אוויר הבית

אוויר הבית  \  אהוד קלפון

 

על פי מחקרים של ארגון הבריאות העולמי (WHO), אנשים רבים בעולם המערבי מבלים 90% מזמנם בתוך מבנים, בתים ומשרדים, שהאוויר בהם מזוהם פי 12 מהאוויר בחוץ, בסביבה נקייה. האוויר המזוהם בבתים, מגביר תחלואה בדרכי הנשימה ומעורר מחלות שונות, שעלולות אף לגרום לתמותה.

חוקרי בוטניקה מאוניברסיטת ג'ורג'יה בארה"ב, חיפשו איך לטהר את אוויר הבית בעזרת צמחים, ובדקו את היכולת של צמחים רבים לסנן את המזהמים. הם מונים בין מזהמי האוויר שאנו נושמים בבית: נבגי עבשים, חומרי ניקוי, חומרי ריסוס נגד חרקים, גזים הנפלטים מתנורים למיניהם, חומרי פלסטיק, צבעים, חומרי בנייה, אבק עם קרדית, אוזון רע שחודר לבתים מערפיח בערי תעשייה, עשן שחודר לבית משריפות, פיח וגזים מנרות דולקים, חומרי דלק לחימום, תרסיסים למיניהם, גזים של פחמן חד חמצני, פחמן דו חמצני וגז רדון (רדיואקטיבי) באזורים מסוימים.

חישבו ומצאו, שעצים ושיחים הגדלים ליד בית, מצליחים למנוע 70% מכמות האבק שמסביבו, ומסננים תחמוצת חנקן, תחמוצת גופרית ואוזון, לעומת בית ללא צמחים לידו. העצים גם פולטים אדי מים, המורידים את טמפרטורת הסביבה במספר מעלות.

בעונת האביב יש הרבה יותר אנשים הסובלים מאלרגיות בגלל שפע הפרחים המפיצים את אבקתם ברוח ואז מופיעים רוב התסמינים בדרכי הנשימה. הצמחים שעלולים לעורר תגובות אלרגיות באביב, בגלל תפוצת אבקתם הרבה, הם בעיקר ברוש, אורן, זית, אגוז פקאן ותמר (זכר) ואסור לשתול אותם ליד הבית. בעונה זו יש גם פריחה רבה של דגניים שאבקתם עלולה לגרום לתגובות אלרגיות אצל אנשים אלרגיים לה.   

כדי למנוע הצטברות מזהמי אוויר ואחרים בבית, חשוב שיהיה אוורור יומי של כל הבית, על ידי פתיחת חלונות ודלתות לרוח פרצים. נוסף לכך, חשוב להחזיק צמחי בית, המסננים את האוויר במהלך כל שעות היום, והעשרתו בחמצן בתהליך פוטוסינתזה. בשעות הלילה הצמחים פולטים פחמן דו חמצני רב, לכן רצוי להניחם ליד חלון פתוח או להוציאם למרפסת מאווררת.

האוויר שאנחנו נושמים בתוך הבית עלול להיות מזוהם ומזיק הרבה יותר מאשר האוויר ברחובות העיר. בבית יכולים להצטבר גזים של פחמן חד חמצני, פחמן דו חמצני, גז רדון (רדיואקטיבי) באזורים מסוימים, קרדית האבק בשטיחים, בוילונות וברהיטים, חומרי ניקוי למיניהם, חומרי ריסוס נגד יתושים וחרקים אחרים. חומרי פלסטיק המשחררים גזים רעילים, פיח וגזים מנרות דולקים, השימוש בגז לבישול וחימום, תנורי אפייה המשחררים גזים , וכל החומרים הפטרו- כימיים שבבית תורמים לתוספת זיהום האוויר.

מהמחקרים שנעשו על ידי (NASA) מתברר, שצמחי בית למיניהם מסננים את האוויר המזוהם בתהליך פוטוסינתזה טבעי, לאורך כל שעות היום. בשעות הלילה רצוי לא לישון בחדר סגור עם הרבה צמחים כי הם פולטים פחמן דו חמצני. בשעות היום הצמחים קולטים לתוכם דרך הפיוניות, פחמן חד חמצני רעיל לאדם ולבעלי חיים, פחמן דו חמצני, עשן סיגריות, גזים של בנזן, פורמלדהיד, אוזון , אבק, פיח, נבגים של עבשים, ועוד גזים רעילים שיכולים להיכנס לריאות ולהזיק לבריאות.

חשוב גם שהאוויר שבסביבת גינת הבית יהיה נקי יותר על ידי שתילת עצים, שיחים וצמחים אחרים הקולטים פחמן דו חמצני, פחמן חד חמצני, תחמוצת חנקן, תחמוצת גופרית ואוזון שהם חלק מערפיח המכסה לעתים את האוויר. העלים הרחבים של הצמחים, קולטים גם אבק רב הנשטף רק עם רדת הגשמים הראשונים של הסתיו.

                                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

                                              

 

Comments