מחפשים מרפא לסוכרת

מחפשים מרפא לסוכרת  \  אהוד קלפון

 

בשנים האחרונות מתבצעים מחקרים רבים המנסים לחפש מרפא לסוכרת נעורים, ויש סימני תוצאות מעודדות. אומנם עד כה נעשו המחקרים על בעלי חיים, אך לאחרונה גם על קבוצה קטנה  של בני אדם.

מיליוני בני אדם חולי סוכרת (Diabetes mellitus ) זקוקים לאספקה תמידית של אינסולין כדי לשרוד, ומחפשים דרכים חדשות כדי להפיקו. חוקרים מאוניברסיטת קלגרי (Calgary) בקנדה, הצליחו להפיק אינסולין מצמחי קורטם, בהנדסה גנטית, לאחר ששתלו גן לאינסולין בצמח הנקרא "קורטם הצבעים" (חריע)  Carthamus tinctorius . על פי חישוביהם אפשר להפיק רבע ק"ג אינסולין טהור מדונם צמחים, במחיר נמוך בהרבה, מהפקתו בדרך המקובלת מבעלי חיים, מחיידקים ומשמרים.

 סוכרת היא מחלה שבה עולה ריכוז הגלוקוז בדם ובשתן, בגלל חוסר אינסולין בגוף. בעיית הסוכרת מתאפיינת בחוסר יצור אינסולין בתאי בטא (B), שהם תאים אנדוקריניים, המרוכזים באיי לנגרהנס בלבלב (Pancreas). התאים האנדוקריניים בלבלב מפרישים הורמונים האחראים על חילוף חומרים, ותאי בטא מפרישים את ההורמון אינסולין.

סוכרת נעורים היא מחלה אוטואימונית (מחלת חיסון עצמית), שבה תוקפים לימפוציטים את תאי הגוף, במקום את הפולשים הזרים. במקרה זה, הם הורסים את תאי בטא בלבלב, המפסיקים ליצר אינסולין. הורמון האינסולין גורם לתאי הכבד, השרירים ועוד, לקלוט גלוקוז מהדם ולאגור אותו בכבד בצורת גליקוגן (Glycogen ). בחוסר אינסולין אין קליטה של גלוקוז מהדם על ידי תאי הגוף. הורמון האינסולין מורכב מ 51 חומצות אמינו, ונקרא כך כי הוא נוצר ב"איים" בלבלב (אינסולה זה אי).

 על פי מחקרים שנעשו השנה (2011) בבית החולים במסצ'וסטס ארה"ב, התברר שחיסון נגד שחפת מביא לידי ריפוי מחלת הסוכרת בעכברים. נעשו  ניסויים ראשונים בקבוצה קטנה של בבני אדם, עם תוצאות טובות. גם אצל אנשים שגופם  הפסיק מזמן לייצר אינסולין, הגוף מגיב בצורה חיובית, ויש אופטימיות  למציאת תרופה לחולים ותיקים וחדשים. אצל החולים בניסוי, שהוזרק להם חומר חיסון נגד שחפת, התברר שמערכת החיסון שלהם אינה תוקפת את הלבלב, ויש סימנים לכך שגופם מייצר אינסולין. 

חוקרים מאוניברסיטת קמברידג' בבריטניה, בנו לבלב מלאכותי, וניסו אותו על 17 ילדים חולי סוכרת נעורים (1). המכשיר מודד את רמת הסוכר בדם, מזריק אינסולין, ומחזיק רמות נורמאליות של גלוקוזה בדם ב 60% מהזמן. החוקרים טוענים, שנדרשות עוד מספר שנים, כדי לייצר לבלב מלאכותי משוכלל, לשימוש נרחב, אך כבר נעשה צעד חשוב קדימה בכיוון זה. חוקרים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, בשיתוף עם חוקרים יפנים ואמריקאים, עקבו אחר פעולתו של הגן LKB1 הנמצא בתאי בטא בלבלב. הם הגיעו למסקנה שאם מצמצמים את נוכחותו בתאים אלה, יגבר תהליך יצור האינסולין ותגבר כמותו. המחקר פורסם השנה בכתב העת המדעי " Cell Metabolism "                       

על פי מחקר שהתפרסם בתאריך 2011 . 6. 27 בכתב העת PLoS ONE , ממליצים החוקרים לחולי סוכרת לאכול כל יום פירות תות שדה. הם טוענים שהחומר פיסטין – Fisetin  , המצוי בפרי, עשוי למנוע כשל כלייתי ובעיות במערכת העצבים והמוח אצל החולים. פיסטין הוא תוצר פלבונויד - Flavonoid טבעי, הנמצא בריכוז גבוה בתות שדה, ועשוי להפחית תסבוכות אצל חולי סוכרת נעורים. חומר זה הוא גם נוגד חמצון  (אנטי אוקסידנט), עוזר בהגברת היצור של תאי דם אדומים ועוד.
יש חוקרים המפתחים תרופה שאמורה להאט את תמותת תאי ביטא בלבלב, ואינה מאפשרת ריכוז גבוה מדי או נמוך מדי של סוכר בדם. חוקרים אחרים מפתחים תרופה שאינה קשורה בהזרקת אינסולין לגוף שתהיה מוכנה לשימוש בשנת 2014 , על פי הערכתם. הם מתכננים להזריק את התרופה החדשנית לחולי סוכרת נעורים פעם בשלושה חודשים, והיא תפסיק את פגיעת המערכת החיסנית של החולה בתאי ביטא בלבלב שלו. התרופה אמורה למנוע את סיבוכי הסוכרת.
יש חוקרים החושבים על כיוון של השתלת תאים מפרישי אינסולין בלבלב, או השתלת לבלב שלם, ויש המתכננים להשתמש בתאי גזע כדי לייצר תאים מפרישי אינסולין.        
Comments