רכיכות‏ > ‏

תמנון חכם

תמנון חכם  \  אהוד קלפון

 

בעקבות הפרסום הרב שאליו זכה התמנון, שניחש את תוצאות משחקי המונדיאל, מעניין להכיר את תכונותיו ויכולותיו השכליות. חוקרים רבים בעולם ובארץ, טוענים שמוחו של התמנון מפותח יותר מהיצורים השייכים לחסרי החוליות, ומפותח יותר גם מבעלי חוליות מסוימים, כגון דגים וזוחלים. הם גילו, שיש לו יכולת ללמוד, להבחין בצורות גיאומטריות, לזכור, לפתור בעיות פשוטות אחרי תרגול וחזרות, אך אינו מבחין בצבעים, ואינו חוזה עתידות.

מחקרים על מוחו ויכולות זכרונו, נעשים מזה שנים בעשרה מכוני מחקר בעולם. לאחרונה התפרסם מאמר על ידי חוקרים ישראלים בכתב העת Current Biology  , שבו הם עוסקים בשאלה כיצד מוחו של התמנון מפקח על שמונה זרועותיו, ומהן יכולות הזיכרון של המוח המרכזי.

הם טוענים שיש 500 מיליון תאי עצב בגופו, וריכוז גדול במוחו (אצל חסרי חוליות אחרים מספרם לא רב). היחס בין משקל מוחו של התמנון לגופו, עולה על זה הקיים גם אצל חלק מבעלי החוליות. בכל זרוע  יש 50 מיליון תאי עצב, המאפשרים להפעילה באופן עצמאי. באחד הניסויים, הכניסו מזון אהוב על התמנון לתוך אקווריום, וכיסו אותו במכסה עם הברגה פשוטה. התמנון ניסה בכל דרך לפתוח את המכסה, ולבסוף פתח את ההברגה והגיע לאוכל. הם חזרו על הניסוי שלוש פעמים, וכבר בפעם השלישית, הצליח התמנון לסובב את ההברגה בכיוון הנכון, ללא טעות, והגיע למזון.

חוקרים אוסטרלים שעקבו אחר פעילות התמנונים בקרקעית הים, גילו עשרים תמנונים נעים על הקרקעית סמוך לחוף, עם קליפות קוקוס. התמנונים אספו שני חצאי קוקוס, רוקנו את תוכנם, והשתמשו בקליפות הקעורות להגנה על גופם הרך. על סמך תצפיות אלו ואחרות, החוקרים טוענים שפעולות אלו של התמנונים, מתאימות להגדרה של עשיית כלים ושימוש בהם. הם ראו שיש סיבה לאיסוף הקוקוסים, להסרת התוכן וזריקתו, והחזקת חצאי קוקוס ריקים לשימוש מאוחר.

תמנון מצוי (Octopus vulgaris ), שייך לממלכת חסרי החוליות, למערכת הרכיכות, למחלקת ראש-רגליים ולסדרת הדיונונים, הכוללת את הסוגים דיונון ותמנון. הוא מצויד בשמונה זרועות צייד שוות באורכן, שריריות וגמישות ועליהן כפתורי הדבקה, שבעזרתם הוא נצמד לסלעים, מחזיק את הטרף, וטועם את מזונו.                                                                 

יש לו ראיה טובה, ולסתות קרניות חזקות וחדות המשמשות אותו בטריפת דגים, סרטנים ורכיכות, ופיצוח קונכיות וצדפות. הוא חי כשנתיים, ויש מינים שחיים עד ארבע שנים. סביבות מחייתו הם חופי ים סלעיים עד לעומק של  300  מטרים. גופו חסר כיסוי קונכייה או צדפה, הוא מחליף את צבעו במהירות, ויש לו יכולת רגנרציה (התחדשות) של אברים שנפגעו ואבדו. תנועתו המהירה, נעשית בעזרת סילון מים, שהוא משחרר דרך צינור אחורי, וכך הוא מזנק ונע קדימה. על קרקעית הים הוא נע לאט בעזרת זרועותיו. התמנונים מגיעים בגודלם עד לארבעה מטרים, והדיונונים עד שמונה עשר מטרים.

לפני 100 מיליון שנים, שלטו התמנונים והדיונונים במי האוקיינוס, כאשר אוכלוסיית האמוניטים (רכיכות) הייתה גדולה מאוד. הם מנו כעשרת אלפי מינים שנכחדו, ורק חלקם מתועדים במאובנים שנמצאו. היום נותרו רק כארבע מאות מינים ברחבי הימים והאוקיינוסים. לחלק מהתמנונים יש בלוטות רוק רעילות לשיתוק הטרף לפני אכילתו.

תמנונים שחיים במים חמימים, קטנים בגודלם, ובמים קרים הם מגיעים לגדלים מרשימים. לדיונון יש שקית דיו המתרוקנת במים בעת צרה, ומעכירה אותם. בדרך זו הוא מצליח להתחמק מטורפים שאינם מבחינים בו. נקבת התמנון מטילה כמאה אלף ביצים בקרקעית הים, שומרת עליהן ברציפות, בלי לחפש לעצמה מזון (כחודש ימים), עד לבקיעתן, ועוברת מהעולם.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                               

 

 

 

 

 

 

 

                                                                  

 

 

Comments