קשר זוגי בין חרקי מים

קשר זוגי בין חרקי מים  \  אהוד קלפון

 

באוניברסיטה הלאומית של דרום קוריאה בסיאול, נערך מחקר אבולוציוני התנהגותי, על הקשר בין זכרים לנקבות בחרק מים בשם "גריס גרציליקורניס" Water Strider - ( Gerris gracilicornis ). החוקרים גילו, שלנקבות יש מכסה מגן לאברי הרבייה בקצה בטנן. חרקים אלה מסוגלים לצוף על פני המים, בגלל שטח הפנים הרחב של קצות הרגליים והמגע עם קרום המים.

החוקרים רצו ללמוד על הקונפליקט האבולוציוני הקיים בין זכרים לנקבות בחרקים, ובחרק מים זה בפרט. הם טוענים שמכניזם הברירה הטבעית, פועל באופן נפרד על הזכרים ועל הנקבות, ויש הבדלים ביניהם בגודל הגוף, בפיזיולוגיה, בהתנהגות וכדומה. כל אלה נועדו בטבע, כדי להבטיח הבאת מקסימום צאצאים במהלך חייהם.

על פי החוקרים, הברירה הטבעית נתנה לזכרים עדיפות בתדירות הדחף להזדווג על פני הנקבות. דבר זה הוביל לפיתוח מנגנוני הגנה אבולוציוניים אצל נקבות בבעלי חיים שונים, אך בתחרות זו אין מרוויחים ואין מפסידים.

חרק המים שבמחקר, יוצא דופן בעניין זה, כי הנקבה יצאה מנצחת בתהליך  האבולוציה. מאחר שהטבע העניק לה הגנה מלאה על אברי הרבייה, היא קובעת את המועד המתאים לה לרבייה, והזכר המתאים לה.

מאז שהתפתחה ההגנה על אברי הנקבות, חל שינוי התנהגותי אצל הזכרים, שהפסיקו לקפוץ על גב כול נקבה. לעומת זאת, התפתח אצלם תהליך חיזור, שבו הזכר מתקרב לנקבה שעל המים, רוקע ברגליו על פני קרום המים ומחכה לתגובתה. היא תענה לחיזוריו, ותפתח את מכסה השריון מקצה בטנה, רק אם הוא יפצח בשיר, שיהיה ערב לה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                      

                      

Comments