חיפושית הזבל וגרמי שמים

חיפושית הזבל וגרמי שמים   \   אהוד קלפון

 

ברחבי העולם, חוץ מאנטרקטיקה, חיים כרבע מליון מיני חיפושיות, שמתוכם יש 5000 מינים של חיפושית הזבל. חוקרים מאוניברסיטת Wits ביוהנסבורג דרום אפריקה, גילו שחיפושית הזבל המקומית, מנווטת את דרכה על פי גרמי השמים.
היא דוחפת את כדור הזבל בקו ישר כשהשמש מהווה נקודה קבועה לתנועתה ביום, והירח ושביל החלב מכוונים את דרכה בלילה. לאחר שהחיפושית מכינה כדור בערימת זבל, היא רוקדת עליו וכך היא קובעת את כיוון דרכה למקום חפצה. כדי להוכיח שהיא מנצלת את אורות גלקסיית "שביל החלב" בניווטי הלילה, החוקרים הניחו אותה בתוך פלנטריום מלא אורות כוכבים ואורות שביל החלב, וגם שם היא גלגלה את הכדור בקו ישר. כאשר כיבו רק את אורות שביל החלב, החיפושית הפסיקה לנוע בקו ישר ואבדה את כיוונה. בטבע, כאשר גרמי השמיים מוסתרים על ידי עננים, החיפושית נשארת במקומה ואינה מתקדמת לשום כיוון.
מטרת המחקר שנעשה על ידי האוניברסיטה והתפרסם בתאריך 2013. 1. 25 , היא לפתור את תעלומת התנועה של החיפושית בקווים ישרים, התמצאותה במרחב, והסתמכותה על שביל החלב בלילה ועל השמש ביום.          

גוף החיפושית מחולק לשלושה חלקים, ראש, חזה ובטן. מהחזה יוצאים שלושה זוגות רגליים, ושני זוגות כנפיים. זוג הכנפיים החיצוני קשיח, ומשמש לחפייה והגנה על כנפי התעופה העדינות שמתחתיו, הנפרשות לצדדים בזמן תעופה. בראש יש זוג מחושים, גפי פה, וזוג עיניים המבחינות באור אולטרה סגול. חוש הריח  המפותח במיוחד, מאפשר לחיפושיות לגלות ערמות זבל, והזכר מריח מרחוק גם את הפרומונים שהנקבה מפרישה, המכוונים אותו אל מקומה.   

חיפושיות הזבל (זבליות) ניזונות מגללי בעלי חיים צמחוניים, בעיקר מזבל צאן ובקר, וחוש הריח שלהן מפותח. צבען כהה בדרך כלל, גודלן שונה וגם הטיפול בזבל הוא ייחודי לכל קבוצה.

יש חיפושיות המגלגלות כדור מערמת זבל עד לבור אחסנה באדמה, חיפושיות שקוברות את הזבל במקום שבוא הוא נמצא, וחיפושיות המתקיימות בתוך ערימת זבל לאורך כל חייהן. החיפושית המגלגלת כדורי זבל , משתמשת בכדור אחד למזון ובכדור שני להטלת ביצה אחת. מהביצה בוקעת רימה הניזונה מהזבל, גדלה ומתנשלת מספר פעמים עד להתגלמותה. מהגולם בוקעת חיפושית בוגרת, הפורשת כנפיים ועפה לחפש ערמת זבל.   

רגלי החיפושית מותאמות להליכה, לדחיפת כדור זבל השוקל פי עשר ממשקל

גופה, וגם לחפירה באדמה. אוכלוסיית חיפושיות יכולה לקבור כמות גדולה של זבל בכל יום, ובכך להפחית את מספר הזבובים ב 90% . בדקו ומצאו שבחווה בדרום ארה"ב, החיפושיות מצניעות באדמה  80% מזבל הבקר, ובכך הן מועילות לחקלאות על ידי פירוקו והפיכתו למזון זמין לצמח.

בארץ חיים כמאתיים מיני חיפושיות זבל, אך הנפוצה ביותר היא "זבלית פרעה" (Scarabaeus sacer ). היא בולטת בשטחים חקלאיים, כשהיא דוחפת כדור זבל ברגליה האחוריות, ונעה לאחור למרחק עשרות מטרים, עד למקום מתאים לחפירה.   

לאחר שהחיפושית גומרת להכין את כדור הזבל, היא מיד מתרחקת ומחפשת מסתור, כדי להימנע מחטיפתו על ידי חיפושיות אחרות. גם בזמן חפירת הבור, חיפושיות אחרות עלולות לגזול אותו, כי התחרות על כל כדור זבל (המהווה מאגר מזון מרוכז) היא גדולה.
בעבר חשבו ששתי חיפושיות עוזרות אחת לשנייה לדחוף את כדור הזבל למקום מבטחים, אך התצפיות מראות שהן נאבקות ומתחרות עליו. לעומת זאת, זכר הנוחת ליד חיפושית נקבה, עוזר לה לגלגל את הכדור הזבל והטמנתו באדמה, והופך שותף באכילתו. חיפושיות בוגרות ניזונות גם מנוזלי ערימת הזבל, והרימות ניזונות מזבל הכדור שבו הן בוקעות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                              

            

Comments