עולם במגפה

עולם במגפה  \  אהוד קלפון

בשנת 1918 , לקראת סוף מלחמת העולם הראשונה, פרצה מגפה עולמית המכונה "השפעת הספרדית". שפעת קטלנית זו, התפשטה מהר מאוד בין בני אדם, חלו בה שליש מאוכלוסיית העולם, ומתו ממנה, לפי הערכה, 25 עד 50 מיליון בני אדם. ההדבקה המהירה והתמותה הרבה, נגרמו עקב תנאי היגיינה ירודים, חוסר תרופות, צפיפות אוכלוסין, ורעב שנמשך לאורך שנות המלחמה. גם חיילים רבים מכול הצבאות, שנלחמו באירופה, מצאו את מותם מנגיף השפעת. החוקרים בימינו הצליחו לשחזר את ההרכב הגנטית של נגיף השפעת הספרדית שגרם לדלקת ריאות קשה ולמוות.    

מאה שנה אחרי המגפה ההיא התגלה נגיף הקורונה בעיר והאן בסין. בחודש בדצמבר 2019 החוקרים הסינים נוכחו לדעת שגילו נגיף חדש, לא מוכר, שעבר מעטלפים לבני אדם. הם גם גילו שנגיף הקורונה עובר בין בני אדם במגע יד, בהתעטשות ופיזור רסיסי רוק עם הנגיף לאנשים אחרים. בינואר 2020 הם ראו שהמגפה מתפשטת לערים נוספות בסין, ולא נמצאה תרופה שיכלה למגרה.  באמצע פברואר 2020 נדבקו תיירים במחלה ששבו לארצותיהם והדביקו אחרים. נגיף הקורונה התפשט כאש בשדה קוצים באירופה, באמריקה, בקוראה, בדרום מזרח אסיה, במזרח התיכון, וברוב ארצות תבל. הנגיף ריחף במטוסי התעופה, שרד בכול מקום והדביק את הנוסעים בהם. עד היום, אמצע אפריל 2020, נדבקו בני אדם ביותר מ 150 מדינות בכול היבשות.

יש ארצות באירופה שנפגעו קשה, עם מספר חולים רב ותמותה גדולה, וארצות שסגרו את שעריהן בזמן ומצבן טוב יותר. גם בארה"ב יש מדינות, כמו ניו יורק, שבהן התחלואה גדולה, ומדינות שאליהן לא הגיע הנגיף, או שלא התפשט לכדי מגפה. סין נקטה בהסגר כללי על עריה, והצליחה לאזן את עקומת הנדבקים, ולהוריד את התחלואה למינימום. ארצות אירופה שהגיבו לאט לאירועים, לא סגרו את גבולותיהן בזמן, ולא בדקו אם התיירים נשאו את הנגיף, גרמו להתפשטות מהירה של המגפה ולתמותה הרבה. כאשר החליטו להטיל הסגר על הגבולות, בני אדם רבים כבר נדבקו בנגיף והמשיכו להדביק אחרים.  

היום באמצע אפריל 2020 מתחילים לראות התייצבות קלה של עקומת התחלואה בארה"ב ובאירופה. בינתיים, מכוני מחקר ומדע בעולם נכנסו לפעולה מהירה ומאומצת כדי למצוא מזור לחולי. מפעלי תעשייה רבים עשו הסבה, והחלו לבנות מכשירים לגילוי הנגיף בבני אדם, לבנות מכשירי הנשמה לחולים, לחפש תרופות להקלת תסמיני המחלה, ולמצוא חיסון נגד נגיף הקורונה.

אנו מתבשרים, בכול שבוע, על התאמת תרופות ישנות לטיפול במחלה, אך מציאה חיסון ובדיקתו על בני אדם דורש יותר זמן, כדי לוודא שהוא גורם לחיסון אפקטיבי ואינו רעיל. עד למציאת החיסון, ימשיכו בני אדם להישמר מהידבקות, גם לאחר שובם אל מסלולי החיים הרגילים.  

תהליך החזרה לעבודה של רוב האוכלוסייה יימשך שבועות עד חודשים, תוך מעקב אחר הופעת תסמיני המחלה, ושמירה נגד הידבקות המונית. בני האדם בעולם ימשיכו להיות מודעים לעובדה שהנגיף עדיין לא  ניגף, ויקפידו לקיים את הכללים שהביאו לעצירת התפשטותו, עד למציאת חיסון נגדו.                  

Comments