שנה אזרחית

שנה אזרחית  \  אהוד קלפון

לוח השנה האזרחי של היום, נקבע על ידי האפיפיור גרגוריוס ה 13 ברומא והתקבל בשנת 1582 על ידי כל הארצות הקתוליות. הארצות הפרוטסטנטיות לעומת זאת קבלו אותו בשנת 1700 , ובריטניה נהגה על פיו רק בשנת 1752 .
הלוח הגרגוריאני מבוסס על הלוח היוליאני, שהונהג באימפריה הרומית, על ידי יוליוס קיסר, שחי בין השנים 100 – 44 לפני הספירה. האפיפיור גרגוריוס שהיה מתמטיקאי בעצמו, החליט על השינוי משום שה 22  במרץ שהוא יום שוויון אביבי, חייב לחול ביום המדויק שבין החורף לאביב. זהו היום שבו יש שוויון בין שעות האור לשעות החושך, אולם על פי הלוח היוליאני, זה לא התאים במדויק למיקום כדור הארץ כלפי השמש, ויש הפרש של כמה ימים בין שני הלוחות.

על פי הלוח החדש, נקבע ראש השנה האזרחי לאחד בינואר, כי זה לא היה כך בכל הארצות. נקבע גם שאורך השנה יהיה בן 365.24 ימים מחולקים ל 12 חודשים. חלקם יהיו בני 30 יום וחלקם בני 31 יום , כלומר, ינואר, מרץ, מאי, יולי, אוגוסט, אוקטובר ודצמבר הם בני 31 ימים. תחילת הספירה נקבעה על פי ראשית הנצרות מהמאה הראשונה לספירה. לעומת זאת הלוח הירחי שבו משתמשים המוסלמים, הוא רק בן 354 ימים בשנה, ואין בו שנים מעוברות, כך שחגיהם אינם חלים בעונות קבועות.

הלוח העברי, הוא למעשה שילוב בין הלוח על פי מחזור השמש והלוח על פי מחזור הירח. בשנת 359 לספירה נקבע הלוח העברי הנוכחי, על ידי הלל השני, שבו יש 7 שנים מעוברות במחזוריות של 19 שנים.  זה אומר שכל השנים הללו: 3, 3, 3, 2, 3, 3, 2 , הן שנים מעוברות ומתחילים שוב באותו הסדר, במחזוריות של 19 שנה.
בחודש אדר, שהוא החודש ה 12, של השנה העברית המתחילה בניסן, מוסיפים חודש בן 30 יום, שהוא אדר ב'. העיבור מאפשר לחגוג את חג הפסח בעונת האביב ואת סוכות בעונת האסיף בראשית הסתיו. מספר הימים בחודשים העבריים השונים הוא כזה: בחודש תשרי- 30 יום, חשוון 30 – 29, כסלו 30- 29 , טבת- 29, שבט- 30 , אדר א'- 29  אדר ב - 30, ניסן- 30 , אייר- 29 , סיוון- 30 , תמוז- 29 , אב- 30 , אלול- 29 . הלוח העברי מתחיל מבריאת העולם (על פי האמונה היהודית), והשנה היא שנת תשע"א, שהיא למעשה התשע"א לבריאת העולם. על פי הגימטרייה מגיעים לספירה של 5771 שנים. האות ה' הראשונה מסמלת 5000  שנה,  ת= 400 ,  ש= 300,  ע = 70 , א =1 .
מדענים מארה"ב מציעים לעבור ללוח חדש שהוא מדויק יותר מהלוח האזרחי הנוכחי. זה יאפשר לאנשים לחגוג את ימי הולדתם בדיוק באותו היום בשבוע במהלך כל חייהם, וגם ראש השנה האזרחי שמתחיל באחד בינואר, יחול תמיד ביום ראשון בשבוע. על פי הצעה זו, ישתנו מספר הימים בכל חודש מהמקובל היום, ארבעה חודשים יהיו בני 31 יום, ושמונה חודשים יהיו בני 30 יום. החודשים מרץ, יוני, ספטמבר ודצמבר יהיו בני 31 יום והחודשים ינואר, פברואר, אפריל, מאי, יולי, אוגוסט, אוקטובר ונובמבר יהיו בני 30 יום.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                

 

 

                                                               

                                                                

Comments