יונקים‏ > ‏

חולדות בגבעות אלונים נופית

חולדות בגבעות אלונים נופית  \  אהוד קלפון
עם רדת הערב והתגברות החשיכה, יוצאות החולדות לפעילות לילית על פני האדמה. הן נראות חוצות שבילים, רצות על מעקות בתים וכבלים, ומסתתרות בסבך השיחים. הן נפוצות מאוד בערים, בכפרים חקלאיים, וגם בישובים סמוכים לשדות ולחורשים כמו נופית.
החולדות שראיתי במקומות שונים בסביבת נופית, נראות שמנמנות כי לא חסר להן דבר בחברתנו, אך הן גם מהירות מאוד. מצב זה נראה טבעי לישוב הגובל בחורשים טבעיים, כל עוד שהחולדות אינן חודרות לבתים וממליטות שם גורים. בעקבות התרבות המכרסמים, מופיעים גם הנחשים וביניהם צפעים.
אין לאפשר היווצרות תנאים אופטימאליים להתרבות החלודות, בכל מקום בישוב, כגון גישה לפחי אשפה, למזון, למים, ולמקומות מסתור בחורף בבתים ובמחסנים.

חולדה מצויה - Ratus ratus, היא מין מכרסם השייך למחלקת היונקים, לסדרת המכרסמים ולמשפחת העכבריים. סדרת המכרסמים - Rodenta  היא הגדולה במחלקת היונקים, הכוללת קרוב ל 3000 מינים, המהווים כחצי ממיני היונקים בעולם, ומשפחת העכבריים, הכוללת את החולדות, היא הגדולה בסדרת המכרסמים. למינים בסדרה זו יש שתי שיניים חותכות בכל לסת המסוגלות לכרסם כמעט כל דבר.

החולדה המצויה צבעה שחור, אורכה נע בין 15 ל 20  ס"מ ועוד 20  ס"מ זנב. היא נבדלת מעכבר בעיקר בגודלה, שהוא כמעט פי שלושה מגודלו של עכבר ממוצע. היא פעילה בשעות הלילה וניזונה מהחי ומהצומח (אומניבורוס) עם העדפה לדגניים. כאשר יש לחולדות מזון בשפע, הן מסוגלות להתרבות ולהמליט גורים רבים לאורך כל השנה, וכאשר אין די מזון תהיה רק המלטה אחת בשנה. הרבייה מתחילה בגיל שלושה חודשים, ויש כחמש המלטות בשנה ושישה גורים בכול המלטה.
עם התרבות אוכלוסיית המכרסמים במעונו של האדם, מתרבים גם הנחשים הניזונים מהם. החולדות מסוגלות לחיות על עצים, בתוך לולים, רפתות, בתים ובתוך תעלות הביוב. כאשר הן עוברות עם אוניות סוחר וחודרות לארצות אחרות ולבתי גידול חדשים, הן מסוגלות לשנות את האופי האקולוגי של הסביבה.
פעמים רבות בהיסטוריה, החולדות העבירו מחלות לבני אדם, כפי שקרה במאה ה 14 באירופה ובאסיה.
בין השנים 1347 לבין 1351 המגפה השחורה תקפה את תושבי אירופה ואסיה, וגרמה למותם של 75 מיליון בני אדם. באירופה מתו אז 25 מיליון בני אדם שהיוו כמחצית מאוכלוסייתה. זו הייתה פאנדמיה (מגיפה כלל עולמית), שנגרמה על ידי חיידק בשם -  Yersinia pestis שהופץ על ידי פרעוש בשם Xenopsylla cheopsis  שחי בגוף החולדה.
החיידקים תקפו את בלוטות הלימפה של האדם וגרמו לדלקות קשות שהביאו למותו, בתקופה שלא הייתה אנטיביוטיקה. החולדות יכולות לשאת קרוב ל 30 מחלות מסוכנות לאדם כגון, טיפוס, סלמונלה ועוד.
הן גם ניזונות מזרעי אורנים, לאחר שהן מכרסמות ומסירות את הקשקשים מסביב לאצטרובלים, כך שיערות האורנים מספקים בתי גידול נוחים להתרבות אוכלוסיית החולדות. אפשר לראות מתחת לאורנים אצטרובלים שכורסמו על ידי החולדות, המטפסות בקלות על העצים. הן גם מטפסות על קירות מחוספסים, ומגיעות לגגות הרעפים.
יש אוכלוסיה די גדולה של חולדות שחיות בתעלות ביוב, ולעתים הן מכרסמות את צינורות הפלסטיק של האסלות וחודרות לבתים. למניעת תפוצתן חייבים לעשות טיפול סביבתי מתמיד על ידי התושבים, ועל ידי הרשויות. גם עכברים הסתגלו לחיות בסביבת האדם, כגון עכבר הבית, הנמצא בסביבת בתים ובתוכם, ועכבר שדה הנמצא בכפרים חקלאיים ובשדות, וגורם נזקים לחקלאות.
כל המינים של משפחת העכבריים מסוגלים לאכול זרעי דגן בממגורות האחסנה, לזהם את המזון, להפיץ חיידקים מסוכנים גורמי מחלות, לחתוך את חומרי בידוד של כבלי חשמל ועוד נזקים רבים.    

                                                                 

                                                                 

 

Comments