קלאבסיאלה וברטונלה

קלאבסיאלה וברטונלה  \  אהוד קלפון

חיידקי קלבסיאלה - (Klebsiella Bacteria), נראים מתחת למיקרוסקופ בצורת מקלונים, ונקראים על שם אדווין קלבס, שהיה מיקרוביולוג גרמני שחי במאה התשע עשרה. חיידקים אלה, מתקיימים באופן טבעי במערכת העיכול של האדם (בעיקר במעי הגס Colon-) ונחוצים לפעילות התקינה של המעי.

אולם אם החיידקים יוצאים ממערכת העיכול ועוברים לדם, לדרכי הנשימה,  ולדרכי השתן, הם עלולים לגרום לזיהומים קשים, שאנטיביוטיקה רגילה לא מצליחה לטפל בהם. 

על פי מעקב שנעשה בארצות המערב, חיידק מהסוג Klebsiella Pneumonia  עלול לגרום לדלקת ריאות קשה שממנה נפטרים חולים רבים. החיידק נוטה לתקוף אנשים חולים, בעלי מערכת חיסון חלשה, מכורים לאלכוהול, חולי סוכרת, חולים כרוניים בדרכי הנשימה ועוד. בבתי חולים יש הדבקה והתחלואה מדלקות שונות מחיידק זה, אך בחוץ לבתי החולים, עיקר המחלה היא מדלקת ריאות. סימני המחלה הם חום גבוה, צמרמורת, שיעול מלווה בליחה סמיכה עם סימני דם, והרגשה כללית כמו בשפעת.

החוקרים טוענים, שאם לא מטפלים בחולים שהותקפו על ידי חיידקים אלה, באנטיביוטיקה מתאימה, הם עלולים לא לשרוד.
כלל הזיהומים בדרכי השתן, הריאות והדם, עלולים לגרום לשוק באדם, אם לא מטפלים בצורה אגרסיבית נגד החיידקים. התמותה נגרמת בעיקר מהרס הריאות, ומכיסי מוגלה המצטברים בהן. מאחר שחיידקי דלקת ריאות מהסוג קלבסיאלה פניאומוניה, עמידים לרוב התרופות האנטיביוטיות הקיימות כיום, הטיפול נעשה במגוון תרופות בו זמנית. החוקרים משוכנעים, שאין לאנשים בריאים, עם מערכת חיסונית תקינה, מה לחשוש מהדבקה בחיידקים אלה.

חיידקי ברטונלה - Bartonella henselae , נפוצים באזורים חמים ולחים, ועלולים לעבור על ידי פרעושים, מחתול נגוע לחתול בריא. שריטת עור אדם או נשיכתו, על ידי חתול נגוע, עלולה לגרום למחלה בשם "שרטת החתול" (Cat Scrach Disease ).

חיידקים אלה, יכולים להימצא בדמם של חתולים וברוק, מבלי לגלות סימני מחלה. החיידקים אינם מועברים מפרעושים ישירות לאדם אלא דרך חתולים, ואינם עוברים מאדם נגוע לאדם בריא.

סימני המחלה בבני אדם, הם נפיחות של בלוטות הלימפה הסמוכות למקום הפגיעה, ובליטות בעור הדומות לעקיצות יתושים.
בדרך כלל המחלה חולפת מעצמה אחרי כשלושה עד ארבעה חודשים והאדם שחלה מחוסן למעשה לכל חייו. במקרים מסוימים עלולה להתפתח דלקת בעיניים המטופלת על ידי אנטיביוטיקה. אצל אנשים עם כשל חיסוני או דיכוי חיסוני (Immunosuppression ) עלולות להתפתח דלקות באברים פנימיים בגוף, לכן הם זקוקים לטיפול באנטיביוטיקה כדי להתגבר על המחלה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                

 

 

 


Comments