הליכה בדרכי נופית בסתיו

הליכה בדרכי נופית בסתיו  \  אהוד קלפון

הליכה סביב נופית בסתיו, מזמנת נופים משתנים, עושר צמחי חורשים, מגוון עצים רחוצים ומפלים קטנים במדרגות סלעים. בולטים בנוף סלעי גיר וצור מעוצבים, סלעי קרטון רכים קמחיים, וסלעי נארי קשים חופים מעליהם. אחר גשמי הסתיו הראשונים, עולים באדמה נבטים ירוקים, כדן וסתוונית, בן חצב וגיאופיטים אחרים. חלזונות מתעוררים לאחר חודשים שחונים, חשופיות נעות בדרכים, תולעים נראות ברגבים לחים. עננים גבוהים חולפים ברוח על רקע שמים כחולים, וכבר שבים ימי הסתיו היבשים.  

אלונים רבים שכיסו בעבר את הגבעות, נכרתו בחלקם, אך שרד יער אלון תבור רחב ידיים, המתחיל בשער העמקים, עובר ליד טבעון, נופית, אלוני אבא, בית לחם הגלילית, קיבוץ הסוללים ואלון הגליל, עד לפאתי הרדוף, עדי ושפרעם. בחורש הים תיכוני שכאן, יש מספר חברות צמחים, וגם תערובת עצים ושיחים מכול החברות. בגדות נחל ציפורי, סמוך לטחנת הקמח הגבוהה, יש צמחיית מים רעננה, הפורחת מסוף הקיץ עד למועד זה של הסתיו.
מעבר לנחל, רואים את תל חלי המערבי, שהיה מכוסה חצבים פורחים בתשרי, וכעת (אמצע נובמבר), רואים שרביטי חצבים שגמרו לפרוח, אך עמוסי זרעים. בין גבעת עליל לגבעת נופית, יש אוכף שנוצר בעבר מגלישת אדמה ואבנים מהמצוק הצפוני של נופית. החומר הרב שגלש, חסם את אפיק נחל ציפורי, שנאלץ לפלס לו אפיק חדש בצורת לולאה (נפתול עליל) מסביב לגבעת הכפר ראס עלי. לרגלי המצוק, יש אדמת סחף עמוקה, שבה גדל כיום עץ חרוב ענק, מהגדולים בארץ.

בשטח זה גדלים יחד, אלון תבור, אלון מצוי, לבנה רפואי, אלה אטלנטית, אלה ארץ ישראלית, כליל החורש, אשחר ארץ ישראלי, עוזרר קוצני, קידה שעירה, סירה קוצנית וכן גיאופיטים וחד שנתיים רבים. הם מתקיימים בשטח מרעה, ושורדים גיזום תמידי של ענפיהם על ידי העזים, כך שעצים רבים נראים כשיחים. מי שמשוטט בסבך שיחי החורש ועצי היער, על רכסי הגבעות שמסביב, יזכה לראות מקבצי פריחה נדירים של חבצלת קטנת פרחים, בשלהי הקיץ וראשית הסתיו. מראש הגבעה צופים אל נופי הגליל התחתון, עמק עכו והים, הקריות, חיפה, ורכס הכרמל. סביבת נופית עשירה בשרידי ישובים יהודיים עתיקים שהתקיימו בתקופת המשנה והתלמוד.   

ההליכה בטבע, מאפשרת שלווה פנימית, ומקרינה על בריאות הגוף והנפש. רוח נעורים נושבת בהולכים בשבילים, וחדוות חיים בנתיבים עלומים. אדם המחובר לטבע חש את ריח השדה ברביבי טללים, ברגבי אדמה תופחים בגשמים, בחמה ורוח המלטפות את הפנים. אדם הצועד בשבילי בתה וחורש סבוכים, במרחבי נופים פתוחים, וחווה מראות טבע משתנים, יתחבר אליהם בלי מאמצים. קשר האדם לטבע, עשוי להשפיע על איכות חיו, שלוותו, דרך מחשבתו, וסובלנותו. אם הוא מתפעם מחילופי עונות בנופי בראשית, ותר בשבילים, הוא שב עם כוחות עלומים, המטעינים את מצבריו להמשך הדרכים.

 

Comments