השפעת המתח על הבריאות

השפעת המתח על הבריאות  \  אהוד קלפון

 

בני אדם בזמננו חיים במתח קיומי תמידי, תוך מרוץ עם הזמן. אלה שאינם מצליחים לשלוט בלחצים נפגעים, והתיקונים מורכבים. מתח מתמשך, עלול להחליש את מערכת החיסון המגנה על הגוף, ולגרום להתפרצות מחלות באבריו וברקמותיו. הגוף עוזר לאדם להתגבר על בעיות ונזקים עד גבול מסוים, אך מתח מתמשך עלול להכריע אותו.
בעבר הפרהיסטורי, כאשר עמד האדם הקדמון בפני סכנה, גופו נדרך, ושני הורמונים (אדרנלין וקורטיזול) שזרמו לדמו, גרמו להתפרצות מהירה של אנרגיה, שאפשרה לו לברוח או להילחם. הורמונים אלה גורמים להגברת פעימות הלב, זרימת דם מהירה ודריכות מערכת העצבים. בדרך כלל, לאחר שהסכנה חולפת, הגוף חוזר לרגיעה המאפשרת לו המשך תפקוד רגיל. למשל, אצל ספורטאים שהיו בלחץ התחרות, נמצא בדמם ריכוז גבוה של אדרנלין וקורטיזול, אך לא אצל ספורטאים לאחר סיום התחרות. חוקרים טוענים שריכוז גבוה של קורטיזול בדם פוגע בפעילות אנזים טלומרז המונע התקצרות הטלומרים.  

הורמונים הם תרכובות אורגניות המופרשים מבלוטות ומשמשים לתקשורת בין התאים. הורמונים אנדוקריניים מופרשים ישירות לזרם הדם, המוביל אותם ליעדם, ובתאי המטרה נוצרת תגובה ייחודית. המערכת האנדוקרינית כוללת את הבלוטות היפופיזה, אדרנל, תריס (בלוטת תירואיד המפרישה הורמונים המשפיעים על קצב המטבוליזם), לבלב, בלוטת האצטרובל במוח (מווסתת את מקצב השינה והערות היומי), וכן בלוטות השחלה ובלוטות האשך. ההורמונים עוזרים במטבוליזם של הגוף, בויסות השרירים החלקים כגון שריר הלב, בשמירה על מערכת החיסון, מערכת הרבייה, מערכת הגדילה וההתפתחות, והומיאוסטזיס.                     

בלוטת יותרת הכליה, מפרישה הורמון קורטיזול לדם העשוי להועיל לגוף בהגברת היעילות בתפקודי החיים, בהורדת הרגישות לכאב ועוד. אך בלחץ נפשי מתמשך, גוברת רמת קורטיזול שעלולה להזיק. חוקרים טוענים שריכוז גבוה של קורטיזול בדם פוגע בפעילות אנזים טלומרז, המונע התקצרות טלומרים. ידוע שבכל חלוקה של תא, הטלומרים שבקצות הכרומוזומים הולכים ומתקצרים, עד לסופם ולסיום חייו של התא. יש חוקרים הטוענים, שמצבי לחץ רבים בחיי האדם נובעים מתוכו, בגלל פירושים לא נבונים של אירועים חיצוניים הנוצרים סביבו. הם ממליצים לחשוב בצורה חיובית גם במצבים קשים, מבלי לצבור רגשות שליליים. התמודדות כוחנית מתמדת כדרך חיים, מחלישה את האדם ומביאה עליו מחלות.  
קורטיזול Cortisol הנקרא הידרו קורטיזון או "הורמון הלחץ" (Stress hormone), אחראי על תפקודים רבים בגוף. בלוטת היפופיזה שבמוח, שולחת הוראה לבלוטת האדרנל, להפיק קורטיזול רב בשעת לחץ. כאשר ההפרשה רבה מדי, משתבשת מערכת חילוף החומרים, מצטברים שומנים בגוף, יש דלדול שרירים, והפחתה בספיגת סידן במעי מביאה לחולשת העצמות. ההורמון הרב בדם מדכא את המערכת החיסונית על ידי הפרעה ליצירת תאי T , עולה לחץ הדם ורמת הסוכר בדם, ונפגם הזיכרון והחשיבה ההגיונית.  
באופן טבעי, מגיעה הפרשת קורטיזול מבלוטת האדרנל לשיאה בשעות הבוקר (בין 6 ל 8), ויורדת למינימום בשעות הלילה. אך במצבי לחץ מתמשכים, הפרשתה מרובה, ויש עלייה ברמת הכולסטרול הרע LDL וירידה של רמת הכולסטרול הטוב HDL . גם פעילות יתר של בלוטת התריס וצריכת אלכוהול, עלולות להעלות את רמת הקורטיזול בדם. כדי לשמור על איזון בריא, חייבת לבוא רגיעה אחר המתח, אם בדרך טבעית או בדרך נלמדת.
אנשים הנמצאים באותו מצב של מתח, מגיבים לעתים בצורה שונה, כך שאצל אחד ייווצר מינון גבוה של קורטיזול בדם, ואצל שני המינון יישאר נורמאלי. קורטיזול ברמה גבוהה פועל גם נגד אינסולין, שהוא הורמון המופק בלבלב (פנקריאס), המאזן סוכרים בדם, וגורם לתאי הכבד והשרירים לקבל את עודף הגלוקוזה שהוא מסיר מהדם.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                              

 

Comments