צפע ומטבעון בסביבת נופית

זעמן וצפע במורדות נופית  אהוד קלפון

"ושעשע יונק על חור פתן ועל מאורת צפעוני גמול ידו הדה" (ישעיהו י"א, 8). זהו תיאור של אחרית הימים, ועד אז עלינו להיזהר מפיהם. בחורשים ובשטחים המסולעים שמסביב לנופית, חיים מגוון נחשים, המתחרים ביניהם על מקומות מחייה פנויים, אך אם רואים זעמן שחור או זעמן מטבעות ליד הבית, זה סימן שהם השולטים ולא הצפע. חיה אחרת שבאה לעזרתנו, היא גירית המתרבה מסביבנו.  

צפע ארץ ישראלי  Vipera palestina  נפוץ בארץ מקו אשקלון באר שבע, לכיוון צפון. הוא שייך למשפחת הצפעוניים המונה שמונה מינים בארץ וכולם ארסיים. הצפע הארץ ישראלי הוא הארסי ביותר בארץ, שארסו הורס רקמות וכלי הדם וגורם לשטף דם פנימי.
הוא  איטי בתנועתו ומהיר בהקשתו, וצד בלילה להנאתו. אורכו  130  ס"מ, משקלו 1.5  ק"ג, וצבעי גופו חום, אפור וצהוב. על גבו יש זיגזג מתמשך לאורך הגוף, המכוסה קשקשים, ובראשו המשולש בולט הסימן V  Vipera . הנקבה מטילה כעשר ביצים הבוקעות כעבור חודש וחצי, והנחשים הצעירים מסוגלים כבר להקיש.
הצפע ניזון בעיקר ממכרסמים, והוא מטפס על עצים ומגיע לקני גוזלים. הוא פעיל מחודש מרץ עד ספטמבר, ובימים החמים של הקיץ הוא מסתתר במקומות סבוכים. אם נפגעים מהכשה, יש להגיע מהר לבית חולים על מנת לקבל נסיוב נגד הארס, ועד אז להימנע מתנועה כדי לא להגביר את פיזור הארס בגוף. לצפע יש שתי בלוטות משני צדי הראש המייצרות ארס והן נותנות לו את הצורה המשולשת. בשעת ההכשה הבלוטות מזרימות את הארס דרך שתי שיניים חלולות הנמצאות מקופלות בלסת העליונה ומזדקרות בשעת פתיחת הפה.                                                                                                         
זעמן המטבעות - מטבעון –  Coluber nummifer  שייך למשפחת הזעמניים, שהיא הגדולה במיני הנחשים בעולם. בארץ חיים 41 מיני נחשים וביניהם יש 27 מיני זעמנים שאינם ארסיים. הם מביאים תועלת רבה לאדם, בכך שהם מאזנים את אוכלוסיית המכרסמים בשדות ובמשקים החקלאיים.
זעמן המטבעות נקרא כך, כי יש לו שורה של מעוינים לא מחוברים בצבע חום כהה לאורך גבו, ואצל הצפע הכתמים האלה מחוברים לאורך כל גופו. ראשו של מטבעון מכוסה בלוחיות, בניגוד לראשו של צפע המכוסה בקשקשים. לנחש המטבעות יש עיניים עגולות, כמו לרוב הנחשים הלא ארסיים, ולצפע יש עיניים בצורת קו צר כמו לרוב הנחשים הארסיים. מטבעון בולט מיד בעורו המבריק, בניגוד לצפע שעורו חסר ברק.
הדמיון הרב של מטבעון לצפע ( מימיקרי או חיקוי) הוא תוצאה של אבולוציה רבת שנים של התחזות לצורכי הגנה והישרדות. בעלי חיים רבים נזהרים מזעמן המטבעות, הנראה להם כמו צפע, וגם טורפים מתרחקים מפניו. נקבת מטבעון מטילה כעשר ביצים בראשית האביב, וכעבור 60 יום בוקעים נחשים זעירים המסתתרים בסבך הסלעים.
חוש הראיה וחוש השמיעה אצל הנחשים אינם מפותחים, ואףחלשים, אך חוש הריח מפותח מאוד. בתקרה הפה של הנחש יש שני נקבים שבהם נמצא חוש הריח. כאשר הנחש רוצה לחוש את מה שיש בסביבתו, הוא מוציא את לשונו, קולט את פרודות הריח שבחוץ ומחזירה לפיו. הלשון מעבירה את הריח שהיא קולטת אל איבר חוש הריח שבתקרת הפה, ועל פי זה מזהה הנחש את מה שמסביבו.  

לאחרונה אנו רואים יותר גיריות מסתובבות בישוב. רק ברחוב צפרירים ראיתי מספר משפחות היוצאות בלילות לחפש מזון. שמעתי מעוד אנשים שראו יצור לילי גדול מחתול, המשוטט סביב ביתם. ובכן, זו "גירית מצויה" שאורכה 90  ס"מ ומשקלה עד 10  ק"ג, השומרת על הטריטוריה שלה, ניזונה ממגוון מאכלים מהחי ומהצומח, טורפת מכרסמים ומבריחה נחשים.

 

 

Comments