צרעה נגד יקרונית

צרעה נגד יקרונית  \  אהוד קלפון

חיפושית בשם יקרונית, מעדיפה להטיל את ביציה מתחת לקליפת עצי איקליפטוס, שם הן מוגנות היטב. עם בקיעת הזחלים מהביצים, הם מתחילים מיד לנבור בתוך הגזע ולאכול את רקמותיו. הם נוברים, אוכלים, גדלים ומתקדמים אל פנים העץ. להגנתו העצמית, מפריש האיקליפטוס שרף דביק וצמיג לתוך דרכי הנבירה של זחלי היקרונית, כדי לעצור את התקדמותם. אולם באזורים חמים, אין העץ מסוגל להפריש את השרף והזחלים תוקפים בקלות.

העצים רוססו בחומרים כימיים, אולם הזחלים לא נפגעו בפנים, בהיותם מוגנים מתחת לקליפה. מה, אם כן, צריכים לעשות כדי להציל את העצים מחיפושית היקרונית? כי הנבירה בגזע ואכילת חלקיו, גורמת לניתוק של רצף צינורות ההובלה למים ולמזון, והעץ סובל ואף נובל ומת.

באוסטרליה, נמצאה צרעה קטנה, שלא עוקצת בני-אדם, אלא רק את זחלי היקרונית שמתחת לקליפת האיקליפטוסים. הצרעה מסוגלת להחדיר את העוקץ לתוך הקליפה, לעקוץ את הזחלים של החיפושית ולשתקם. דרך זו, הנקראת מלחמה ביולוגית, הוכחה כיעילה נגד התפשטות חיפושית היקרונית, ביערות האיקליפטוס, והעצים אינם מתים זקופים יותר. בעולם קיימים 30 אלף מיני יקרונית, ובארץ יש 120 מינים, שחלקם גורמים נזקים גדולים לעצי התאנה, השקד ועוד.

יקרוניות שייכות למערכת פרוקי הרגליים. מחלקה: חרקים. סדרה: חיפושיות. משפחה: יקרוניתיים. סוג: יקרונית. מינים: יקרונית התאנה, יקרונית השקד, יקרונית האיקליפטוס, יקרונית האלון, יקרונית הרהיטים ועוד.

ליקרונית יש גלגול מלא: הנקבה מטילה ביצים לבנות בסדקים בעצי התאנה, שמהן בוקעים זחלים הנוברים בתוך העץ וניזונים ממנו. הזחלים מתגלמים ומהם יוצאות יקרוניות בוגרות שעוזבות את העץ ועפות באוויר. צבע היקרונית חום אפור, הגוף דומה לחיפושית שטוחה שאורכה כשבעה ס"מ. המחושים ארוכים ובולטים מאוד, בפרט אצל הזכר שהן ארוכות מאורך גופו. יש לה שש רגליים (כמו לכל החרקים), עיניים מורכבות, וגפי הפה מותאמים לכרסום בקליפת העץ.

כדי להציל עצי תאנה, או עצי שקד מזחלי היקרונית, מומלץ להשתמש בהדברה ביולוגית ולא בריסוסים כימיים. בדרך זו מחדירים לסביבה אויבים טבעיים של החרקים המזיקים, שטורפים אותם ומדללים את אוכלוסייתם. דוגמאות מעשיות לכך הן דגיגי הגמבוזיות הניזונים מזחלי היתושים, חיפושית מושית השבע הניזונה מכנימות עלים, צרעה נגד יקרונית וצרעה אחרת נגד זבוב הים התיכון.                  

                                                                                                                        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                         

 

 

 


 


Comments