פטרייה גדולה מלווייתן

פטרייה גדולה מלווייתן  \  אהוד קלפון

 

בעבר הופיעו יצורים ענקיים על פני כדור הארץ, כגון דינוזאורים וממוטות שנכחדו, והיום היצור הגדול ביותר הוא הלווייתן הכחול השוקל 200 טונות וארכו כשלושים ושלושה מטרים. בעולם הצמחים ידועים עצי סקויה בגודלם, כמו אחד מעצי המחט בקליפורניה שמשקלו שישה טון, אך המידות הגדולות ביותר שייכות דווקא לפטריות.

אנשים במדינת וושינגטון בצפון מערב ארה"ב הכירו פטרייה עם כובע צהוב ששמה העממי הוא Honey mushroom  ושמה המדעי הוא Amillaria ostoyae  , אך לא ידעו מה גודלה ומה נזקה. החוקרים ראו לרגלי העצים את גופי הרבייה של הפטרייה השולחת קורי תפטיר דרך השורשים לגזעים, יונקת את מימיהם ואת מזונותיהם וגורמת למותם. גוף הפטרייה נמצא חבוי באדמה, וגוף הרבייה בצורת כובע נמצא על פני האדמה.

הפטרייה מתרבה על ידי התארכות חוטי התפטיר, ופעם בשנה היא שולחת את גופי הרבייה מעל לפני האדמה המייצרים נבגים. עד שנת 2000 החוקרים חשבו שזו הפטרייה הגדולה בעולם עד שגילו ביער אורנים בהרים הכחולים, במזרח אורגון  Oregon עצים רבים שהתייבשו ומתו והחליטו לחקור מדוע.

הם גילו שם מין אחר מהסוג Armillaria   הגורמת להתייבשות עצי מחט גם בחלקים אחרים של ארה"ב, וקנדה. במחקר השתתפו חוקרים מאוניברסיטאות בקנדה ובארה"ב, כדי לפתור את בעיית מותם של עצי המחט וגם כדי לגלות את גודלה של הפטרייה. האקלים היבש במזרח אורגון, אינו מאפשר נביטת הנבגים, המתפזרים מתחתית גוף הרבייה, לכן אין מתחרים לפטריית האם הממשיכה לגדול מתחת לאדמה על ידי Rhizomorphs  - רשת חוטים כבר 2500 שנים.  

הפטרייה משתרעת על פני שטח של שישה קמ"ר מתחת לפני האדמה, ושוקלת 100 טונות. כאשר בדקו את גבולות תפוצת חוטיה, הם גילו שכל תאיה זהים מבחינה גנטית, ויש קשר וקואורדינציה ביניהם. זה אומר שכל משטח האדמה הענק שנבדק ביער האורנים, מורכב מפטרייה אחת בלבד עם הרבה גופי רבייה. היא נחשבת היום לאורגניזם הגדול ביותר בעולם, החבוי מתחת לפני האדמה. פרטים על פטרייה ענקית זו התפרסמו ב Scientific American  ובעוד מקורות.

פטריות כובע או  בסיסה Basidiomytcota  , נחשבות למפותחות בממלכת הפטריות. הכובע הבולט מעל לאדמה תפקידו היחיד הוא לייצר נבגים, בדומה לפרי המייצר זרעים. מכאן שהכובע הוא איבר הרבייה, וגוף הפטרייה עצמו נמצא באדמה בצורה של קורי תפטיר סבוכים Mycelium. כאשר התנאים מתאימים, כמו גשמים עבור האורנייה, גוף הפטרייה החבוי באדמה יוצר חוטים מיוחדים חדשים ) Hyphae ) היוצרים את כובע הרבייה בתהליך הנמשך מספר שבועות.

רוב פטריות הכובע שייכות למחלקת (Basidiomycetes ). כאשר הנבגים מתנתקים מתחתית הכובע, הם יכולים לשרוד זמן רב עד שהתנאים מתאימים לנביטתם. כאשר הנבג (בעל סט אחד של כרומוזומים - n) נובט, הוא מוציא קור ראשוני רב- תאי. כאשר שני קורים כאלה (מאותו המין) נפגשים ויש חיבור בין הציטופלסמה שלהם, נוצר קור משני בעל שני גרעינים. מהקור המשני מתפתח תפטיר סבוך של חוטים, היוצר גוף פרי שבכל תאיו יש שני גרעינים.

מאחר שגוף הרבייה הוא כובע הפטרייה, אז גוף הפרי יתפתח מתחתיו ובו נעשית חלוקת הפחתה – מיוזה, היוצרת ארבעה תאים הפלואידים שכל אחד הופך לנבג. האורנייה חיה בסימביוזה (מיקוריזה) עם שורשי אורן ירושלים, כשקורי  הפטרייה יונקים מים ומינרלים מהאדמה ומעבירים אותם לשורשי האורן. הפטרייה עצמה נהנית מקליטת חומרי הטמעה אורגניים הנוצרים בעלים הירוקים של עץ האורן, כגון סוכרים ופחמימות, שהיא אינה מסוגלת לייצר, כי אין לה כלורופיל ואין בה פוטוסינתזה.

 

 

Comments