ממטרי תשרי

ממטרי תשרי \  אהוד קלפון

בשמי תכלת חולפים עבים אפורים, מטר וחמה עם קשת צבעים. ריח אדמה בתלמי רגבים, נמוגו עננים תמו מטרים. בימים אלה של תחילת הסתיו, מיום שוויון סתווי ( 2013. 9. 21 ), ירדו ממטרים קצרים, לעתים חזקים, ברחבי הארץ. במקומות אחדים במרכז ובצפון, נמדדו 10  מ"מ של גשם, ועוד עננים צפויים לחלוף מעלינו ולהמטיר את טיפותיהם בהמשך חג הסוכות, והאוויר יישאר סתווי לעוד כמה ימים.

האירוע המטאורולוגי הנוכחי, החל באפיק חלש של אוויר קר, שחדר לאזורנו מצפון מערב, וגרם להתפתחות ענני גשם שנוצרו מעל מי ים חמימים. הרוח המערבית הסיעה את העננים הרוויים אל היבשה וירדו ממטרים לפרקים.

לעתים, מתפתחת במפתיע מערכת בשם "אפיק ים סוף", בעונת הסתיו והאביב, הגורמת למזג אוויר גשום בימים חמים. לעתים גשמים אלה יורדים בעוז, ומלווים ברקים ורעמים, אך אינם נחשבים ל "יורה". חכמים אמרו, שגשם היורד בתשרי, לא יחשב ליורה, כי אינו מביא לשינויים בעקבותיו, וגשם היורד בחשוון יחשב ליורה כי הוא מביא לשינויים בשדות. גם היום החקלאים מצפים לרדת יורה בעיתו, שינביט את זרעי התבואה, בלי עצירת גשמים ארוכה. "ונתתי מטר ארצכם בעיתו יורה ומלקוש" (דברים י"א , י"ד). היורה שבא בעיתו, מרווה את האדמה היבשה, ומאפשר את נביטת זרעי הבר, ואת זרעי התבואה בשדות. חשוב מועד בואו של היורה, שאם יקדים ותהיה עצירת גשמים ארוכה יבלו הנבטים, ואם יאחר, היבולים יהיו קטנים.

רבים מתלבטים בכל שנה בשאלה, האם ירד היורה, או האם כל גשם ראשון יחשב ליורה? על פי המטאורולוגים, גשם ראשון היורד בסתיו כתוצאה משקע חזיתי, ואפשר למדוד את כמותו, יחשב ל" יורה", אך החקלאים רוצים לראות נביטה בשדות.

היורה אופייני לאזורי אקלים סובטרופיים (הכולל את האקלים הים תיכוני), שבהם יש עצירת גשמים בחודשי הקיץ  ובראשית הסתיו. לעומת זאת, באזורי אקלים ממוזג כמו באירופה ובצפון אמריקה, הגשמים יורדים באביב בקיץ ובסתיו, על כן אין משמעות מיוחדת לגשמי הסתיו. בארץ, לא יורדים גשמים בקיץ, כי האדים העולים לגובה, נתקלים באוויר סובטרופי חם ויבש, שאינו מאפשר התהוות ענני גשם, אך ענני הגשם באזורנו בחורף, מתהווים בגובה של כ 1500  מטרים מעל פני הים.

ידוע שהאוויר מתקרר, מעלה אחת צלזיוס, בכל 100  מטרים גובה, מעל לגובה פני הים. אם בקיץ הטמפרטורה היא 30 מ"צ, אז בגובה 1500  מטרים, הטמפרטורה יורדת עד 15 מ"צ בלבד, שאינה מספיקה לעבות את האדים וליצור ענני גשם, בנוסף לרמה הסובטרופי היבשה. בחורף למשל, הטמפרטורה בגובה זה, היא מתחת לאפס מ"צ וגם הרמה הסובטרופית החמה, נסוגה דרומה ואינה מכסה את אזורנו.

כמות הגשמים השנתית, חשובה לגידולי חורף ולגידולי בעל באביב ובקיץ, אך רצוי שחלוקתם תהיה אופטימאלית, על מנת שיחשבו לגשמי ברכה. אצלנו קושרים את הגשם לקור, אך רוב הגשמים בעולם יורדים דווקא באזורים טרופיים חמים, שם כמות המשקעים נעה בין 3000  מ"מ ל 10,000  מ"מ בשנה. 

יש צמחי בר הגדלים במדבר שזרעיהם נובטים בבת אחת עם רדת הגשם הראשון וכאשר יש עצירת גשמים ארוכה, הם נובלים.
מאידך, אם ממשיכים לרדת גשמים במועדם לאחר היורה, יגדלו מהם צמחים רבים שיפיצו זרעים רבים, כך שההימור שלהם יביא להם תועלת בעתיד. לעומתם יש צמחים "יותר זהירים" המייצרים חומרים מעכבי נביטה, או שהם  משחררים את זרעיהם לאט ובהדרגה במהלך גשמי החורף. מנגנונים אלה מאפשרים להם לפזר את "השקעותיהם" כך שיהיו תמיד זרעים שינבטו ויצמיחו את הדור הבא.
Comments