יום כדור הארץ

יום כדור הארץ  \  אהוד קלפון

 

לפני כארבעים שנה, נקבע לראשונה יום כדור הארץ בארה"ב, שנועד לעורר מודעות האדם לבעיית איכות הסביבה. רעיון זה התקבל בהדרגה על ידי 175 מדינות, כך שיש תקווה שעוד תגיע הגאולה. יום זה הפך לחג חינוכי עבור תלמידי בתי הספר בעולם, העוסקים בפרויקטים מיוחדים הקשורים בשמירת הטבע. נוסף על כך, הוחלט לפני חמש שנים שתהיה גם "שעת כדור הארץ" שבה יכבו את האורות בכל הערים בעולם לשעה אחת.
פעולה סמלית זו, של חיסכון באנרגיה, מדגישה את תלות אוכלוסיית העולם בשריפת דלק, פחם וגז המזהמים את האטמוספרה. זה מחייב מעבר מהיר לשימוש באנרגיות חלופיות, כגון אנרגיה סולארית, גיאותרמית, הידרו-תרמית, רוח, גלי ים ועוד, כדי שהדורות הבאים יוכלו להתקיים על פני האדמה. השנה ב 26 במרץ 2011 , תהיה החשכת ערים, בתים ומפעלים לשעה אחת ברחבי העולם, ויומיים לפני כן, ביום חמישי ב 24 במרץ, היא תתקיים ברחבי הארץ.  
חישבו ומצאו שאם נכפיל את אחוז הפחמן הדו חמצני באוויר, הטמפרטורה תעלה בשתיים עד חמש מעלות צלזיוס, וזה יביא ליותר בצורות ופחות מי שתייה המהווים פחות מאחוז אחד מכלל המים בכדור הארץ. תהיינה יותר שרפות ביערות, המדבר יתרחב, הקרחונים עלולים להפשיר בהרים ובקטבים, מפלס המים באוקיינוסים יעלה, וחופים נמוכים יוצפו.
ועדה בינלאומית של חוקרים מטעם האו"ם - Millennium Ecosystem Assessment-  שסקרה מחקרים שנעשו בתשעים וחמש מדינות, הציגה את הנזקים הרבים שנגרמו על ידי האדם לכדור הארץ, בחמישים השנים האחרונות. הם טוענים שכבר 60% מכלל המערכות האקולוגיות (אקוסיסטמות) שבהן מתקיימים יחסי גומלין טבעיים בין החי הצומח והדומם בשטח נתון, ובהן מגוון ביולוגי עשיר, הופרעו על ידי האדם. בעת החדשה, שינה האדם את סביבתו הטבעית בהיקף רחב ומהר יותר, מכל תקופה אחרת שהייתה במהלך התפתחותו.
זה נעשה כתוצאה מגידול מהיר של אוכלוסיית העולם, חיפוש אחר מקורות מזון, הפיכת יער לקרקע חקלאית, ניצול יתר של מי השתייה ומשאבי טבע אחרים, שינוי הרכב האוויר על ידי שימוש בדלקים פוסילים ועוד. מסקנתם הייתה חד משמעית, שחייבים להביא לשינויים רדיקאליים בטיפול האדם בסביבתו, כדי לעצור את הסחף, ולא בדרך אטית שעלולה לא להספיק.          
כוכב הלכת שלנו אינו מהגדולים במערכת השמש, והנה כמה נתונים עליו: קוטרו בקו המשווה הוא 12,756 ק"מ, היקפו  40,000  ק"מ, צורתו כדור אליפטי, ופחוס בקטבים. השכבה החיצונית המוצקה שלו, עובייה נע בין 10 ל 50  ק"מ, השכבה שמתחת לה, היא אלסטית וצמיגה, והליבה עשויה ברזל וניקל, שחלקה החיצוני נוזלי, וחלקה הפנימי מוצק. היבשות תופסות שליש משטחו, ושני שליש מכוסים מי אוקיינוסים וימים. 97% מהמים הם מלוחים, ו 70% מהמים המתוקים נמצאים במצב של קרח.
עד לפני 180 מיליון שנים, כדור הארץ היה מורכב מאוקיינוס אחד, ויבשת אחת בשם פנגיאה שהתבקעה, והתחילה נדידת היבשות הנמשכת עד היום. כדור הארץ הנמצא במרחק 150 מיליון ק"מ מהשמש, הוא אחד מארבעת כוכבי הלכת המוצקים, כגון כוכב חמה, נוגה, ארץ, ומאדים, בניגוד לארבעת כוכבי הלכת הגזיים, שהם צדק, שבתאי, אורנוס, ונפטון. כל כוכבי הלכת ביחד מהווים רק 2% מהמסה של השמש. כדור הארץ עטוף באטמוספרה המורכבת מ 78% חנקן, 21% חמצן, 0.03% ופחמן דו חמצני, המוחזקת בכוח משיכה רב, ואינה נעלמת בחלל כמו בכוכב חמה. בגובה שבין 25 ל 30 ק"מ מעל פני כדור הארץ, נמצאת שכבת האוזון 03 – , העוצרת את הקרינה האולטרא סגולית המזיקה, המגיעה מהשמש. לכוכב "ארץ" יש ירח אחד, הנמצא במרחק של 384,000  ק"מ ממנו.
עונות השנה נגרמות עקב נטיית ציר סיבוב כדור הארץ בזווית של 23.5 מעלות ממישור מילקה, שהוא מישור מסלול כדור הארץ בתנועתו סביב השמש, לכן זווית פגיעת קרני השמש בכדור הארץ משתנה במהלך השנה. נטייתו גורמת לכך שבקיץ יש בהמיספרה הצפונית יותר שעות אור מאשר בהמיספרה הדרומית, ובחורף זה הפוך.

 

 

 

Comments