אדם ניאנדרתאלי בהרים

אדם ניאנדרתאלי בהרים  \  אהוד קלפון

 

החוקרים טענו בעבר, שהאדם הניאנדרתאלי שחי באירופה, רגליו היו קצרות כהתאמה לקור. מחקר חדש טוען שרגלי הניאנדרתאלי שחי בהרים, היו קצרות ויעילות יותר בסביבה הררית, מאדם עם רגליים ארוכות. גם בעלי חיים בהרים כגון עזי בר, כבשי בר, יעלים ואחרים, מצוידים ברגליים קצרות בהשוואה לבני מינם שחיים במישורים. מחקר על כך התפרסם בתאריך 19,10,2011 בכתב העת המדעי American Journal of Physical Anthropology  .

החוקרים טוענים, שהאדם הניאנדרתאלי נדד מאפריקה לאירופה לפני 500 אלף שנה, בתקופה של תהפוכות אקלים ותקופות קרח. זהו מין נפרד מהאדם המודרני "הומו ספיאנס", אבל היה להם אב קדמון משותף עד לפני 600 אלף שנה, בשם הומו ארקטוס. מאז הם כנראה התפצלו לשני מינים, שהתפתחו במקביל באותם אזורים. שני המינים חיו באירופה ובמערב אסיה באותם זמנים, ולדעת החוקרים לא היו ביניהם זיווגים פוריים.

גובהו של האדם הניאנדרתאלי היה עד 160  ס"מ, מבנה גופו רחב וחזק, וניזון בעיקר מבשר. מאז שהאדם החל ללכת זקוף על שניים, בערבות המישוריות של מזרח אפריקה, רגליו הלכו והתארכו וצעדיו גדלו.

שלדיו הראשונים התגלו בעמק ניאנדר בגרמניה ומכאן שמו. על פי הרצף הגנטי שלו, הוא מונה 23 זוגות כרומוזומים עם כשלושה מיליארד בסיסי DNA   כפולים. טוענים שיש 99.7%  של גנים משותפים לאדם המודרני ולאדם הניאנדרתאלי, שנכחד לפני 30 אלף שנים. לצורכי מיפוי, החוקרים לקחו דגימות DNA  של גרעין התא משרידי עצמות מלפני 38 אלף שנה, שנמצאו בקרואטיה, ועצמות אחרות שנמצאו בספרד וברוסיה.

מכון המחקר המוביל בעניין זה, הוא "מאקס פלנק"  בגרמניה, שהתחיל את המיפוי בשנת 2006 , ויש עוד מכוני מחקר העוסקים בזה היום. פרויקט הגנום של האדם הניאנדרתאלי הסתיים בשנת 2010 ומחקר על כך פורסם בכתב העת Science  בחודש מאי 2010 .

לאחרונה הצליחו מדענים אמריקאים למפות את ה DNA   של המיטוכונדריה מעצם של אדם ניאנדרתאלי. מיטוכונדריה היא המצבר האנרגטי  של התא, בניגוד לגרעין שבו מרוכזים הכרומוזומים. אחת ההצלחות הגדולות במחקרים האלה, היא היכולת לקחת דגימות מעצמות יבשות בנות עשרות אלפי שנים, ולהפיק מהן DNA  לצורכי מיפוי רצף הגנום.

החוקרים טוענים שאוכלוסיית האדם המודרני במזרח אפריקה הייתה קטנה, והוא עמד על סף הכחדה לפני נדידתו לאסיה ולאירופה. המיוחד לו, שמבנה הפה והלשון יכולים להפיק וריאציה של עיצורים, לכן הוא פיתח שפות דיבור ותרבויות ברחבי תבל. גולגולתו דקה ובה מוח שהלך וגדל, ביחס ללסת שהלכה וקטנה.

 

     

 

Comments