טיפול בהיברנציה

טיפול בהיברנציה  \  אהוד קלפון

 

היברנציה ( Hibernation ) היא תרדמת חורף אצל בעלי חיים באזורים קרים, שבה יש ירידה גדולה בטמפרטורת הגוף, ירידה משמעותית בתהליכים המטבוליים (חילוף חומרים), והאטה בקצב הנשימה ובקצב פעימות הלב.
בשינה רגילה, הפעילות הפיזיולוגית של הגוף כמעט שלא משתנה. במשך עשרות שנים היו תיאורים דמיוניים של אנשים שהרדימו אותם לכמה דורות והחזירו אותם לחיים, אך המחקרים האחרונים מראים שאנחנו מתקרבים לזה. צוותי מחקר מבוסטון, לוס אנג'לס ופיטסבורג, מתחרים ביניהם על הבכורה בהצלחת הפרויקט.
עד כה נעשו מחקרים על בעלי חיים כגון סנאים קיפודים ועטלפים, שהשיגו תוצאות טובות. החוקרים הזריקו לקיפוד חומר הרדמה בסתיו שהביאו אותו לתרדמה (היברנציה) והכניסו אותו לארגז קרח. המערכת הטבעית המאזנת את חום גופו הופרעה, והקיפוד הפך מבעל חיים בעל "דם חם" ליצור בעל "דם קר". רמת הסוכר בדמו ירדה עד לאותה רמה הנמצאת אצל יצורים העוברים היברנציה בחורף. בסנאים הארקטיים, טמפרטורת הגוף בחורף יורדת עד אפס מ"צ, ועטלפים בהיברנציה נושמים בקצב של פעם אחת בשעה.

במהלך שנת 2011  החוקרים מתכננים לבצע ניסויים בבני אדם מתנדבים. החוקרים האמריקאים פיתחו חומר מיוחד, הכולל מלחים שונים וקרח, שאותו יזריקו למתנדבים. זה יביא לקירור מהר של כלי הדם, טמפרטורת הגוף תרד ל 10 מ"צ, ותהיה האטה רבה בתהליכי חילוף החומרים, בדומה להיברנציה אצל בעלי חיים. התערובת שהוזרקה, נוסתה לאחרונה בחזירים, והצליחה להאט את פעולות מערכותיהם למספר שעות. אך בהמשך ינסו להרדימם לימים, לשבועות ולחודשים.          

בעל חיים הנמצא במצב של היברנציה, אינו אוכל ושותה, אינו פעיל, וגופו מתקיים מהשומן שצבר בעונות הפעילות. אך אדם שיורדם למצב של היברנציה, יצטרכו להזינו במהלך כל תקופת התרדמת, ולסלק את הפסולת מגופו. בזמן זה שערותיו ימשיכו לצמוח וכך גם ציפורניו.

מטרת המחקרים, היא לעזור לאדם חולה לשהות בהיברנציה לתקופת זמן, עד למציאת תרופה למחלתו, או אדם שנפגע בתאונה ירדימו אותו למצב של היברנציה על להגעתו לבית החולים. המטרה הרחוקה יותר, קשורה למסעות ארוכים עתידיים של אסטרונאוטים בחלל.
יש בעלי חיים בטבע הרדומים לימים אחדים, ויש המאריכים את ההיברנציה לחודשים רבים. כל אלה תלויים בתנאי אקלים באזורי המחייה, בגודל הגוף ועוד. תרדמת החורף אינה בלעדית רק לחיות הבר כגון, דובים, סנאים, קיפודים, צבים, נחשים, ועטלפים, אלא גם לבעלי חיים קטנים יותר, אפילו לזמן קצר.
קיימת גם תרדמת קיץ (אסטיבציה Aestivation -) אצל בעלי חיים באזורים מדבריים שבהם יש תנאי חום ויובש, ומחסור במים.
בעלי חיים (כגון דו חיים) הנמצאים בבתי גידול מדבריים באוסטרליה, מתחפרים עמוק באדמה לאורך עונת הקיץ. מתחת לאדמה המדברית הלוהטת, הם מוצאים מיקרואקלים לח עם טמפרטורה נוחה. בעומק האדמה הם נכנסים לתרדמת קיץ ארוכה (אסטיבציה), עד רדת גשמי העונה.  

אדם בן 35 מיפן מעד ונפל במורד הר מושלג, שבר את אגן הירכיים ואיבד את הכרתו ל 24 ימים, עד שהתגלה חי וניצל. טמפרטורת גופו ירדה ל 22 מ"צ, והדופק כמעט לא הורגש. כיום מוחו של האיש מתפקד היטב וגופו הולך ומחלים. בעולם המדע ידוע, שטמפרטורת גוף היורדת מתחת ל 32 מ"צ, מורידה את סיכויי האדם לחיות, אם כי היו מקרים יוצאי דופן של אנשים שטבעו במים קפואים, ואחרי שעה הצילו אותם, כי היו במצב של היברנציה.  

                                                                                                                                          

 

 

 

 

                                                            

             

 

 

Comments