ותפרח החבצלת

ותפרח החבצלת  \  אהוד קלפון

"ישושום מדבר וצייה ותגל ערבה ותפרח כחבצלת" (ישעיהו ל"ה, א).

עולה חבצלת בשממה, שבה מימות תרדמה.  אינה חוששת מחמה, פריחה לבנה מרשימה.  בצל בעומק אדמה, מזונו מעונה גשומה. פרח נפתח ליממה, רפרף באופל דממה.
בסוף הקיץ פורחת חבצלת החוף בנופי חולות צחיחים, וחבצלת קטנת פרחים, על סלעים, בין חוחים יבשים. המראה דומה לתיאור שיר השירים " כשושנה בין החוחים". חבצלת בעונתה, מבשרת על ראשית דעיכת חמה ועוצמתה. עליה יוצרים מזון בעונה גשומה, הנאגר בבצל לעונה שחונה.
חבצלת החוף  -  Pancratium maritimum הוא צמח גיאופיט בעל בצל רב שנתי,  חבוי בעומק החול.  הפריחה בצפון הארץ, בולטת בחוף ראש הנקרה - נהרייה, בחוף החולי שבין ברכות הדגים של מעיין צבי למעגן מיכאל, ובחולות שבין שדות ים לחדרה. צמח החבצלת שייך למשפחת הנרקיסיים, בעל עטיף כותרתי, שישה אבקנים, עמוד עלי, שחלה תחתית ופרי הלקט עם הרבה זרעים שחורים (בהבשלתם). הריבוי נעשה בעיקרו על ידי בצלים קטנים המתפתחים לצד בצל האם, אך מעט צמחים נובטים מזרעים.
חבצלת החוף מתמודדת עם תנאי קיום א-ביוטיים קשים, השוררים בחולות החוף סמוך לים. לבצל החבצלת יש שורשים עמוקים, הפרושים גם לצדדים. אחיזתו מונעת חשיפתו מחוץ לחול, או קבירתו בעומק החול. לחבצלת החוף יש אפשרות להתמודד עם המליחות, המגיעה אליו עם רסס מי הים. לעלים יש כסות צפופה של שערות המונעות מגרגרי חול קוורץ, לפצוע את רקמות הצמח. פני העלה מכוסים בכסות שעווה (קוטיקולה), המגנה על רקמת האפידרמיס, שתפקידה לשמור על הרקמות הרכות שבתוך העלה. החבצלת "מעדיפה" לפרוח בקיץ, כדי להימנע מרוחות החורף, ו"מעדיפה" לפתוח את פרחיה בשעות הערב והלילה כשהבריזה מהים נפסקת. כל פרח נפתח רק ללילה אחד להאבקתו על ידי רפרפים ונסגר. אם רואים בשעות הבוקר פרחים פתוחים, סימן שלא ביקרו בהם רפרפים ולא הייתה בהם האבקה. העלים מתייבשים בסוף האביב, והבצל נכנס לתרדמה חלקית ונמשכת פעילות רקמותיו. מכאן שהפריחה הנוכחית שייכת לצמיחת האביב שהתעכבה בקיץ.

חבצלת קטנת פרחים  -  Pancratium parviflorum , הוא צמח גיאופיט בעל בצל גדול רב שנתי, הנמצא עמוק באדמה הררית סלעית. מעל הגבעה שממערב לנופית, גדל מקבץ קטן של צמחי חבצלת קטנת פרחים. אפשר להגיע אליו בשביל היורד מנופית מערבה לכיוון שביל ישראל. פונים שמאלה (דרומה), הולכים על דרך עפר עד למחסום אבנים ומתחילים לטפס על הגבעה מימין מבלי לחצות את גדרות הצאן והבקר. בראש הפסגה, נמצאים שני עמודי מתח גבוה, וליד אחד מהם גדל מקבץ הפרחים.  

הוא מתרבה מניצנים המתפתחים על הבצל וגם מזרעים הנוצרים בהלקט הפרי. לפני יציאת הפרחים מהאדמה, הם עטופים ביחד במתחל הנפתח מעל פני האדמה. תפרחות הצמח מגיעות לגובה של כ 40  ס"מ ומונות כחמישה עד שמונה פרחים הנישאים על עמוד תפרחת אחד. פריחתה נמשכת מאוקטובר עד סוף דצמבר, בניגוד לחבצלת החוף הפורחת מסוף אוגוסט עד אוקטובר. פרחי החבצלת מופיעים כחודשיים לפני הופעת העלים, הצומחים רק עם רדת גשמי החורף. לפרח יש שישה עלי כותרת לבנים מפורדים, שלאורכם בולט עורק ירוק בהיר. האבקנים קבועים על עלי הכותרת, עמוד העלי דק ובתוך הפרי (הלקט)  מבשילים הזרעים בראשית הקיץ.
העלים הירוקים מחזיקים מעמד עד סוף האביב ונובלים ומתייבשים ביובש של ראשית הקיץ. בצל החבצלת ממשיך לפעול בקצב איטי בחודשי הקיץ ומוציא פרחיו בסתיו, המשלימים את המחזור השנתי. הפרחים בוקעים מתוך האדמה כשהם עטופים בעלה מתחל, למניעת פגיעתם. הם נפתחים מיד, ומזמינים חרקים להאבקתם.

 

Comments