טועים וגם תועים

טועים וגם תועים    \  אהוד קלפון

חכמי התלמוד קראו לאנשים שהתרחקו מהמסורת בשם "טועים". אדם טעה,  כלומר הוא שגה בקבלת החלטות, או שעשה דבר מה בצורה לא נכונה. הוא טעה במחשבתו, בחישוביו או בשיקול דעתו. לעומת זאת, אדם שתועה, משוטט בדרך  ומאבד כיוון, כמו אדם התועה במדבר.  "וימצאהו איש הנה תועה בשדה" (בראשית ל"ז, ט"ו).

שני חוקרי רפואה עסקו בניבוי התפרצות השפעת בחודשי הסתיו והחורף, אצל אוכלוסיות בני אדם בעולם. הם חשבו שזן השפעת השנה אינו חמור, ואפשר לעמוד נגדו אם מתחסנים בראשית הסתיו. הם היו בין הראשונים שהתחסנו והמשיכו במחקרם. למרבה הפתעתם, השפעת לא הייתה קלה בעולם כפי שהם שערו. שני החוקרים חלו בעצמם בשפעת ואחד פיתח דלקת ריאות. שניהם טעו בהשערה על היכולת החיסונית אצל  בני אדם באזורים גיאוגרפים שונים. לכן יכולות הניבוי שלהם לגבי אפידמיות מקומיות ופאנדמיות עולמיות כשלו. לאחר ששניהם החלימו, הם נסעו להשתתף בכנס עולמי על השפעת, שנערך באנטוורפן בסוף ינואר 2018 כדי להציג את מחקרם. לרוע מזלם, הם תעו בדרך המושלגת, במזג אוויר חורפי סוער, התעכבו בפקקים גדולים, ואיחרו להגיע למועד שנקבע להם להרצות. כך יצא שהם טעו בהשערות מחקרם, וגם תעו בדרך לכנס, ויצא שכרם בהפסדם.  

חוקר סמוי של משטרה, נשלח לאחת מערי השדה כדי לעקוב אחר אנשים שגבו  דמי חסות (פרוטקשן) מבעלי מפעלים באזור. השוטר תעה בדרכים והגיע לכתובת הלא נכונה שעליה ערך את תצפיותיו. בטעותו, הוא עקב אחר אנשים ישרים עובדי כפיים, שיצאו לעבודה עם שחר וחזרו לביתם לאחר השקיעה. כתוצאה מכך, טעה החוקר בדיווח שמסר לממונים עליו, והפושעים האמיתיים לא נתפסו.

שני מטיילים תכננו ללכת לאורך נחל במדבר, על פי מפה שעמדה לרשותם. הם התכוונו להגיע עד לרגלי מצוק ההר ולשוב לפני חושך לרכבם. תוך כדי הליכה הם תעו באחד השבילים והגיעו אל הנחל הלא נכון. ההליכה נמשכה יותר זמן ממה שהם תכננו, ולא הגיעו ליעדם בגלל שטעו בקריאת המפה ותעו בשבילים. הירידה בחזרה הייתה קשה, והשבילים התפצלו והובילו לכיוונים שונים. שני המטיילים שוב תעו בדרך ועלו על השביל הלא נכון שהובילם אל לב המדבר. האוטו שלהם לא נראה באופק, והמדבר סגר עליהם. החשכה ירדה, והם נאלצו להישאר במקומם, ולרעוד מקור כל הלילה. בשעות הבוקר, צוות חיפוש מצא אותם והחזירם לרכבם. הם הבינו שעשו טעות בתכנון הטיול, ולכן תעו במדבר.    

 

                                                                                                                           

 

 

 

Comments