קולות ורעשים

קולות ורעשים  \  אהוד קלפון

 

קול היא ויברציה של גלים שנעים בחומר ומתפשטים בכל אחד משלושת במצבי הצבירה, מוצקים, נוזלים וגזים. מהירות גלי הקול באוויר היא  340  מטרים בשנייה (1250  קמ"ש) ולשם השוואה מהירות האור היא 300 אלף ק"מ בשנייה. משתמשים בדציבלים כיחידות למדידת עוצמת הקול. על מנת להמחיש את מגוון עוצמות הקול, אפשר לומר שתנועת עלה ברוח היא בעוצמה של 10 דציבלים.
רכבים יוצרים רעש בעוצמה של 90 דציבלים. הרעמים רועמים בעוצמה של 120 דציבלים. מטוסי סילון ממריאים ברעש שעוצמתו מגיעה ל 120 דציבלים והלוויתן הכחול מסוגל להשמיע קולות בעוצמה של 180 דציבל.
תדירות גלי הקול באוויר, נמדדת ביחידות הרץ. למשל פילים משמיעים קולות נמוכים ועבים בתדירות שבין 1 ל 20 הרץ. אדם יכול לשמוע קולות בתדירות שבין 20 ל 20 אלף הרץ ודיבור רגיל נעשה בתדירות שבין 200 לבין 800 הרץ.  דולפינים שומעים קולות במים, בתדירות גבוהה שמעל ל 100 אלף הרץ ועטלפים בתדירות שמעל ל 120 אלף הרץ. המילה רעש מתייחסת לקול שאינו ערב או רצוי לאוזנו של אדם, כגון הרעש של מטוס סילון בטיסה נמוכה, הרעש של פטישי אוויר קרובים, רעש רעמים חזקים ומוזיקה רועשת במקומות סגורים.

גלים הנקראים אולטרה סאונד (Ultrasound), הם גלי קול בתדירות גבוהה שמעל ל 20 אלף הרץ , מעל ליכולת האדם לשמוע. גלים הנקראים אינפרה סאונד (Infrasound ) הם גלי קול נמוכים מאוד, בתדירות של 16 הרץ, מתחת ליכולת האדם לשמוע. גלים אלה יכולים להגיע למרחקים גדולים, כמו ברעידות אדמה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                              

    


Comments