חודשי השנה

חודשי השנה  \  אהוד קלפון

 

לחודשי השנה בלוח הגרגוריאני (האזרחי), יש שמות שמקורם בתקופה הרומית. החודש הראשון אצל הרומאים היה מארס, עד שיוליוס קיסר הנהיג את הלוח היוליאני (הנקרא על שמו) המתחיל את השנה בחודש ינואר. הוא קרא לחודש החמישי "יולי" על שמו (יוליוס) ולא שינה את שמות החודשים האחרים הנקראים על שם אלים רומים או על פי מקומם המספרי בסדר החודשים (היום יולי הוא החודש השביעי מינואר). יוליוס קיסר חי בין השנים 100 לפנה"ס לבין 44 לפנה"ס ושנים אחריו שלט ברומא אוגוסטוס אוקטביאנוס ( שחי משנת 62 לפנה"ס עד 14 לסה"נ), שקרא לחודש השישי אוגוסט על שמו. היום נוהגים על פי הלוח הגרגוריאני שנקרא על שם האפיפיור גרגוריוס השלושה עשר (שמתבסס על הלוח היולאני שקדם לו).

מאיין נובעים השמות של יתר חודשי השנה? חודש ינואר נקרא על של האל הרומי יאנוס (Janus ) שהוא אל ההתחלות, הפותח לפני בני אנוש את הדלתות לשנה החדשה. פברואר נקרא על שם פברואו (Februo ) שהוא האל הרומי המטהר אנשים מחטאים ומעוונות (זה היה החודש להקרבת קורבנות ולהיטהרות).

מארס נקרא על שם אל המלחמה הרומי ובמקור זה היה החודש הראשון בשנה הרומית (לפני שהתקבל הלוח היוליאני של יוליוס קיסר).

אפריל נקרא על שם "אפריר" (Aperire ), שפרושו לפתוח. זהו החודש שבו נפתחים ניצני הפרחים, מלבלבים העלים ומתעוררים העצים הנשירים באירופה. חודש מאי נקרא על שם מאיה ( Maia ) שהיא אלת הגידול, כי במאי גדלה התבואה וצומחים גידולי השדה.

יוני נקרא על שם מלכת האלים ג'ונו Juno) ) שהייתה אשתו של יופיטר מלך האלים הרומי. ג'ונו הרומית מקבילה להרה היוונית ויופיטר מקביל לזאוס אבי האלים במיתולוגיה היוונית. יולי נקרא על שם יוליוס קיסר ואוגוסט נקרא על שם הקיסר אוגוסטוס אוקטביאנוס. כל יתר חודשי השנה נקראים על פי מיקומם המספרי בלוח השנה הרומי הקדום, שלפני הלוח היוליאני.

ספטמבר בא מהשם "ספטם" ( Septem ), כלומר "שבע" שהוא מקומו המספרי בלוח הרומי הקדום מחודש מרץ (כיום זהו החודש התשיעי מינואר). השם אוקטובר בא מהמילה "אוקטו" (Octo ), כלומר "שמונה" שהיה החודש השמיני בלוח הרומי הקדום. נובמבר בא מהמילה "נובם" (Novem ) שפרושה  "תשע", שזה היה החודש התשיעי (כיום 11 ). דצמבר בא מהמילה ( Decem ) שפרושה "עשר" והיום זהו החודש השנים עשר בלוח האזרחי שהוא לוח השמש.

השנה על פי הלוח הגרגוריאני, מחולקת לארבעה חלקים שווים ובכל עונה יש שלושה חודשים. הסתיו נמשך מה 21 בספטמבר עד ל21 בדצמבר, החורף מה 21 בדצמבר עד ל21 במרץ, תקופת האביב נמשכת מה 21 במרץ  עד ל21 ביוני, והקיץ נמשך מה 21 ביוני עד ל 21 בספטמבר. חלוקה זו מתאימה לאזורים שבהם יש אקלים ממוזג בהמיספרה הצפונית של כדור הארץ. אולם באקלים של ארץ ישראל, עונות השנה אינן מתאימות לחלוקה הזאת, כי הסתיו הוא בן חודשיים (אוקטובר ונובמבר) החורף בן שלושה חודשים ( דצמבר ינואר ופברואר), האביב בן חודשיים (מרץ ואפריל) והקיץ הארוך הוא בן חמישה חודשים (מאי, יוני, יולי, אוגוסט וספטמבר).

האקלים הים תיכוני הוא אקלים סובטרופי הנפוץ מסביב לחופי הים התיכון, שבהם הקיץ ארוך ויבש והחורף קצר וגשום. אקלים זה נפוץ גם בקליפורניה, בקייפטאון שבדרום אפריקה, במרכז צ'ילה, בדרום מערב אוסטרליה, וכל האזורים האלה ביחד מהווים רק 5% מכלל היבשות בכדור הארץ. לאורך חופי הים התיכון מכות לעתים רוחות שרקייה מזרחיות חמות וחזקות שבאיטליה קוראים להן "סירוקו". לעתים נושבת רוח צפונית קרה בעוצמה רבה מאוד כגון הרוח "בורה" המכה בחופי הים האדריאטי וכן הרוח הצפונית הקרה המכה בדרום צרפת הנקראת "מיסטרל".

בחורף מגיעות לאזור שלנו רוחות צפון מזרחיות קרות ויבשות וגם רוחות צפון מערביות העוברות מעל לים התיכון ומביאות עמן עננים וגשם. אומנם בספטמבר מרגישים בסימנים של תחילת השינויים העומדים בפתח, אולם יש עדיין ימים חמים ולחים ויש מספר ימי חמסין יבשים. פריחת החצבים מבשרת את בוא הסתיו, אולם רק מראשית אוקטובר אפשר לחוש בשינויים ההדרגתיים המתחוללים באוויר ולראות את  השינויים החלים בסביבה הטבעית.

 

 

 

 

                                                                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                              

 

 

        

                                                 

 

 

 

 

 

 


Comments