דבורים נעלמות בעולם

דבורים נעלמות בעולם  \  אהוד קלפון

 

חוקרי דבורים במעבדות USDA  בארה"ב טוענים, שעד תחילת שנת 2012 נעלמו כשליש מאוכלוסיות הדבורים בעולם. מאז שנות השמונים, יש ירידה במספר הכוורות בארה"ב מחמישה מיליון לשני מיליון, בגלל נטישתן על ידי דבוראים (כוורנים) מסיבות רבות כולל היעלמות דבורים. המצב דומה בארצות רבות באירופה ובאסיה, וכמות הדבש המופקת היום ברחבי העולם ירדה ב 70% בהשוואה למה שהיה בשנות השמונים. יש חוקרים הטוענים שאם ייעלמו הדבורים, המין האנושי יהיה בסכנת הכחדה, כי הן מאביקות את צמחי גידוליו.
כשליש מהגידולים החקלאיים תלויים בהאבקת פרחיהם על ידי הדבורים, כגון תפוחים, שקדים, שזיפים, משמש, אבוקדו, מנגו, אגסים דובדבנים, וכן גידולי שדה וגידולי גן ירק. גם בארץ נעלמות דבורים, ויש נטישה של כוורות שבהן מתגלים מזיקים, מחלות, ונגיפים (וירוסים) הגורמים לעיוות כנפיים ולשיתוק אברי הדבורים. באזורנו גם הצרעה המזרחית טורפת את הדבורים במשך כל חודשי הקיץ, ומוסיפה לדילולן. חוקרים רבים בעולם מנסים להתחקות אחר הגורמים לבעיה זו, ובינתיים הם מכנים את התופעה בשם CCD Colony Collapse Disorder , המציינת את קריסת אוכלוסיות דבורי הדבש.

הדבוראים בארה"ב מציינים שבחלק מהכוורות נעלמו כ 90% מהדבורים, והצעירות הנותרות, אינן מסוגלות לעשות את כל העבודות, כגון לחפש מזון בשדות, להפיק דבש, להאכיל את המלכה ואת הרימות, וגם להאביק את הפרחים.

הגורמים העיקריים להיעלמות דבורים, הם ריכוזי נגיפים וטפילים בגופן, שימוש בקוטלי חרקים בחקלאות, וגורמי לחץ סביבתיים המחלישים את המערכת החיסונית שלהן. תוחלת החיים של הדבורים ירדה בגלל מחסור בצוף פרחים בסביבה האורבאנית, המתרחבת בעולם. הקרינה האלקטרומגנטית ההולכת ומתגברת בסביבת ישובי האדם, פוגעת ב DNA  של תאי הדבורים, ומשבשת את כושר הניווט שלהן. מיני פרעושים גרמו להיעלמות אחוז גבוה של דבורים בקנדה.
מינים רבים של צמחי בר הולכים ונעלמים, כי הדבורים הפסיקו להאביק את פרחיהם בגלל התמעטותן. בצורות תכופות, ממעיטות צמחים עונתיים פורחים, לכן אין די צוף ואבקת פרחים להזנת דבורים.  החוקרים טוענים, שהשילוב של נגיפים ופטריות הוא קטלני עבור אוכלוסיית הדבורים. גם הצפיפות בכוורת מסייעת בהפצה מהירה של מחלות מדבקות. באופן לא ישיר, נפגעות הדבורים על ידי עש הדונג הגורם לזיהומים בחלות ההטלה וכך גם על ידי חיפושית הכוורת. החוקרים טוענים שהדבורים השפיעו על האבולוציה של הצמחים, על ידי האבקת הפרחים המועדפים עליהן יותר.
פעילות דבורת הדבש (Apis mellifera  ) בכוורת, נקבעת על פי גילה. בכוורת יש מלכה אחת, כמה מאות זכרים ועשרות אלפי פועלות. מרגע הטלת הביצים על ידי המלכה, עד ליציאת הפועלות מתאי הגלמים עוברים 14 ימים, אצל הזכרים 24 ימים, ואצל המלכה 16 ימים. ביומיים הראשונים עוסקת הפועלת בניקוי התאים ובהכנתם לקליטת הביצים שהמלכה מטילה. בעשרת הימים שלאחר מכן, היא מאכילה את הרימות באבקת פרחים, צוף ודבש, ומאכילה את המלכה במזון מלכות שהיא מייצרת בעזרת אנזימי הרוק, שהופכים את הצוף למזון מיוחד.
בזמן זה היא גם מייצרת דונג לבניית התאים להטלה ולאגירת צוף ודבש בחלת הדבש. היא גם שומרת על פתח הכוורת מפני פולשים זרים. מגיל שלושה שבועות ועד סוף חייה (בין חודש לשישה שבועות), היא מלקטת ומאחסנת אבקת פרחים וצוף בכוורת, והופכת צוף לדבש.
חוקרים מאוניברסיטת צפון קרוליינה גילו שדבורים מביאות 45% יותר פרופוליס – Propolis לכוורת, כשיש מתקפה של פטריות. הן מבחינות בין פטריות מזיקות ושאינן מזיקות, ועל פי זה הן אוספות כמות פרופוליס הנדרשת להשמדת הפטריות הגורמות למחלות. הן גם מוציאות מהכוורת את הזחלים הנגועים, המשמשים מצע לגידול פטריות והפצת נבגיהן.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                

 

 

Comments