האטת זקנת תאים

האטת זקנת תאים  \  אהוד קלפון

 

מאמר מדעי שהופיע בכתב העת  Nature Medicine  באוגוסט 2008 , מתאר הצלחה בעצירת הזדקנות התאים באיבר אחד בגוף. המחקר נערך בבית הספר לרפואה על שם אלברט איינשטיין בניו יורק, ובו הצליחו לעצור את הזדקנות תאי הכבד בעכברים. ידוע שתאים מזדקנים, פחות יעילים בסילוק פסולת רעילה, חלבונים הרוסים וחלקי תא פגומים מתוכם.
למשל, הצטברות פסולת של חלבונים הרוסים בולטת במחלות כמו אלצהיימר פרקינסון ועוד. במחקר זה, מציעים המדענים לנקות את התאים מהפסולת הרעילה של החלבונים הפגומים המצטברים בהם, ובכך לעצור את הירידה בתפקודם ולדחות את קצם. את זאת הם יעשו על ידי החזרת תפקוד המכניזם הטבעי לניקוי התאים, שהולך ודועך עם הזקנה, ולהאריך חיים. באברים בריאים, קיים מנגנון פיקוח המסלק את הפסולת מהתאים ומובילם אל תוך אברונים הנקראים ליסוזומים, שם הם מתפרקים על ידי האנזימים הרבים שבהם. מנגנון פיקוח זה, הנקרא CMA  (Chaperon Mediated Autophagy ) מורכב ממולקולה מיוחדת, המובילה את הפסולת הרעילה אל שקים מלאי אנזימים (ליסוזומים), הנמצאים בקרומי התאים.  
ליסוזומים (Lysosomes) נמצאים בתאי בעלי חיים ומכילים אנזימים הנחוצים לעיכול תוך תאי. למשל תאי דם לבנים הבולעים חיידקים ומגנים על הגוף מפניהם, משחררים אנזימים מליסוזום, סביב החיידק לפירוקו ובליעתו. אי היכולת לשלוט בשחרור אנזימים מליסוזומים לתוך הציטופלסמה של התא, מביאה למותו של התא. זה יכול להביא למותם של תאי דם לבנים ולירידה בהגנה על הגוף מפני חיידקים וגופים זרים.   
בתהליך הזדקנות התאים, מנגנון הפיקוח שלהם מפסיק לפעול ביעילות ואז יש הצטברות של חלבונים פגומים ורעלים בתאים. דבר זה, גם מונע מטבוליזם של סוכרים ואי תפקוד של הורמון האינסולין. כאשר מנגנון הניקוי מפסיק לפעול בתאי הכבד, יש אי תפקוד של הכבד והרעלים מצברים בו. ממצאי המחקר מעודדים, כי נמצאה דרך להחזיר לתפקוד את מנגנון הניקוי בתוך התאים ובפרט בתאי עצב העלולים להוביל למחלות עצביות.
יש חוקרים הטוענים, שהגברת הפעילות של מנגנון הניקוי של התאים בגוף, יכול להתבצע גם על ידי תזונה נכונה, דלת קלוריות, ולא רק על ידי כדורים שיפתחו המדענים בעתיד. רצוי להמשיך להפעיל את הגוף, לבריאותו ולתפקוד יעיל של תאיו.

 

 

                                                                                                                                  

 

 

 

         


Comments