נשיכת אלמנה שחורה

נשיכת אלמנה שחורה  \  אהוד קלפון

השבוע, ביום שישי 2012. 6. 15 עכביש אלמנה שחורה נשך גבר בכפר בגליל התחתון, ליד מחלף המוביל. העכביש החדיר כמות גדולה של ארס לצווארו של האיש, שנזקק לטיפול נמרץ כדי להוציאו מכלל סכנה. בבית החולים רמב"ם זיהו את העכביש, שהאיש לכד והביא עימו, כדי לתת לו טיפול בנוגדן אנטי סרום ( נוגד ארס מתאים). השפעת הארס דומה להשפעת גז עצבים, הגורם לשרירי הגוף להתכווץ ולכאוב מאוד. 

נקבת העכביש אלמנה שחורה (Latrodectus mactana ) ארסית מאוד, צבעה שחור מבריק, ואורכה (עם רגליה)  14  ס"מ. הזכר אינו ארסי, ואורכו כחצי מאורכה של הנקבה. העכביש מגיע לבגרות מינית בגיל שלושה חודשים, הזכר טווה חוטים, שעליהם הוא מניח תאי זרע –ספרמטוזואידים, ומעביר אותם לגוף הנקבה. בחלק מהמקרים הנקבה טורפת את הזכר עם גמר ההפריה - קניבליזם מיני. הביצים בגוף הנקבה, מופרות על ידי תאי הזרע, והיא מטילה אותן בתוך שק ביצים מוגן שגודלו כשני ס"מ, המהווה עבורן מיקרו- אקלים מתאים להתפתחותן. כעבור 30 יום, בוקעים מהביצים עכבישים זעירים לבנים לא ארסיים, שהופכים שחורים בהתבגרותם. הנקבה מסוגלת ליצר תשעה שקי ביצים בשנה, ובכל שק עד 700 ביצים.
תופעת הקניבליזם קיימת בקרב העכבישים, הטורפים את הצעירים וטורפים אחד את השני. כאשר מרעידים את רשתה של אלמנה השחורה, או נוגעים ברקמת קוריה באקראי, היא עלולה לתקוף ולנשוך ולהחדיר ארס לגוף. הארס המרוכז, גורם לכאב שרירים בגוף, שחולף אצל אנשים בריאים בשלושה ימים.
אלמנה שחורה מחדירה ארס לעור האדם, המתפשט ברקמות הגוף, בניגוד לאלמנה החומה שארסה נשאר ממוקד במקום הנשיכה. ארס האלמנה השחורה מרוכז הרבה יותר מארס נחש צפע, אלא שבכול נשיכה היא מחדירה כמות זעירה שאינה מסכנת חיי אדם.
הנקבה מתנשלת עד שמונה פעמים במהלך גדילתה, כלומר היא משילה את הכיסוי הקשיח העוטף את גופה, וכיסוי חדש צומח תחתיו ותופס את מקומו. הזכר מתנשל ארבע פעמים וחי מספר חודשים (אם הוא לא נטרף קודם), והנקבה חייה שלוש שנים. הנקבה הבוגרת כמעט שאינה עוזבת את רשת קוריה, והיא תלויה עליהם במצב הפוך בלי לנוע עד שחרק נלכד ומרעיד את חוטיה. גוף העכבישים מורכב משלושה חלקים: ראש - חזה (מחוברים) ובטן, לכולם שמונה רגליים ושמונה עניים, אך ראייתם מוגבלת. הם משתייכים לחסרי חוליות, לפרוקי רגליים, למחלקת ארכנידה  Arachnida ולסוג Latrodectus .

העכבישים הארסיים ביותר בארץ הם אלמנה שחורה ושישן חום, אך העכבישים הארסיים הבולטים בעולם, הם העכביש הנודד הברזילאי, הנחשב לארסי ביותר בדרום אמריקה. אורכו  18  ס"מ, והוא נודד בלב יערות הגשם הטרופיים. עכביש ארסי זה פלש גם לתוך הערים, והוא גורם לתמותה בקרב בני אדם בכל שנה. גם עכביש המשפך האוסטרלי, נחשב לאחד הארסיים ביותר בעולם. גודלו כשלושה ס"מ, צבעו שחור חום, אך הוא מצויד בשיניים חדות הננעצות בכל יצור מזדמן, וגורם לתמותת בני אדם באוסטרליה.

בעולם מוכרים קרוב ל 40 אלף מיני עכבישים, המייצרים קורים, שהם חוטים חלבוניים קשיחים, בחלק התחתון של הבטן, אולם לא כולם בונים רשת מלכודת. רק כחצי ממיני העכבישים בעולם טווים חוטים במטרה ללכוד חרקים, וחלק יוצרים חוטים, רק על מנת  לנוע עליהם ממקום למקום.
חלקם משתמשים בחוטים לעטיפת הטרף או לטיפוס, ויש מינים הבונים פקעת קורים, להגנת הביצים עד לבקיעתן. בארץ חיים כמה מאות מינים כמעט בכל מקום, ואחד הנפוצים ביותר הוא עכביש הבית שעקיצתו כואבת וגורמת לעור נפוח ואדום.

 

Comments