עולם האדם משתנה

עולם האדם משתנה  \  אהוד קלפון

חיי האדם ומנהגיו, משתנים עם התפתחות המדע, הרפואה והחקלאות. במשך דורות רבים, בני אדם חשבו שהעולם שטוח, עד שחוקרי אסטרונומיה, פורצי דרך, פיתחו עדשות מגדילות, בנו טלסקופים וגילו שעולמנו כדור. במשך אלפי שנים חשבו שהשמש והכוכבים מקיפים את הארץ, עד שגילו שכל כוכבי הלכת, כולל כדור הארץ, מקיפים את השמש. ספנים אמיצים, גילו איים ויבשות חדשות, ועמים שונים. החוקרים גילו חיידקים ותרופות נגדם, ופיתחו חיסונים העוזרים  לגוף להילחם בפתוגנים פולשים. הם גילו שכל היבשות המוכרות היום, היו למעשה מחוברות ליבשת אחת שאותה הקיף אוקיינוס אחד. לאחר שנוצרו בקיעים לאורכן, היבשות הלכו והתרחקו זו מזו והפכו ליבשות המוכרות היום.

האדם למד לטוס באוויר ולהגיע לחלל. הוא עורך תצפיות, בטלסקופים משוכללים, הרחק בחלל ומגלה כוכבי לכת הדומים לכדור הארץ, שאולי יש בהם מים וחיים. הוא מתכנן להתיישב במאדים, לכרות מחצבים בירח, ולהשיט חלליות אל מעבר למערכת השמש. בעתיד הלא רחוק התחבורה תהייה במטוסים ללא טייסים, ובמכוניות ללא נהגים. חלקם ינצלו את אנרגיית השמש להנעתם ואנרגיה חלופית אחרת שלא באה מדלקים פוסיליים. אנו בדרך להפקת גז מימן ממים, על ידי פירוקם למימן ולחמצן, באמצעות אנרגיית השמש, ובעזרת אנרגיה זולה אחרת. רכבים חשמליים ישלטו בכבישים, וינועו בעזרת סוללות שיספיקו לנסיעה של אלפי קילומטרים לפני טעינתן. היום מתכננים בסין רכבות שינועו בתוך צינור במהירות של 4000 קמ"ש.

הרפואה תשנה את פניה ללא הכר: החוקרים יצליחו ליצור חלקי חילוף לכל אברי הגוף ולהשתמש בהם בהצלחה. המדענים יפתחו חיסון נגד סרטן, ישתמשו ברפואה של גנים, יצליחו לבער את המחלות הגנטיות, וימצא פתרון לבעיות ראייה, שמיעה ולמחלות זקנה. בני אדם לא יפסיקו לעבוד, אם אינם רוצים בכך, גם אחרי גיל שמונים.

טלפונים ניידים זעירים ישרתו את האדם בכל תחומי החיים. זמני הטיסה יתקצרו מאוד, כי המטוסים יהיו למעשה טילים המשייטים בקצה האטמוספרה. התפלת מים בעזרת השמש תפתור את בעיית הבצורת בארצות המדבר, ומים יהיו זמינים לשתייה ולחקלאות במחירים נמוכים. בחקלאות יעבדו מעט אנשים שיספקו מזון עבור רוב האוכלוסייה, בגידולים מהונדסים גנטית שיניבו יבולים גבוהים. הדואר ישתמש ברחפנים להעברת דואר מהיר לכל מקום בארץ, ומטוסים ללא טייס יעבירו דואר לכול ארצות תבל. האדם יצטרך להתאים את עצמו לשינויים אלה ואחרים, כדי לזרום איתם, ולהפיק את מלוא התועלת מהזמן שיתפנה עבורו, לאורך השנים שיתווספו לו.   

 

 

 

 

Comments