מזור בתאי גזע

מזור בתאי גזע   \   אהוד קלפון  

 

תאי גזע -   - Stem cellsהם תאים הנבדלים מתאים אחרים בכך, שעדיין לא עברו דיפרנציאציה (התמיינות) ולכן הם מסוגלים לייצר תאים מסוגים שונים. הם מסוגלים להתחלק , להתרבות ולחדש את עצמם ולהמשיך ליצור עוד תאי גזע לתקופה ארוכה. הם אינם ממוינים ואינם ספציפיים, ומסוגלים להתמיין לסוגי תאים אחרים בכל רקמה בגוף.
כאשר שותלים תאי גזע ברקמה פגועה בגוף, הם מתחילים רגנרציה של תאי הרקמה ומחדשים אותה. תאי הגזע באים במגע עם חומרי הגדילה הכימיים שברקמה שאליה הוזרקו ומכוונת אותם להתמיין לתאי אותה רקמה. יש תאי גזע עובריים הנלקחים מעוברי אדם, תאי גזע הנלקחים מחבל התבור, ותאי גזע הנלקחים מרקמה בוגרת בגוף כגון רקמת העור.  

היום הולכת ומתפתחת הרפואה הרגנרטיבית - Regenerative Medicine - שבעזרתה מנסים לרפא מחלות רבות בגוף האדם. החוקרים מקווים שתאי הגזע מהמקורות השונים יוכלו לשקם את כל הרקמות הפגועות בגוף. תאי גזע של אדם בוגר כבר משמשים לטיפול במחלות רבות. בשנים האחרונות נלקחים תאי גזע, מדם חבל הטבור הנמצא עשיר בהם.

בארצות רבות בעולם, התרבו בנקים של דם, המציעים שימור תאים אלה בהקפאה וניתן להשתמש בהם  בעתיד, לריפוי מחלות. תאי גזע הנלקחים בתום הלידה מדם השליה, נקראים תאי גזע מדם טבורי. במהלך התפתחות העובר ברחם, הם מיוצרים בעיקר בכבד ובטחול, בשליש האחרון של ההיריון, הם נעים במחזור הדם למח העצמות ובשעת הלידה הם נמצאים גם בחבל הטבור. תאי גזע רבים המיועדים כיום להשתלה, נלקחים ממוח העצם של אותו אדם עצמו או מתורמים.

דם טבורי הינו מקור יעיל לתאי גזע, משום שהם תאים ראשוניים, בעלי יכולת התחדשות. תאי גזע מחבל הטבור בהקפאה, הם זמינים והשימוש בהם מונע את הצורך באיתור תורם מתאים ואין דחייה, כי התאים של אותו אדם.

החוקרים טוענים שתאי גזע עובריים, עשויים לשנות את דרכי הריפוי בעתיד ויהיה צורך להתגבר על בעיית הדחייה החיסונית של התאים המושתלים ובעיית התרבותם ללא בקרה. על מנת ליצור תאי גזע עובריים, מוציאים ביצית מהשחלה ומפרים אותה בתא זרע מחוץ לגוף. נוצר תא זיגוטה (תא דיפלואידי) בעל סט כפול של כרומוזומים. התא מתחלק פעמים רבות בצורה מיטוטית, עד לשלב העוברי (בלסטוציסט), שמימנו מתפתחות כל רקמות העובר.

תאי גזע עובריים מסוגלים להתרבות באופן חופשי בתרבית תאים ללא הגבלה. כאשר מזריקים אותם לאחד האברים בגוף האדם, הם יכולים להתמיין לכל סוגי התאים בגוף. כאשר מגדלים תאי גזע עובריים בתרבית במבחנה, נוצרים גופיפי תאים המסוגלים ליצור אקטודרם (שממנו מתפתחים מערכת העצבים והאפידרמיס של העור), מזודרם (שממנו מתפתחים מערכת הדם, הכליות, הלב, השרירים והעצמות) ואנדודרם (שממנו מתפתח הכבד, הלבלב ועוד).

בעתיד, יהיה אפשרי לטפל בחולי סוכרת נעורים, בעזרת תאי גזע עובריים, שיוכלו לייצר אינסולין בגופם. חוקרים יפנים ממכון המחקר AIST ב Tsukuba יפן גילו, שאפשר להשתמש בתאי גזע ממערכת העצבים כמקור לתאי ביתא, הנחוצים לרגנרציה בטיפול בסוכרת. מאמר מחקרי על כך התפרסם בכתב העת  Molecular Medicine  EMBO בשישה באוקטובר 2011 .

