ריפוי בעזרת תאים

ריפוי בעזרת תאים  \  אהוד קלפון

 

1. ריפוי בעזרת תאי עור:

 

באמצע חודש אוקטובר 2009 התפרסם מאמר בכתב העת Cell Stem Cell   שבו מציינים החוקרים על התקדמות משמעותית בהפיכת תאי עור לתאים הדומים לתאי גזע עובריים. החוקרים מאוניברסיטת הרווארד בארה"ב, טוענים שאפשר להשתמש בתאי עור של אדם כדי לרפא את מחלותיו, כגון פרקינסון, סרטן ועוד. כאשר לוקחים תאי עור מאדם, הופכים אותם במעבדה לתאי גזע עובריים, ומחזירים לגופו של החולה, לא תהיה דחייה של התאים כי הם לקוחים מגופו, ואין צורך להשתמש בתרופות המדכאות את מערכת החיסון שלו.

יכולים בדרך זו ליצור רקמת שריר שתחליף שריר פגוע בלב, ועוד רקמות רבות. החוקרים מציינים שבתוך עשר השנים הבאות, יוכלו ליצור את התאים המתאימים, כדי לרפא מחלות רבות. חוקרים אחרים, מבית הספר לרפואה בוויסקונסין בארה"ב, הצליחו ליצור תאי כבד, מתאי עור של אותו אדם, שיכולים לעזור בריפוי הכבד הפגוע שלו. זה צעד חשוב במחקר, שיאפשר בעתיד לרפא את הכבד, במקום השתלת אחר במקומו. מחלות כבד מהוות היום גורם רביעי בתמותת בני אדם בוגרים בארה"ב. לכבד יש את היכולת לחדש את תאיו במהירות, לכן קל יחסית לטפל בו בעזרת תאי גזע. הכבד מאזן את חילוף החומרים בגוף, שולט על רמות הסוכר והכולסטרול, אחראי על הפרשת הורמונים, יצירת קרישת דם, ומניעת הרעלות בגוף. יתכן שבעתיד, תושתל פיסת עור קטנה בכבד החולה, ותרפא אותו. 

אפשר לייצר תאי גזע כוללים, הנקראים Pluripotent Stem Cells   שיכולים להתפתח ליותר מ 200 סוגי תאים בגוף האדם, כחלק מתהליך ריפוי. באופן עקרוני, תאי גזע עובריים (שאינם ממוינים עדיין), יכולים למשמש לריפוי רקמות פגועות רבות בגוף האדם, אך הן אינן זמינות לרופאים בכמויות הדרושות, בגלל בעיות אתיות. לתאי גזע עובריים אין גם את אותו הרכב גנטי שיש לחולה, לכן יש יתרון לשימוש בתאי עורו, שאותם הופכים לתאי גזע, לצורכי ריפוי מחלותיו.

 

2. ריפוי בעזרת תאי גזע: 

 

תאי גזע עובריים, הם הבסיס להתפתחות כול הרקמות והאברים בגוף. בראשית דרכם, הם מתחלקים ומשכפלים את עצמם במדויק, ובמצבים מסוימים הם מתמיינים ויוצרים את הרקמות השונות. אחת המטרות במחקרים העוסקים בתאי גזע עובריים, היא להבין את התנהגותם במעבר בין שכפול עצמי לבין התמיינותם.

החוקרים גילו שגן בשם "ננוג" הוא האחראי לשכפול עצמי של תאי הגזע העובריים במעבדה, המאפשר להם למעשה לחיות חיי נצח. תגלית זו, עשויה לאפשר גידולם לצורכי ריפוי.

חוקרים מאוניברסיטת פלורידה גילו, שכאשר תאי הגזע העובריים הופכים לטיפוסים שונים (בתהליך המיון), מתרחשים שינויים בתהליך שבו משתכפל ד.נ.א ומתארגן מחדש. זה מאפשר יותר הבנה בתהליך המורכב, של מעבר תא עוברי שאין לו תפקיד ספציפי (לא ממוין), עד להפיכתו לתא האחראי על תפקוד מאוד מוגדר ויוצר רקמה מאוד ספציפית.

החוקרים מאמינים, שהם קרובים יותר לשימוש בתאי גזע עובריים לצורכי ריפוי מחלות, על ידי הפיכת תאים בוגרים בגוף, בחזרה לתאים הדומים לתאים עובריים, שיחליפו רקמות פגועות. דבר זה, יאפשר טיפול וריפוי של מחלות סרטן, מחלת פרקינסון, ניוון שרירים, פגיעות בעמוד השדרה ועוד. הבנת תהליך שכפול התאים העובריים בזמן המיון, מאפשרת לחוקרים לדעת (מבחינה מולקולארית), איך האינפורמציה מאורגנת ומועברת בתאים השונים בתכונתם.
הבנה זו, תעזור להפוך את התהליך, על מנת להנדס תאים שונים לצורכי ריפוי של מגוון מחלות. כלומר צריך קודם ללמוד איך התאים הבוגרים מאבדים פלוריפוטנטיות (Pluripotency ), על מנת שאפשר להתחיל להפוך את התהליך.

ידוע שתאי רקמה בוגרים בגוף, הם מאוד ספציפיים במבנה שלהם ובתפקודם.  תאים אלה, הגיעו להתמקדות ספציפית, לאחר הסירו מעצמם את האינפורמציה (שהייתה בתאים העובריים שאינם צריכים בה יותר), שאפשרה להם להפוך למגוון תאים ברקמות השונות. הזמן היחיד שבו מגלה התא את קלפיו, הוא בתהליך שכפול הד.נ.א.

בתאים העובריים, יש יותר מבנים זעירים של ארגון, מאשר בתאי רקמה בוגרים (ממוינים) ובתהליך המיון, הם מעבירים את האינפורמציה. מטרת המחקר היא ללמוד ליצור תאי גזע פלוריפוטנטיים, או לגרום לתאי רקמה בוגרים בגוף לשנות את התמחותם, כתגובה לתרופות שונות.      

 

 

 

 

 

 

 


Comments