זיהום אוויר הבית

זיהום אוויר הבית  \  אהוד קלפון

 

כאשר מדברים על זיהום אוויר, מתכוונים בדרך כלל לפגיעה באיכות האוויר בסביבת המגורים על ידי מפעלים, רכבים, שריפות, ריסוסים כימיים, אבק מוסע מהמדבר, ערפיח בערים ועוד. אך על פי המחקרים, עולה זיהום האוויר בתוך הבתים לפחות פי חמישה מהזיהום הסביבתי ולעתים הרבה יותר.

בחודש יולי 2011 , חוקרים מאוניברסיטת ויסקונסין בארה"ב, פרסמו מאמר בכתב העת המדעי " Journal Environmental Health Perspectives" , ובו הם מעריכים ששני מיליארד בני אדם בארצות המתפתחות, מבעירים עצים או פחם בבית לחימום ובישול.  

משריפת עצים ופחם, נפלטים חלקיקי פיח לאוויר הבית, החודרים בנשימה לריאות, וגורמים למחלות ונזקים לגוף. החוקרים מצאו שיש תחלואה גבוהה בקרב דיירים המבעירים עצים בתנורים פתוחים, ותחלואה נמוכה יותר בבתים שבהם יש תנורים משוכללים הפולטים פחות חלקיקים.

גם בארצות המפותחות, עלולים להצטבר זיהומי אוויר בבתים סגורים הרמטית מחמת הקור או החום, ובבתים לא מאווררים דים. יכולים להיווצר ריכוזים גבוהים של פחמן חד חמצני (CO) וחנקן דו חמצני (NO2), אדי בנזן, פורמאלדהיד, אדים מחומרי ניקוי, עבשים ונבגיהם, חיידקים, תרכובות אורגניות, קרינה ועוד.    

פחמן חד חמצני, הוא גז רעיל חסר ריח וצבע, הנוצר מבעירה לא מלאה של דלקים. ריכוזו במקום סגור, עלול למנוע הגעת חמצן למוח, שיגרום לעילפון ולחוסר הכרה בבני אדם ובבעלי חיים. גם שטיחים ורהיטים מלאים בקרדית האבק, עלולים לגרום לתחלואה בדרכי הנשימה.
חוקרי ארגון הבריאות העולמי – WHO טוענים שהרבה אנשים בעולם המערבי, מבלים 90% מזמנם במבנים סגורים כמו בבית ובעבודה ונושמים מזהמים מצטברים.  אחד המזהמים המסוכנים ביותר לבריאות האדם, באזורים מסוימים, הוא גז רדון רדיואקטיבי, הנוצר מהתפרקות רדיואקטיבית של רדיום בסלעי הסביבה. הוא חודר לבתים דרך סדקים ביסודות, ומצטבר בחלקים הנמוכים של הבית סמוך לרצפה, עקב היותו כבד מהאוויר. כדי למנוע את חדירתו, יש לאטום את הסדקים בבסיס הבית, וכדי להוציאו יש לאוורר את החדרים ולאפשר חילופי אוויר לעתים תכופות.

הנזקים שהחוקרים מונים בעקבות זיהומי אוויר בתוך הבית, הם גירויים בעיניים באף ובגרון, כאבי ראש, סחרחורת ובחילות, אלרגיה בעור, מחלות לב, פגיעה בדרכי הנשימה ובמערכת העצבים, ונזקים לכבד, לכליות ועוד. לעתים מרגישים את התוצאות באופן מידי, ולרוב הנזקים מצטברים לאורך זמן עד להופעת המחלה.    

הם ממליצים להוריד את הטמפרטורה בבית, ואת לחות האוויר ל 50% ומטה, כדי למנוע התפתחות עבשים בתנאים אופטימאליים. העבשים מפזרים נבגים רבים, המרחפים בצורה מרוכזת באוויר של חלל בית לא מאוורר, ועלולים לגרום לבעיות בדרכי הנשימה לנושמים אותם לאורך זמן.

מחקרים שנעשו על ידי סוכנות החלל האמריקאית NASA , הוכיחו שצמחי בית רבים מסננים אוויר מזוהם בתהליך הפוטוסינתזה בשעות היום, וקולטים לתוכם פחמן חד חמצני, פחמן דו חמצני, חלקיקי פיח, גזי בנזן, פורמלדהיד, אוזון , אבק, נבגי עבשים ועוד.      

חוקרי אוניברסיטת ג'ורג'יה בארה"ב, גילו מגוון צמחים המסוגלים לסנן מזהמים רבים מהאוויר. גם האוויר מחוץ לבית יכול להיות נקי יותר, אם מגדלים עצים ושיחים בסביבה. העלים הרחבים יכולים לקלוט מזהמים שונים, ואת אבק הקיץ, הנשטף רק עם רדת גשמי הסתיו. חישבו ומצאו, שצמחי הגן, ובפרט העצים והשיחים, מצליחים למנוע 75% מכמות האבק, ומסננים תחמוצת חנקן, תחמוצת גופרית, אוזון, ועוד. העצים והשיחים גם פולטים אדי מים בקיץ, המורידים את הטמפרטורה מסביבם.   

                                                         

 

 

         

 

 

 

Comments