מטהרי אוויר ומזהמים צמחיים

מטהרי אוויר ומזהמים צמחיים  \  אהוד קלפון

האוויר שאנחנו נושמים בתוך הבית עלול להיות מזוהם ומזיק הרבה יותר מאשר האוויר ברחובות העיר. בבית יכולים להצטבר גזים של פחמן חד חמצני, פחמן דו חמצני, גז רדון (רדיואקטיבי) באזורים מסוימים, קרדית האבק בשטיחים, בוילונות וברהיטים, חומרי ניקוי למיניהם, חומרי ריסוס נגד יתושים וחרקים אחרים.

חומרי פלסטיק המשחררים גזים רעילים, פיח וגזים מנרות דולקים, השימוש בגז לבישול וחימום, תנורי אפייה המשחררים גזים , וכל החומרים הפטרו- כימיים שבבית תורמים לתוספת זיהום האוויר.

כדי להימנע מהצטברות מזהמי האוויר האלה ואחרים, חשוב שתהיה ונטילציה של כל הבית על ידי פתיחת חלונות לרוח פרצים מספר פעמים ביום. בנוסף לכך חשוב להחזיק צמחים בבית המסננים את האוויר במהלך כל שעות היום, והעשרתו בחמצן.

מהמחקרים שנעשו על ידי (NASA) מתברר, שצמחי בית למיניהם מסננים את האוויר המזוהם בתהליך הפוטוסינתזה הטבעי לאורך כל שעות אור היום. בשעות הלילה רצוי לא לישון בחדר סגור עם הרבה צמחים כי הם פולטים הרבה פחמן דו חמצני. בשעות היום הצמחים קולטים לתוכם דרך הפיוניות, פחמן חד חמצני רעיל לאדם ולבעלי חיים,  פחמן דו חמצני, עשן סיגריות, גזים של בנזן, פורמלדהיד, אוזון , אבק, פיח, נבגים של עבשים, ועוד גזים רעילים שיכולים להיכנס לריאות ולהזיק לבריאות.

חשוב גם שהאוויר שבסביבת גינת הבית יהיה נקי יותר על ידי שתילת עצים, שיחים וצמחים אחרים הקולטים פחמן דו חמצני, פחמן חד חמצני, תחמוצת חנקן, תחמוצת גופרית ואוזון שהם חלק מערפיח המכסה לעתים את האוויר. העלים הרחבים של הצמחים, קולטים גם אבק רב הנשטף רק עם רדת הגשמים הראשונים של הסתיו.

חישבו ומצאו שהאוויר, שליד בית שבסביבתו יש צמחים רבים, מכיל רק 25% אבק בהשוואה לבית שאין מסביבו צמחים. העצים גם פולטים אדי מים ומורידים את הטמפרטורה במספר מעלות.

עם כל הטכנולוגיה המתקדמת של ימינו, אין כמו הצמחים בטיהור אוויר, מחוץ לבית ובתוכו, ובהפחתת עומס החום בקיץ.                                    

מאמר שהופיע בכתב העת Science  בתאריך 09. 08. 07 , מתאר פחמימנים הנפלטים מצמחים, מתרכבים עם מזהמי אוויר הנפלטים מערים גדולות, ויוצרים ערפיח. מעל ליערות, גילו חומר בשם איזופרן (Isoprene) C5H8 שהיא תרכובת פחמימנית אורגנית, הנפלט מעצים בשעות היום, במיוחד מאלונים. בארץ נמצאו מספר עצים שבהם יש פליטה רבה של תרכובת אורגנית זו, כגון איקליפטוסים, אלונים, צפצפות ועוד.

לעוסקים במחקרים סביבתיים ידוע, שחיבור בין פחמימנים ותחמוצות חנקן הנפלטים ממפעלים ורכבים, יוצרים זיהום אוויר. נודע שגם החומר איזופרן מוסיף את חלקו לתרכובות המזהמות.  למשל, אם מערבבים אירוסולים הנפלטים מהעיר עם פחמימנים הנפלטים מעצים, זה משנה את ההרכב הכימי באטמוספרה.
החוקרים מביאים דוגמה מרכס הרים בארה"ב הנקרא "סמוקי מאונטנס" (Smoky Mountains) שמעליו מופיע ערפיח הדומה לעשן, הנוצר מהיערות המכסים את הרכס. איזופרן נפלט לאטמוספרה בכמות של מיליוני טונות בשנה, יותר מיתר הגזים, להוציא פחמן דו חמצני (CO2) ומיתן (CH4). על פי המחקר, רואים את המורכבות הקיימת בחיבור שבין זיהום האוויר הנגרם על ידי האדם לבין התרכובות האורגניות הנפלטות על ידי עצי היער שסביבו.

החיבור שביניהם מוסיף לערפיח, המופיע בעיקר בערים הגדולות העשנות. התהליכים הפיזיולוגיים המתרחשים בעולם הצמחים הם טבעיים, וכך צריך לראות את פליטת התרכובת הפחמימנית איזופרן (Isoprene) לאטמוספרה. החומרים הנקלטים והנפלטים בצמחים, הינם חלק מאיזון ביולוגי אקולוגי, המשתלבים במחזוריות רב שנתית טבעית. יש רק להיזהר מצמחים בעייתיים לאנשים אלרגיים בעיקר לאבקה של ברושים, אורנים, זיתים, דקלים ועוד.

 

 

 

 

 

 

 


Comments