מזור עתידי למחלות נגיפיות

מזור עתידי למחלות נגיפיות   \  אהוד קלפון

 

כידוע תרופות אנטיביוטיקה אינן פועלות נגד נגיפים (וירוסים), שגרמו למגפות רבות באדם ובבעלי חיים. חוקרים במעבדות MIT בבוסטון טוענים, שגילו תרופה הקוטלת נגיפים החודרים לתאי הגוף. הם פרסמו מאמר בכתב העת PLoS ONE בתאריך 2011. 7. 27 שבו הם מפרטים את תוצאות מחקרם.

הם מנסים תרופה חדשה שגילו בשם Draco , על עכברים נגועים במחלות ויראליות, ועל תאים מגוף האדם במעבדה. התרופה נוסתה על 15 מיני נגיפים, הכוללים נגיף השפעת H1N1 , נגיף הבטן, נגיף הפוליו, נגיף שפעת דנג ועוד נגיפים אחרים, בהצלחה. התרופה פועלת נגד RNA הנוצר רק בתאים נגועים בנגיפים, ולמעשה היא עשויה לפעול נגד כל הנגיפים הקיימים.
כאשר נגיף חודר לתא, הוא משתלט על המנגנונים שלו לטובת עצמו, מתרבה בתוכו וגורם למותו. בתהליך זה, הנגיף יוצר סלילי RNA שאינם מצויים בתאי גוף האדם ובתאי בעלי חיים.  התרופה Draco מתבייתת על התאים הנגועים בנגיפים ומביאה למותם, ללא נזק לתאי הרקמות הבריאות שמסביב. התרופה אינה רעילה לגוף, חודרת דרך קרומי התא וממיתה אותו, ביחד עם הנגיפים שמפסיקים להתפשט. 
נגיף (וירוס) הוא גופיף הפולש לתוך תאים של בעלי חיים, צמחים ובקטריות ועלול לגרום למחלות. הנגיף אינו יכול להתרבות בכוחות עצמו אלא בתוך תא חי של פונדקאי. הוא עשוי מחומצת גרעין ד.נ.א או ר.נ.א ועטוף במעטפת חלבונית, או במעטפת שומנית.
גודל הוירוסים נע בין 10 ל 50 ננומטר. אחד ננומטר הוא אלפית המיקרון ומיקרון אחד הוא אלפית המילימטר. גודלו של תא רגיל בגוף האדם נע בין מיקרונים אחדים עד לעשרות מיקרונים, והוא גדול פי עשרת אלפים עד פי מאה אלף מגודלו של נגיף. הנגיף אינו נחשב לאורגניזם חי כי אין בו את התכונות המגדירות חיים, כגון יכולת התרבות באופן עצמי, תגובה, גדילה, תנועה, יצירת אנרגיה, צריכתה ועוד. הנגיפים נראים במיקרוסקופ אלקטרוני בצורת כדור, עיגול, חוט, קוו, מקלון ועוד. אי אפשר לראות נגיפים במיקרוסקופ האור הרגיל, לכן עד שהומצא המיקרוסקופ האלקטרוני, רק שיערו את קיומם על פי הנזקים שהם גרמו לאדם. וירולוגיה הוא המדע העוסק במחקר וירוסים (נגיפים), מבניהם, מיונם, התרבותם בתאים, המחלות שהם גורמים והמלחמה בהם. 

יש נגיפים הגורמים למחלות צמחים (מוזאיקת הטבק), בבעלי חיים ( כלבת ומחלת הפה והטלפיים בבקר) ובאדם (מיני שפעת, אבעבועות רוח) ועוד. כאשר נוחת נגיף באקראי על קרום התא של בעל חיים או על הדופן של תא צמחי, הוא מחדיר את חומצת הגרעין שלו לתוך תא הפונדקאי, ומתכנת אותו ליצור נגיפים חדשים. לאחר שהנגיף חודר לתא של אורגניזם, הגנים של הנגיף מייצרים חלבונים עבורו בעזרת מנגנוני השכפול של התא הפונדקאי. כך משוכפל המטען הגנטי של הנגיף פעמים רבות, ונוצרים נגיפים רבים היוצאים מהתא ונכנסים לתאים חדשים.

קיימות מחלות ילדים נגיפיות, שכאשר נדבקים בהן הגוף מתחסן, ובדרך כלל לא נדבקים בהן יותר. 

הנגיפים מושמדים בטמפרטורה של 60 מעלות צלזיוס ומעלה, אולם כשהם מוקפאים הם ישרדו, ויחדשו פעילותם עם עליית הטמפרטורה והפשרתם. הם עוברים מוטציות לעתים קרובות, וזה מאפשר להם להיות עמידים בפני תרופות נגד וירוסים בזמנים קצרים. חלק מהמחלות הנגרמות על ידי נגיפים הן מחלות עונתיות שחולפות, כגון שפעת החורף, אך יש נגיפים שחיים באופן קבוע בגוף האדם בצורה רדומה, עד להתפרצותם בגוף חלש.    

 

        

  

Comments