יום כדור הארץ

יום כדור הארץ  \  אהוד קלפון

 

לפני ארבעים שנה, נקבע לראשונה יום כדור הארץ בארה"ב, שנועד לעורר מודעות לבעיית איכות הסביבה, שהתקבל על ידי 175 מדינות. זהו חג חינוכי עבור תלמידי בתי הספר בעולם, העוסקים ביום זה בפרויקטים מיוחדים הקשורים בשמירת הטבע, ובנוסף לכך, הוחלט לפני חמש שנים שתהיה גם "שעת כדור הארץ" שבה יכבו את האורות בכל הערים לשעה אחת. פעולה סמלית זו, של חיסכון באנרגיה, מדגישה את תלות אוכלוסיית העולם בשריפת דלק, פחם וגז המזהמים את האטמוספרה, וגם עלולים להתכלות בעתיד הלא רחוק. זה מחייב מעבר מהיר לשימוש באנרגיות חלופיות כגון אנרגיה סולארית, גיאותרמית, הידרו-תרמית, רוח, גלי ים ועוד, כדי שהדורות הבאים יוכלו להתקיים. השנה ב 26 במרץ 2011 , תהיה החשכת ערים, בתים ומפעלים לשעה אחת ברחבי העולם, ויומיים לפני כן, ביום חמישי ב 24 במרץ, היא תתקיים ברחבי הארץ.   

חישבו ומצאו שאם נכפיל את אחוז הפחמן הדו חמצני באוויר, הטמפרטורה תעלה בשתיים עד חמש מעלות צלזיוס. זה יביא בעקבותיו ליותר בצורות ופחות מי שתייה המהווים פחות מאחוז אחד מכלל המים בכדור הארץ. תהיינה יותר שרפות ביערות, הקרחונים עלולים להפשיר בהרים ובקטבים, מפלס המים באוקיינוסים יעלה, וחופים נמוכים יוצפו.  

קוטר כדור הארץ בקו המשווה הוא 12,756 ק"מ, היקפו  40,000  ק"מ, וצורתו כדור אליפטי, פחוס בקטבים. השכבה החיצונית המוצקה שלו, עובייה נע בין 10 ל 50  ק"מ, השכבה שמתחת לה, היא אלסטית וצמיגה, והליבה עשויה ברזל וניקל, שחלקה החיצוני נוזלי, וחלקה הפנימי מוצק. היבשות תופסות שליש משטחו, ושני שליש מכוסים מי אוקיינוסים וימים. 97% מהמים הם מלוחים, ו 70% מהמים המתוקים נמצאים במצב של קרח. עד לפני 180 מיליון שנים, כדור הארץ היה מורכב מאוקיינוס אחד, ויבשת אחת בשם פנגיאה שהתבקעה, והתחילה נדידת היבשות הנמשכת עד היום.   

כוכב ארץ הנמצא במרחק 150 מיליון ק"מ מהשמש, הוא אחד מארבעת כוכבי הלכת המוצקים, כגון כוכב חמה, נוגה, ארץ, ומאדים, בניגוד לארבעת כוכבי הלכת הגזיים, שהם צדק, שבתאי, אורנוס, ונפטון. כל כוכבי הלכת ביחד מהווים רק 2% מהמסה של השמש. כדור הארץ עטוף באטמוספרה המורכבת מ 78% חנקן, 21% חמצן, 0.03% ופחמן דו חמצני, המוחזקת בכוח משיכה רב, ואינה נעלמת בחלל כמו בכוכב חמה. בגובה שבין 25 ל 30 ק"מ מעל פני כדור הארץ, נמצאת שכבת האוזון 03 – , העוצרת את הקרינה האולטרא סגולית המזיקה, המגיעה מהשמש. לכוכב "ארץ" יש ירח אחד, הנמצא במרחק של 384,000  ק"מ ממנו.

עונות השנה נגרמות עקב נטיית ציר סיבוב כדור הארץ בזווית של 23.5 מעלות ממישור מילקה, שהוא מישור מסלול כדור הארץ בתנועתו סביב השמש, לכן זווית פגיעת קרני השמש בכדור הארץ משתנה במהלך השנה. נטייתו גורמת לכך שבקיץ יש בהמיספרה הצפונית יותר שעות אור מאשר בהמיספרה הדרומית, ובחורף זה הפוך.

 

 

 

Comments