תאי דם ובריאות

תאי דם ובריאות   \  אהוד קלפון

 

אחת הבדיקות הנדרשות כדי לעמוד על טיב בריאותו של אדם היא בדיקת דם, הרומזת על תפקודי מערכותיו ואבריו, וחושפת את תחלואיו. תאי הדם בגוף האדם תופסים 45% מנפח הדם, והשאר תופסת פלזמה נוזלית. תאים אלה נוצרים במח העצם, ומחלקים אותם לתאי דם אדומים, תאי דם לבנים, וטסיות דם.

תאי דם אדומים (אריתרוציטים - Erythrocytes), מורכבים בעיקר מחלבון המוגלובין עשיר בברזל, המאפשר העברת חמצן O2 מהריאות לכל רקמות הגוף ומתפרקים אחרי 120 ימים. הם חסרי גרעין  ו DNA , אין בהם מיטוכונדריה ואברונים אחרים, כדי לאפשר אחסנה רבה של המוגלובין.
בכל תא אדום יש 270 מיליון ביו-מולקולות של המוגלובין, ומספרן פוחת במחלות שונות. במילימטר מעוקב של דם אדם יש 4 עד 6 מיליון תאי דם אדומים ובהם 65% מכלל הברזל שבגוף. אנמיה מתבטאת במספר נמוך של תאי דם אדומים, או שהתאים לא נושאים כמות מספקת של מולקולות המוגלובין. הם נוצרים מתאי גזע במח העצם, ובתהליך יצירתם הם מאבדים את גרעין התא. קוטר תא אדום כשמונה מיקרון, ועוביו כשני מיקרון.
תאי דם לבנים (לויקוציטים – Leucocytes) הם תאי מערכת החיסון הנמצאים במחזור הדם והלימפה, ולמעשה בכל הגוף. קוטרם נע בין 7 ל 21 מיקרונים, ואורך חייהם כשבוע ימים. הם נקראים פגוציטים, כי הם יכולים לבלוע חיידקים ופולשים זרים, וכן תאים "מתפרעים" המסוגלים ליצור גידולים בגוף. בזמן פלישת הגופים הזרים, יש יצירה מוגברת של לויקוציטים במח העצם, כי רבים מתים במאבק בגורמי הדלקת.
הם יכולים לעבור דרך דופן נימי הדם אל רקמות הגוף, ולבוא במגע עם הסביבה החיצונית. כולם משתתפים, בדרכים שונות, בהגנה על הגוף מפני חיידקים, נגיפים, פטריות ואחרים, וחלקם מגיבים לאלרגנים ומשחררים היסטמין.
במילימטר מעוקב של דם אדם, יש 5 עד 11 אלף תאי דם לבנים, ומחלקים אותם לחמישה סוגים על פי גודלם, מבניהם ותפקודם.
היחסים הכמותיים ביניהם באחוזים צריכים להיות כאלה: נויטרופילים מהווים 70% מכלל התאים הלבנים, אאוזינופילים 3% ,  בזופילים 1% , לימפוציטים 22% , ומונוציטים 4% . מספר גבוה של  לויקוציטים בדם עשוי להעיד על זיהום בגוף, ומספר נמוך מאוד עלול להצביע על בעיה במערכת החיסון, כתוצאה מלויקמיה או מחלות אחרות.   
טסיות דם (תרומבוציטים – Thrombocytes) , הם תאים חסרי גרעין הנוצרים במח העצם, ותפקידם בקרישת דם. גודלם כשני מיקרון, מספרם נע בין 150 ל 400 אלף במילימטר מעוקב של דם, והם חיים כשמונה ימים. הם נעים בזרם הדם ומצטברים בקרע של כלי דם, או בחתך של  רקמה. הם משחררים סיבי חלבון הסותמים כל פרצה, מפסיקים דימום, מתקנים פציעות, ומביאים להתחדשות רקמות פגועות.
חסר של תרומבוציטים במח העצם, בגלל מחלה אוטואימונית, גורם לחסר בטסיות דם, ונפגע תהליך קרישת הדם. במקרה של מחלת לויקמיה, אנמיה קשה, או פעילות יתר של הטחול, המביאים להרס רב של טסיות דם, יש צורך בעירוי טסיות, כדי למנוע דימומים בגוף.   

תרומת טסיות דם עשויה להציל חיים, והיא נמשכת עד שעתיים ללא סכנות. הדם זורם מהתורם למכשיר הפרדה רפואי מיוחד, ולא לשקית. בזמן זה, מופרדות ונאספות טסיות הדם, וחלקי הדם האחרים מוחזרים על ידי המכונה הישר לגוף התורם. בעבר נדרשו שישה עד שמונה תורמי דם על מנת להפריד ולהפיק טסיות לעירוי אחד, היום מספיק תורם אחד למנת עירוי אחת. במקרה של ריבוי טסיות בדם, משתמשים במדללים על מנת למנוע קרישים בכלי דם.   

Comments