תא גזע עוברי, נחשב לפלוריפוטנט (Pluripotent  ) חזק, כלומר הוא מסוגל להפוך לתא ממוין בכל רקמה בגוף. החוקרים מקווים שיוכלו להשתמש בתאי יסוד אלה כדי לייצר מחדש תאי לבלב שאבדו אצל חולי סוכרת נעורים (סוג 1), לגדל תאי ראייה אצל חולים המאבדים את ראייתם ועוד. היתרון החשוב בשיטה זו, שאין בה דחיית אברים שתולים. זאת, משום שלוקחים תאים מעורו של אדם הזקוק להחלפת אברים פגומים, הופכים אותם לתאי גזע במעבדה, ושותלים אותם בחזרה בגופו.

סוכרת נעורים נגרמת כתוצאה מחוסר היכולת לייצר אינסולין בתוך הלבלב, ואין כיום שום מרפא למחלה זו. החולים מסתמכים על הזרקת אינסולין לגופם, שבא ממקור חיצוני, כדי לשלוט ברמת הסוכר בדמם. המחקר מתמקד בפיתוח שיטות, כדי להגדיר את התמיינות תאי הגזע של אדם, שדרכן יכולים התאים לאמץ תפקיד מוגדר בטיפול ברקמות הפגועות הגוף.
מאחר שבסוכרת נעורים יש חסר של סוג אחד של תאים (תאי ביתא), זהו מצב אידיאלי בטיפול בהחלפת תאים. תאי עצב מהמוח של אותו אדם, יועברו ישירות אל הלבלב שלו, ללא צורך במניפולציה גנטית. דבר זה פותר את בעיית החסר בתורמים.

כאשר נערך ניסוי בעכברים ותאי המוח הושתלו בלבלב, תאים אלה התחילו לתפקד כמו תאי ביתא שיצרו אינסולין, שהוריד את רמת הסוכר בדם. כאשר החוקרים הוציאו את תאי העצב השתולים מהלבלב, מיד עלתה רמת הסוכר בדם. דבר זה מוכיח ששיטה זו של שתילת תאי עצב מהמוח בלבלב, עשויה להיות יעילה בטיפול בסוכרת נעורים גם באדם בהמשך המחקרים. מאחר שתאי הגזע עשויים להתחדש בעצמם בצורה לא מוגבלת, יש ציפיות גבוהות בשימוש בהם ברפואה העוסקת בהתחדשות תאים ורקמות. השימוש בתאי גזע כמקור להתחדשות תאי ביתא בלבלב מאפשר פריצת דרך משמעותית בטיפול בחולי סוכרת נעורים.

בתחילת חודש יוני 2009 , התפרסם מאמר עם תוצאות מחקר מדעי של חוקרים סינים מהונג – קונג,  בכתב העת Journal of Molecular Cell Biology  , המתאר הפיכת תאי גוף רגילים לתאי גזע. החוקרים לקחו תאים (סומאטיים) מגופו של חזיר בן 10 שבועות, וגידלו אותם במעבדה. הם גרמו להם להתרבות לאוכלוסיית תאי גזע, הדומים בתכונותיהם לתאי גזע עובריים.
תאים אלה שאינם ממוינים, מאפשרים לחוקרים לגדל רקמות ואברי אדם בגוף חזיר כדי לשתול אותם בבני אדם הזקוקים להם. על פי החוקרים, זוהי פריצת דרך ביצירת תאי גזע בחזירים, המאפשרת לגדל בהם אברים אנושיים, כגון פנקריאס (לבלב) כליות ועוד. 
חוקרים מאוניברסיטת הרווארד בבוסטון, פיתחו טכניקה להפוך תאי עור רגילים לתאי גזע המתפקדים כמו תאי גזע עובריים. הם טבלו תאי עור בחלבון אדם, כדי להפוך את השעון הביולוגי שלהם, והתאים התחילו להתנהג כמו תאי גזע עובריים. הם מחכים לאישורים המתאימים על מנת להתחיל בניסויים קליניים בבני אדם. תאי גזע, הם תאי היסוד, המפתחים את יתר התאים והרקמות בגוף.

 

                                                               

                                                           

 

 

                                                          

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments