אייר - אירו - אירופה

אייר – אירו – אירופה  \  אהוד קלפון

על פי גלגל המזלות במסורת היהודית, מזלו של חודש אייר הוא שור. זה הסמל השני בשנים עשר המזלות והחודשים, שראשיתם בחודש ניסן. חודש אייר מלא אור, לכן הוא נקרא בתנ"ך "ירח זיו" על שם השמש הזוהרת בשמיו. הוא גם מכונה בקבלה חודש הרפואות על פי ראשי התיבות של אייר "אני יי רופאיך".

אגדה יוונית עתיקה מספרת על נסיכה פניקית יפה בשם אירופה, שהלכה לקטוף פרחים, בימי האביב החמימים, והגיעה לשדות המרעה של אביה, מלך פניקיה, שם רעו עדרי הבקר.  

זאוס, מלך האלים היווני, צפה מרום האולימפוס על אירופה היפה והוקסם ממנה. הוא התחפש לשור לבן והלך בין עדרי הבקר של המלך פניקס. הנסיכה אירופה הבחינה בו וביופיו ונגשה ללטף אותו ואת קרניו הבוהקים. היא ראתה שהשור רגוע מאוד ואוהב שמלטפים אותו, ומיד עלתה על גבו ואחזה בקרניו. השור התחיל לדהור משדות המרעה לעבר חולות החוף, נכנס לים הפתוח ושחה מהר לעבר האי כרתים. אירופה החזיקה היטב בקרניו כשהטוניקה שלה מתנפנפת ברוח. באי כרתים, הפך האל זאוס מדמות של שור לדמות בן אנוש. הוא נשא את אירופה לאישה ונולדו להם שלושה בנים, שאחד מהם היה מלך מינוס האגדי.

יבשת אירופה נקראת על שם הנסיכה האגדית "אירופה" שסמלה הוא שור, המוטבע על מטבעות האירו. גלגל המזלות העברי של אייר הוא שור, וצליל דומה בין השמות אייר, אירו ואירופה.    

Comments