חיידקים מונעים מחלות

חיידקים מונעים מחלות  \  אהוד קלפון

 

חוקרים רבים הגיעו למסקנה שיש חשיבות לחשיפת ילדים למגוון חיידקים למען בריאותם. כמוכן, חיידקים ומיקרואורגניזמים המתקיימים באיזון ובהרמוניה במערכות הגוף עשויים למנוע מחלות. חישבו ומצאו, שכמות החיידקים המועילים, היא פי עשר ממספר תאי גוף האדם, ורובם מרוכזים במערכת העיכול ובעור.
הם עוזרים בעיכול המזון, מספקים ויטמינים, אנרגיה, משפרים את מערכת החיסון, ומונעים מחיידקים מסוכנים לגרום לדלקות. חיידקי המעיים יוצרים גם הורמונים וחומרים ביו כימיים, המונעים התפתחות סוכרת הנעורים - Type 1 . החוקרים טוענים שבימינו יש כמעט מגפה בעולם המערבי, של חולים בסוכרת נעורים. תהליך זה החל לפני 40 שנה, כאשר ביתו וסביבת מחייתו של האדם נעשו יותר סטריליים מחיידקים.
המסקנה היא שעודף היגיינה אישית בילדות, עלולה להוביל לסוכרת נעורים ולמפגעים נוספים. לחוקרים מוכרים לפחות 4000 מיני חיידקים, המתקיימים בהרמוניה בגוף, המונים ביחד  100 טריליון חיידקים (טריליון שווה אלף מיליארד). מאמר מדעי התפרסם בתאריך 2013. 1. 18 , על ידי אוניברסיטת ברן ועל ידי Science Daily .
חיידקים- Bacteria הם מיקרואורגניזמים חד תאיים בגודל של מיקרון (אלפית המ"מ) הנראים כמקלונים, כסלילים או ככדורים. הם נמצאים באוויר, במים ובאדמה וכן בחי ובצומח. בדרך כלל הם חיים במערכות הגוף בצורה מאוזנת בלי לגרום נזקים, אולם במקרים מסוימים, הם מתרבים מאוד ומופיעים זנים חדשים שהופכים לפתוגנים, העלולים לגרום לזיהומים קשים. החיידקים המחוסנים נגד אנטיביוטיקה הולכים ומתרבים, ונדרשים מאמצים כדי להתגבר עליהם. כאשר האיזון בין החיידקים מתערער, החיידקים הרעים עלולים לגרום למחלות כגון קרון-Crohn  , אולקוס, קוליטיס, מחלות כבד ועוד.
מחקר שנעשה בבית חולים של אוניברסיטת טורונטו ביחד עם אוניברסיטת ברן הראה, שחיידקים רעים עלולים לגרום להתפתחות מחלת הסוכרת בילדים. כידוע, סוכרת נעורים נגרמת כאשר תאי מערכת החיסון של הגוף פוגעים בתאי הלבלב המייצרים אינסולין.
חוקרים מאוניברסיטת ייל Yale- , ומאוניברסיטת שיקגו הראו שעכברים שנחשפו לחיידקי מעיים רגילים, היו מוגנים מהתפתחות סוכרת, ופרסמו על כך מאמר בשם Hygiene Hypothesis בכתב העת Nature .
הם טוענים שאי חשיפת ילדים לחיידקים ונגיפים במהלך התפתחותם, עלולה להוביל לאלרגיות, לאסתמה, ולקלקולים במערכת החיסונית. לעומת זאת, חשיפה לסוגי חיידקים, עשויה לעזור במניעת סוכרת נעורים, ומניעת מחלות אוטואימוניות - Autoimmune Disease . לדעתם, בארצות המתפתחות יש מעט אלרגיות, אך כאשר תושביהן עוברים לארצות מפותחות, עולה אחוז החולים בקרבם. 
על פי חוקרים מאוניברסיטת קולוראדו בארה"ב, לכל אדם יש מגוון חיידקים ייחודי לו. הם מנסים לבדוק האם זו חותמת אישית המתקיימת מלידה, או שהחיידקים מתפתחים עם הזמן בגופו. חשוב להם להכיר את מגוון החיידקים בגוף ואת הקשר האפשרי שלהם למחלות.
הם בודקים האם יש כמות חיידקים שונה אצל בני אדם שונים. בתוך הפה למשל חיים 600 מיני חיידקים, בידיים 100 מינים, במערכת העיכול 1000 מינים, וכן הלאה. הם גילו שחיידקי הפה לא שורדים בעור היבש, אך שורדים בעור שומני במצח ובקרקפת.
לדעתם קיים הבדל קטן במגוון החיידקים המתקיימים בפה של בני אדם שונים. הם מצאו שבעור הקרקפת, בשיער, במצח, באף החיצוני, ובאוזן החיצונית, יש חיידק דומיננטי אחד, ובעור הרגליים יש חיידק דומיננטי אחר.

תפקיד מערכת החיסון - Immune System, הוא להגן על הגוף מפני אורגניזמים שונים, הגורמים למחלות. חיסון -Immunization  , היא היכולת של הגוף להתנגד לגורמי זיהום, הנובעת מנוגדנים ותאי דם לבנים. אנטיגן הוא חלבון זר המזוהה על ידי המערכת החיסונית המייצרת נוגדן למלחמה כנגדו. נוגדן הוא חלבון, המיוצר על ידי מערכת החיסון, כתגובה לפלישת אנטיגנים לגוף.   

 

   

Comments