ננו חלקיקי כסף בריפוי

ננו חלקיקי כסף בריפוי \  אהוד קלפון

לאחרונה מנסים החוקרים למצוא דרך למניעת קרישי דם בעורקים, בעזרת ננו חלקיקי כסף. לוחיות הדם שתפקידן לגרום לקרישת דם בעת פציעה, עלולות גם לגרום להצמדה וקרישת דם בעורקים וחסימתם. פקקי דם או צמידים, עלולים להיווצר אצל אנשים מבוגרים, או אצל אנשים נייחים ברוב שעות היום, שאינם מפעילים את הגוף.

על פי החוקרים, ננו חלקיקי כסף עשויים למנוע מלוחיות הדם ליצור קרישים בעורקים, על ידי הזרקתם למערכת הדם, ובכך למנוע התקיפי לב ושבץ מוחי. בינתיים זה בגדר ניסוי מחקרי, ונדרש זמן רב עד שבני אדם יפיקו ממנו תועלת, לאחר שנדע שהחומר אינו רעיל לגוף. היום חל גידול משמעותי במחקרים בננו חלקיקים בכל תחומי החיים, כולל ברפואה. חלקיקים אלה יכולים לשמש כחיישנים ביולוגיים, קטליזאטורים, חומרי צבע וחומרי חיטוי יעילים. אחד ננומטר (nm ) שווה למיליונית המילימטר, וקוטרו של ננו חלקיק הכסף, קטן פי 50,000 מקוטרה של שערה.
מדענים ומהנדסים מאוניברסיטת קליפורניה עובדים על המחקר בעכברים, במטרה לפתח ננו חלקיקים המסוגלים לזהות חסימות בעורקים ולנקות את המרבצים מהדפנות. החוקרים פרסמו מאמר מדעי באמצע יוני 2009 בכתב העת  " Proceedings of the National Academy of Science " ובו הם מתארים פיתוח של ננו חלקיק, המסוגל להתביית אל רקמה פתולוגית בדופן העורק ולתקוף את שכבות השומן שהצטברו בו. הם טוענים, שתוצאות הניסוי הטובות בעכברים, מצביעות על כך שאפשר לפתח דרכי ריפוי למחלות קרדיו וסקולאריות ( של עורקי הלב), המהוות גורם שלישי בתמותת בני אדם בארה"ב ובארצות המערב בכל שנה. הסתיידות עורקים (Atherosclerosis ) היא אחד הגורמים המרכזיים למחלות עורקי הלב, להתקפי לב ולפגיעות במוח.
בידי החוקרים נמצא פפטיד, המסוגל לכוון ננו חלקיקים אל משקע השומנים בדופן העורקים הנמצאים בסכנת היקרעות. פפטיד היא שרשרת קצרה של מעט חמצות אמינו (עד 50 ), וחלבון היא שרשרת ארוכה של חומצות אמינו ( מ 50 עד מאות רבות). משתמשים בפפטידים ביצור נוגדנים, וכהורסי חיידקים באנטיביוטיקה. עורק עלול להיקרע, בחלק הדק שעל גבול המפגש שבין המצבור השומני, לבין הרקמה הטובה שלו.
במשך שנים השתמשו במי כסף, בטיפול בזיהומי עור, כחומר חיטוי אנטי בקטריאלי ונגד פטריות. מי כסף, או כסף קלואידלי  (Colloidal silver), הם חלקיקי כסף זעירים (Ag), או תרחיפי יוני כסף במים הנוצרים על ידי טבילת אלקטרודות כסף במים מזוקקים, תוך העברת זרם חשמלי ביניהן. יוני הכסף מתפרקים מהאלקטרודות, ונוצר תרחיף מרוכז שלהם במים. חוקרים הודים (2009) מצאו שחלקיקי כסף זעירים מונעים מהחלבונים שעל פני טסיות הדם להיקרש, ובכך הם מונעים קרישי דם.  

 

 

 

        

 


Comments