שיבוט תאי אדם לריפוי

שיבוט תאי אדם לריפוי  \   אהוד קלפון

באמצע חודש מאי 2013 פרסמו חוקרים מאוניברסיטת אורגון - ארה"ב מאמר, שבו הם מתארים שיבוט תאי עור של ילד לצורכי ריפוי. מזה שנים מתנהל ויכוח בארה"ב על החוקיות המוסרית ועל הצורך בשימוש בעוברי אדם במחקרים רפואיים. אי לכך, רוב החוקרים לא משתמשים בביצית מופרית על ידי זרע, המתפתחת לעובר זעיר במבחנה, וממנה אפשר לקחת תאי גזע לריפוי, אלא בביצית לא מופרית.
בחודשים האחרונים, חוקרים אמריקאים יצרו תאי גזע עובריים מעור של ילד חולה, באמצעות שיבוט, לצורכי ריפויו. שיבוט Cloning  הוא תהליך מלאכותי לשכפול מדויק של יצור חי מתא גוף (סומאטי).
איך הם עשו זאת? לקחו תא עור (סומאטי) והוציאו מתוכו את הגרעין, ולקחו  ביצית והוציאו ממנה את הגרעין. שתלו בתוך מעטפת הביצית את הגרעין הדיפלואידי של תא העור, וגוף הביצית תיכנת מחדש את ה DNA של הגרעין שהפך לעובר. גידלו את תאי העובר במבחנה עד לשלב הבלסטוציסט, וממנו שאבו תאים המסוגלים להתמיין לכל סוגי התאים והרקמות. גופיף הבלסטולה כולל שתי שכבות תאים זהים, שלא התמיינו עדיין.
אם היו שותלים את העובר ברחם אישה, היא הייתה יולדת תעתיק של תורם התא, כפי שקרה עם הכבשה דולי, כי בתא הסומאטי יש את כל הקודים הגנטיים של מבנה גוף התורם. זה לא נעשה בשום מקום כי יש חוקים ברורים ומחמירים המונעים שיבוט בני אדם.
תאי גזע   Stem cells הם תאים הנבדלים מתאים אחרים בכך, שעדיין לא עברו דיפרנציאציה (התמיינות) ולכן הם מסוגלים לייצר תאים מסוגים שונים. הם מסוגלים להתחלק , להתרבות ולחדש את עצמם ולהמשיך ליצור עוד תאי גזע לתקופה ארוכה. הם אינם ממוינים ואינם ספציפיים, ומסוגלים להתמיין לסוגי תאים אחרים בכל רקמה בגוף.
כאשר שותלים תאי גזע ברקמה פגועה בגוף, הם מתחילים רגנרציה של תאי הרקמה ומחדשים אותה. תאי הגזע באים במגע עם חומרי גדילה כימיים ברקמה שאליה הוזרקו ומכוונת אותם להתמיין לתאי אותה רקמה.

יש תאי גזע עובריים הנלקחים מעוברי אדם, תאי גזע הנלקחים מחבל התבור, ותאי גזע הנלקחים מרקמה בוגרת בגוף כגון רקמת העור. החוקרים מאמינים שתאי הגזע מהמקורות השונים יוכלו לשקם את כל הרקמות הפגועות בגוף. בארצות רבות התרבו בנקי הדם, המציעים שימור תאים בהקפאה שניתן להשתמש בהם בעתיד, לריפוי מחלות.

תאי גזע הנלקחים בתום הלידה מדם השליה, נקראים תאי גזע מדם טבורי. במהלך התפתחות העובר ברחם, הם מיוצרים בעיקר בכבד ובטחול, בשליש האחרון של ההיריון, הם נעים במחזור הדם למח העצמות ובשעת הלידה הם נמצאים גם בחבל הטבור. תאי גזע רבים המיועדים כיום להשתלה, נלקחים ממוח העצם של אותו אדם עצמו או מתורמים. דם טבורי הינו מקור יעיל לתאי גזע, משום שהם תאים ראשוניים, בעלי יכולת התחדשות (רגנרציה). תאי גזע מחבל הטבור בהקפאה, הם זמינים והשימוש בהם מונע את הצורך באיתור תורם מתאים. הגוף אינו דוחה אותם כי הם שייכים לאותו אדם.

חוקרים מאוניברסיטת הרווארד בבוסטון, פיתחו טכניקה להפוך תאי עור רגילים לתאי גזע המתפקדים כמו תאי גזע עובריים. הם טבלו תאי עור בחלבון אדם, כדי להפוך את השעון הביולוגי שלהם, והתאים התחילו להתנהג כמו תאי גזע עובריים. תא גזע עוברי, נחשב לפלוריפוטנט Pluripotent חזק, כלומר הוא מסוגל להפוך לתא ממוין בכל רקמה בגוף. החוקרים מקווים שיוכלו להשתמש בתאי יסוד אלה כדי לייצר מחדש תאי לבלב שאבדו אצל חולי סוכרת נעורים (סוג 1), לגדל תאי ראייה אצל חולים המאבדים את ראייתם ועוד.

 

 

Comments