אדם בטבע

אדם בטבע  \  אהוד קלפון

 

הליכת אדם בטבע, נותנת מנוח לנפשו, רגיעה לגופו ומקרינה על בריאותו. הקשר שנוצר בינו לסביבתו, מפיח בו רוח חיים, מגביר את מרצו ואת חדוות מעשיו, ומחבר את גופו לנימי נפשו. אדם שחש את ריח האדמה הלחה באפו, לש את הרגבים בידיו, ומעלי אבק דרכים בפסיעותיו, חי בהרמוניה עם סביבתו ומקרין שלווה לזולתו.  

אדם הצועד בשבילי בתה וחורש בנופים פתוחים ורגועים, וחווה מראות טבע משתנים, יתחבר אליהם בלי מאמצים. על מנת להגיע לכל אלה, הוא יכול להפוך את הטבע לביתו, או ליצור לעצמו סביבה טבעית מתאימה, שבה הוא יוכל להרגיש חופשי ומשוחרר מלחצים חיצוניים וממתחים פנימיים.    

יש קשר ישיר ועקיף, בין הסביבה שבה האדם חי ומתפקד, לבין איכות חיו, שלוותו, דרך מחשבתו, סבלנותו וסובלנותו כלפי אחרים.
אדם שחי כל חיו בסביבה אקולוגית פגועה, עלול לחשוב שכך נראו החיים והסביבה מקדמת דנה. הוא התרגל לחיות כך, ואינו יודע שהמפגעים משפיעים על איכות חיו, על בריאותו ועל חיי הסובבים אותו. האדם הולך ומתרחק מהסביבה הטבעית שבה הוא עבר דרך ארוכה, במהלך התפתחותו האבולוציונית, ומסתגר מרצונו בין קירות ביטון, בסביבה צפופה ועשנה.  

יש אנשים שאינם יודעים מה יש מעבר לתחום מושבם, ואינם חשים את השנויים שחלו לרעה בסביבתם. עקב "שכחת הדורות" הנמשכת מאות שנים, האדם לא תמיד שואל איך היה בעבר ומדוע זה כך היום. הוא חי בתחושה שהכול זורם באופן טבעי, אין מה לדאוג ואין צורך לשנות דבר.  

ילדים מסתגלים למקום שבו הם גדלים ואותו הם אוהבים, גם אם הוא לא מספק להם את החוויות והריגושים הקיימים בסביבה טבעית פורחת ונקייה, ואינם מודעים לסכנות הסביבה הפגועה העוטפת אותם. הם חשים ויודעים שזהו המקום הטוב ביותר עלי אדמות עבורם. מכאן שחייבים להפגיש אותם באופן סדיר עם סביבה אחרת, שבה הם יראו את הטבע בכל עונותיו, יחושו את פעימותיו ויתחברו לנופיו. 

יש אנשים המתחברים לנופי בראשית, מתפעמים ממראה תנועת קמה ברוח, מאזינים לשירת הציפורים, ומאמצים שבילי שדות אל לבם. אנשים אלה, שבים לביתם עם כוחות רעננים, המפעילים את מערכות הנפש והגוף, ומטעינים את "מצברי החיים" להמשך דרכם.

 

                                                                 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                          

 

 

                                                              

  

Comments