טיון דביק ומרפא

טיון דביק ומרפא  \  אהוד קלפון

 

טיון דביק (Inula viscosa) הוא בן שיח עשבוני רב שנתי ממשפחת המורכבים, המתרבה מהר בצדי דרכים ובשטחים פתוחים כמעט בכל הארץ. גובהו כמטר אחד, וגדל על סלעי קרטון, שיש בהם עליה נימית של מים בימי הקיץ. צמח הטיון מגיע לשיא פריחתו הצהובה והשופעת בחודשי הקיץ והסתיו, בזמן שהצמחייה החד שנתית סיימה את מחזור חייה ונבלה. קוטר הקרקפת כשני ס"מ, בהקפה נמצאים פרחים לשוניים נקביים, ובמרכז פרחים צינוריים דו מיניים. פרחי הטיון מושכים דבורים, היונקות מהם צוף לעשיית דבש. הזירעונים המופיעים בסוף הפריחה, מצוידים בציצת זיפים המאפשרת להם לרחף באוויר ולהתפזר ברוח כמו זרעי סביון.      

כאשר "מגלחים" פסגה קרטונית מצמחייתה, הצמחים הראשונים המופיעים בהמוניהם, הם צמחי טיון דביק. במקומות גדילתם בשדות, הם מגבילים התפתחות מיני צמחים אחרים, בתופעה הנקראת "אללופתיה", על ידי הפרשת חומרים מדכאי נביטה. טיון דביק מכיל ברקמותיו שמן אתרי, עם מרכיבים אנטיספטיים, כגון, קמפור, תימול ואזולן המונעים התפתחות חיידקים ופטריות בעור, וגם נביטת זרעים באדמה.  

השמן האתרי שבעלים הדביקים, הוא חומר נדיף בעל ריח חריף, המושך אליו חרקים מאביקים. השמנים האתריים שהטיון מפריש לאוויר, נפלטים דרך השערות הזעירות המכסות את הצמח, או מהעלים הנושרים ומתפרקים על הקרקע. לכן השפעתם על עיכוב נביטת זרעים של צמחים אחרים, היא בקרבת הצמח בלבד. אפשר לקחת עלי טיון דביק ולהניחם בפינה בגינה לאחר היורה, כדי לראות האם יש עיכוב נביטה מסביבם, בהשוואה לשטח בקרה (ללא עלי טיון).

אפשר לרענן את כפות הרגליים בקערת מים חמים עם ענפי טיון דביק ורוזמרין רפואי, העוזרים גם בהורדת הנפיחות.
עלי הטיון הדביק רכים, ומכילים בלוטות צפופות, המפרישות חומר נוזלי בעל ריח עז ודביק. העלים משמשים לחבישת שריטות ופצעים קטנים בעור, העוזרים במניעת זיהומים, בגלל החומר האנטיספטי שבהם. תמצית טיון דביק יכולה לשמש כחומר ריסוס טבעי נגד פטריות התוקפות צמחים רבים וגורמות לנבילתם. יש אנשים התולים עלי טיון דביק בפתח הבית כפיתיון ללכידת חרקים מטרידים.

לאחרונה גילו באוניברסיטת בר אילן חומר המופק מטיון דביק הנלחם בסרטן מהסוג מלנומה. החומר הנקרא טומנטוסין – Tomentosin הוא בעל מנגנון פעולה שיכול לעכב את חלוקת התאים הסרטניים, ולגרום לגוויעתם בתהליך הנקרא אפופטוזיס. חומר בשם  Mebl  המופק מטיון דביק, מסוגל להרוג תאים סרטניים ללא נוכחות החלבון האנטי סרטני הנקרא P53 . זה עדיין בתהליך מחקר בבעלי חיים, אך בבוא היום הצמח יביא מזור גם לבני אדם.

בבתי גידול טבעיים, יש בדרך כלל גיוון ביולוגי של עולם החי והצומח. יש מגוון מינים (מספר המינים באותו בית גידול),  מגוון גנטי (של כל אחד מהמינים), ומגוון בתי גידול באותה הסביבה, המאפשרים את קיומם של המינים הרבים. אלא שהאדם המתערב בטבע ובמרכיבי בתי הגידול, משנה את סדרי בראשית והתוצאות הן איבוד מינים רבים.
התערבות כזאת הייתה, בהבאת זרעי בר מארצות אחרות שצמחו כאן והכניעו את המינים המקומיים. למשל, טיונית החולות (הטרותקה) שזרעיה הובאו מטקסס ונזרעו בחולות החוף, הולכת ומכניעה את צמחי החולות המקומיים לאורך רצועת החוף. במהלך השנים נוצרו מקבצים גדולים על שטחים נרחבים של מין אחד שליט ומתחתיו רק חול.
מגוון מינים בבית גידול, מתפקד בצורה הרמונית במערכת אקולוגית מאוזנת. פגיעה במין אחד, תביא לפגיעה במינים אחרים במרקם הטבעי העדין של אותו בית גידול. גם צמחי בר מקומיים משתלטים לעתים על בתי גידול מסביבם, ודוחקים את הצמחים המקוריים והאנדמיים שגדלו בהם במשך דורות רבים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                    

 

                                                                 

     

Comments