נזקי חלזונות פולשים

נזקי חלזונות פולשים  \  אהוד קלפון

 

בתי הגידול הטבעיים בארץ, מאוכלסים ביצורים רבים שהובאו על ידי האדם מקצוות תבל, ומהווים סכנה לקיום היצורים המקומיים, ולמגוון הביולוגי באותן סביבות חיים. הפולשים נמנים עם מגוון עולם החי כגון, מיני ציפורים, חלזונות, חרקים, סרטנים, עכבישים, מכרסמים, וגם רבים מעולם הצמחים.  

בכנרת למשל, מתרבה חילזון טרופי זעיר, בשם תיארה סקברה (Thiara scabra) שהגיע ממזרח אפריקה, וגודלו כסנטימטר אחד בלבד. על פי מחקר של  מאוניברסיטת תל אביב, נמצאים בקרקעית הכנרת (בשנת 2010), 6000 חלזונות במטר רבוע, סמוך לקיבוץ מעגן. מסתבר שחילזון זעיר זה, מתרבה על חשבון החלזונות המקומיים, והוא תופס את מקומם. המין הפולש, מפר את המגוון הביולוגי ואת האיזון האקולוגי שהתקיים במשך שנים רבות בהרמוניה. מאחר שהחלזונות הזעירים הובאו לגידול באקווריום, והתרבו מאוד בתוכו, חלקם הגיעו לכנרת ולמקורות מים אחרים ושם המשיכו להתרבות.

גם חלזון אפריקאי ענק, שהובא לגידול בטרריום כחיית מחמד, נפלט ומתרבה בטבע. גם במקומות אחרים בעולם, נפוץ ומתרבה, החילזון האפריקאי הענק (Achatina fulica  ) שהובא לשם מאפריקה הטרופית. בני אדם הפיצו אותו, בעיקר בדרום ארה"ב, בברזיל ובדרום מזרח אסיה, וחובבי חלזונות הביאו אותו גם לארץ.

זהו חילזון יבשה מהגדולים ביותר בעולם, שאורכו נע בין 10 ל 20  ס"מ, רוחבו כשישה ס"מ, חי כשש שנים, אך ריחו לא נעים. ביציו צהובות, צבע גופו חום כהה ופסים מגוונים מעטרים את קונכייתו הארוכה.

באזור הטרופי במזרח אפריקה, הוא משתלב בסביבתו ואינו גורם נזקים. אך באזורים אחרים שאליהם הוא פלש, הוא התגלה כמזיק קשה לגידולים חקלאיים.

חילזון אחד, המוצא את דרכו לחיי החופש בטבע, מסתגל מהר לסביבתו החדשה, מטיל כאלף ביצים בשנה, מתרבה במהירות והופך למזיק עיקש שקשה להדבירו ולהפטר ממנו. הוא גם משמש פונדקאי לתולעים ומזיקים שונים, שיכולים להעביר מחלות לאדם ולבעלי חיים בבית, ובמשק החי.

באזורים הטרופיים, פעיל החילזון האפריקאי, בכל ימות השנה, אך בארצות סובטרופיות שחונות, הוא נאלץ להסתגל לתנאים הקשים של קיץ ארוך ויבש, ונכנס לתרדמה, כמו החלזונות המקומיים. במהלך חייו, הוא זקוק לגיר רב לבניית קונכייה גדולה, לכן הוא מגרד גיר בכל מקום אפשרי, כולל קירות בתים, ובולע לקיבתו.                                                      

מערכת הרכיכות, המונה כמאה אלף מינים (עם המאובנים), כוללת בתוכה חלזונות, צדפות ודיונונים. רובם חיים בים ובמים מתוקים ומיעוטם מתקיימים ביבשה. החילזון, הוא הרמפרודיטי (דו מיני), כך שכל חילזון מייצר ספרמטוזואידים (תאי זרע) וגם ביציות, המופרות על ידי תאי זרע של חילזון אחר. מכאן שכל חילזון מעביר תאי זרע המיוצרים בגופו, אל חילזון אחר והוא מקבל תאי זרע מאחר, להפריית ביציותיו. הטלת הביצים, נעשית בגומה קטנה, שהוא חופר בעומק של כחמישה ס"מ באדמה וכעבור כחודש ימים, בוקעים מהביצים חלזונות זעירים.  חיים בעולם קרוב ל 45 אלף מיני חלזונות. הם נכנסים לתרדמת חורף בארצות הקור ולתרדמת קיץ בארצות החום.  

בגוף החילזון יש משטח שרירי גלי (כעין רגל), שבו יש בלוטות המפרישות ריר בבסיסו. הריר מאפשר תנועה חלקה של ה"רגל" על עצמים יבשים ומחוספסים ומופרש ריר מחלקים אחרים של הגוף השומר עליו מפני יובש. בחלק הקדמי, נמצא הראש עם זוג מחושים ארוכים, המסתיימים בעיניות וזוג מחושים קצרים, המשמשים כאברי הרחה ומישוש. בפיו של החילזון יש מגרדת משוננת, המאפשרת לו לגזור חלקי צמח ולשחוק אותם לפני בליעתם.   

יש חלזונות עם קונכייה כמו שבלול השדה, וחלזונות חסרי קונכייה כמו חשופית. הקונכייה בנויה כמו סליל וגדלה עם גוף החילזון, ואינו מתנתק ממנה. היא בנויה מסידן פחמתי (חומר גירי), המופרש מהגוף וגם מחומר חלבוני. לחילזון יש שק קרביים המכיל את מערכת העיכול, מערכת הנשימה, מערכת הרבייה ומערכת העצבים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                 

 


Comments