ארץ לא ידועה

ארץ לא ידועה  \  אהוד קלפון

החוקרים בדעה שאנו חיים בעולם שרב בו הנסתר על הנגלה, אך מעדיפים לשוטט בעולמות רחוקים. מניחים שיש בעולמנו למעלה מעשרה מיליון מינים של צמחים, בעלי חיים ומיקרואורגניזמים, אך רק שני מיליון מינים זוהו ומוינו עד כה. כלומר 80% מהמינים שחיים מסביבנו ובקרבינו, אינם מוכרים לנו. בכל שנה מתגלים ברחבי העולם מאות מינים חדשים שעוברים מיון וקלסיפיקציה מדעית, והוחלט לפרסם את המיוחדים שבהם באביב.
היום שנקבע לכך הוא  ה 23 במאי, כי זה יום הולדתו של קרל לינאוס שחי לפני 300 שנה בשבדיה, והיה הראשון שקבע את יסודות המיון והטקסונומיה המודרנית הנהוגים עד היום. עד זמנו, ניתנו בכל ארץ שמות מקומיים לחי ולצומח, אך הוא קבע שהשמות שבהם ישתמשו המדענים בכל העולם יורכבו משני שמות לטיניים. השם הראשון יציין את הסוג, והשם השני יציין את המין, כמו למשל תמנון מצוי Octopus vulgaris .
להלן דוגמאות של מיני יצורים וצמחים מעננים ואף מוזרים שהתגלו לאחרונה. קוף מתעטש התגלה במיאמר (בורמה), הנמצא על סף הכחדה. פרוותו שחורה, זקנו לבן, והוא מרבה להתעטש כשיורד גשם. מדוזה צבעונית ארסית באזור האיים הקריביים.
תולעת הסטן מדרום אפריקה, אורכה חצי מ"מ וחייה בעומק  1300  מטרים באדמה, בטמפרטורה של 37 מ"צ. היא שייכת לתולעי הנמטודות, ולא באה במגע עם האטמוספרה במשך חמשת אלפי שנים. החוקרים טוענים שהנמטודות הם היצורים הרב תאיים הנפוצים ביותר בכדור הארץ, עם עשרים אלף מינים, הגורמים נזקים רבים לצמחים ולבעלי חיים. סחלב הפורח רק בלילה, נמצא בפפואה בגינאה החדשה, והוא היחיד מבין 25 אלף מינים שפרחיו נפתחים בלילה ונסגרים ביום.
סיגלית זעירה בגובה אחד ס"מ, התגלתה בפרו בהרי האנדים באזור צחיח. צרעה טפילית על נמלים בגודל 10  מ"מ התגלתה על פני הקרקע במדריד. היא צוללת בתעופה לעבר הנמלה, ותוך חלקיק שנייה היא מטילה ביצה בגופה ועפה לה. מהביצה בוקע זחל הניזון מהגוף החי של הנמלה, וכך הוא משלים מחזור חיים עד לבוגר. פרג גדל בהרי נפאל בגובה 4  ק"מ הפורח בסתיו.
רב רגל ענק  באורך 16  ס"מ המורכב מ 56 פרקים עם שני זוגות רגליים בכל פרק, התגלה בהרי הקשת במזרח טנזניה. כמוכן חשופית יורה חצים, דג בגודל חצי ס"מ, צפרדע עצים ארסית, וצפרדע חסרת ריאות הנושמת דרך העור ביער הלח. בקונגו התגלה קוף קטן שעיניו דומות לעיני אדם ואחוריו בצבע כחול בהיר. נחש לא ארסי שחי ביערות הגשם בפנמה, מתחזה בצבעיו לנחש ארסי ולא מתקרבים אליו. הוא ניזון מחלזונות, חשופיות, תולעים וביצי דו חיים. פטרייה שחורה שמקורה בחומר אורגני, מתפשטת בתוך מערה פרהיסטורית בצרפת ומאיימת למחוק את ציורי האדם הקדמון.
צפרדע בגודל 7  מ"מ נמצאה בגינאה החדשה בעלים לחים ביער טרופי, והיא הקטנה מבין בעלי החוליות. תיקן זוהר בחושך, הוא זן נדיר של תיקנים, שחי באזור הגעשי של אקוודור שאינו ארסי אך מחקה חיפושית ארסית בעלת צבעי אזהרה זוהרים. חרק המתחזה לעלה, חי על עץ גינקגו, שהוא אחד העצים הקדומים מלפני 165 מיליון שנים.

החוקרים טוענים שיש להשקיע הרבה יותר משאבים בגילוי מינים חדשים, ובמגוון הביולוגי שלהם, כי בכל יום אובדים כמאה מינים כתוצאה משינויי קרקע ומזיהומים למיניהם. מגוון ביולוגי Biodiversity מתייחס לשונות בין האורגניזמים, למגוון  הגנטי בין הפרטים מאותו המין ובן המינים, לשונות בין מערכות אקולוגיות, ועוד. הגיוון מתבטא בשפע הטיפוסים הגנטיים בתוך המינים, במספר המינים בכל מערכת וסוגי המערכות האקולוגיות הנמצאות בכל יחידת נוף.

 

     

      

 

   

 

                                                        

                                                                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments