תאי מערכת החיסון ומחלות

תאי מערכת החיסון ומחלות  \  אהוד קלפון

 

חוקרים אוסטרלים מאוניברסיטת מלבורן גילו שתמותת תאי מערכת החיסון חשובה להגנה נגד התפתחות מחלות אוטואימוניות. הם פרסמו מאמר מדעי בכתב העת PNAS בתאריך 2003. 1. 22 . המחקר מציע טיפול על ידי תרופות קיימות, הגורמות לתמותת תאים אלה בתהליך הנקרא אפופטוזיס - Apoptosis . תמותת התאים, מהווה הגנה נגד התפתחות מחלות אוטואימוניות.
החוקרים גילו שכאשר תאי מערכת החיסון חסרים שני חלבונים בשם Bax  ו  Bak  הם יכולים לתקוף הרבה רקמות בריאות, ולגרום למחלות אוטואימוניות קשות. שני חלבונים אלה הם חלק מקבוצת חלבונים המפקחים על תמותת התאים, וקובעים מתי הם ימותו בתהליך אפוסטוזיס.

כאשר תהליך אפוסטוזיס פגום, או שיש אובדן של שני החלבונים הנ"ל, מערכת החיסון עלולה לגרום להופעת מחלות אוטואימוניות. המחקר מביא תקווה לאנשים חולים במחלות אוטואימוניות, משום שאפשר להפעיל את שני החלבונים Bax  ו Bak על ידי חומרים אנטי סרטניים כגון - mimetics BH3  הנמצאים בתהליכי ניסוי קליניים בסוגים שונים של מחלות לויקמיה. הממצא החשוב במחקר זה עבור בני אדם, הוא החומר האנטי סרטני הנ"ל, העשוי להיות האופציה החדשה לטיפול במחלות אוטואימוניות, על ידי הפעלת שני החלבונים Bax ו Bak הממיתים את תאי החיסון, הגורמים להתפתחות מחלות אלו.

מערכת החיסון היא רשת של תאים, רקמות ואיברים הפועלים יחד כדי להגן על הגוף מפולשים זרים.
תפקיד המערכת החיסונית היא להגן על הגוף מפני פלישת חיידקים, נגיפים, פטריות וגופים זרים שעלולים לגרום לו למחלות. היא זוכרת מיליוני גופים זרים שחדרו לגוף ולהתמודד איתם, ויכולה להבחין בין תאי הגוף לבין תאים זרים עד שמשהו משתבש בה. כשיש פעילות חסר, המערכת אינה מגנה על הגוף מחדירת פתוגנים הגורמים למחלות, וכאשר יש פעילות יתר עלולות להתפתח מחלות אוטואימוניות. לכן המערכת חייבת לפעול בצורה מאוזנת למען בריאות הגוף.

ידועות קרוב לשמונים מחלות אוטואימוניות (מחלות חיסון עצמי) כגון טרשת נפוצה, סוכרת נעורים, מחלת קרון, צליאק, דלקת מפרקים, אלרגיות שונות ועוד. במחלות אלו המערכת החיסונית אינה מזהה את תאי עצמה ותוקפת את המטרות הלא נכונות.

תאי דם לבנים (לויקוציטים – Leucocytes) הם תאי מערכת החיסון הנמצאים במחזור הדם והלימפה בכל הגוף. קוטרם נע בין 7 ל 21 מיקרונים, ואורך חייהם כשבוע ימים. הם נקראים פגוציטים, כי הם יכולים לבלוע חיידקים ופולשים זרים, ותאים "מתפרעים" המסוגלים ליצור גידולים בגוף. בזמן פלישת הגופים הזרים, יש יצירה מוגברת של לויקוציטים במח העצם, כי רבים מתים במאבק בגורמי הדלקת. הם יכולים לעבור דרך דופן נימי הדם אל רקמות הגוף, ולבוא במגע עם הסביבה החיצונית.

במילימטר מעוקב של דם אדם, יש 5 עד 11 אלף תאי דם לבנים, ומחלקים אותם לחמישה סוגים על פי גודלם, מבניהם ותפקודם. היחסים הכמותיים המתקבלים בספירת דם הם כאלה: נויטרופילים מהווים 70% מכלל התאים הלבנים, אאוזינופילים 3% ,  בזופילים 1% , לימפוציטים 22% (פעילים במערכת החיסונית) ומונוציטים 4%  (פעילים כפגוציטים). מספר גבוה של  לויקוציטים בדם עשוי להעיד על זיהום בגוף, ומספר נמוך מאוד עלול להצביע על בעיה במערכת החיסון, כתוצאה מלויקמיה או מחלות אחרות. הם זורמים גם בצינורות הלימפה ובאים במגע עם הסביבה החיצונית.
לויקוציטים מורכבים מפגוציטים הבולעים מיקרואורגניזמים זרים, ומלימפוציטים שהם תאי חיסון. לימפוציטים נוצרים במוח העצם ומתבגרים שם לתאי בי, או שהם עוברים לבלוטת התימוס ומתבגרים שם לתאי טי. תאי בי מזהים את הפולשים החודרים לגוף, ותאי טי תוקפים ומשמידים אותם.

 

Comments