פגעי טבע‏ > ‏

להבות שמש

להבות שמש  \  אהוד קלפון

 

מעריכים שהשמש שלנו נוצרה לפני כעשרה מיליארד שנים, והיא ניצלה 50% מכמות המימן שבמרכזה. היא תכלה את הדלק המימני והאנרגיה שבה, תדעך לאט ותגווע. השמש היא כוכב בעל אנרגיה פנימית, המקרינה על כוכבי הלכת המחזירים את אורה ונעים סביבה. בליבת השמש מתרחש תהליך בעירה פנימית, שבו מתלכדים מימנים, ונוצר גז הליום. אנרגית החום הנוצרת בה היא תוצאה של תהליכי מיזוג גרעיני מימן (Nuclear fusion ), המתנגשים זה בזה תחת לחץ עצום, בטמפרטורה של 15 מיליון מ"צ. החום הרב נע מהמרכז לשכבה החיצונית של השמש, שם הטמפרטורה יורדת ל 6000 מ"צ, ומקרינה לחלל.

השמש מורכבת מ 70% מימן, 28% הליום, ועוד 2% מתכות ומינראלים הנמצאים במצב גזי, ומשלימה סיבוב אחד סביב עצמה במשך 30 ימי ארץ. קוטרה 1.4 מיליון ק"מ, שזה פי 100 מקוטרו של כדור הארץ, מסתה פי 332 אלף יותר ממסת ארץ, ונפחה יכול להכיל מיליון כוכבי "ארץ". היא משפיעה על אקלים כדור הארץ ותומכת בחיים באמצעות תהליך הפוטוסינתזה. הזווית שבה נמצאת השמש בשמים בצהרים (ביחס לזניט), אחראית על אדפטציות ביולוגיות רבות, כולל צפיפות פיגמנטים בעורם של בני אדם באזורים שונים.

מערכת השמש, כוללת את השמש שהיא כוכב שבת (Star) המחזיקה בכוח המשיכה העצום שלה את כל כוכבי הלכת מסביבה. השמש מכילה מסה של 99.8% וכל כוכבי הלכת (Planets) ביחד מכילים מסה של 0.2%  . היא שולחת את קרניה לארץ במגוון גלים, מארוכים עד קצרים, כגון, גלי אינפרה אדום, האור הלבן הנראה לעין (המורכב מצבעי הקשת), גלי על סגול, קרני X  וקרני גאמא. ככל שהקרניים קצרות יותר, הן חודרניות יותר לגוף ומזיקות. לקרניים האולטרה סגוליות יש תכונות אנטיספטיות, יוצרות ויטמין D בגוף האדם, אך גם עלולות להזיק לעיניים ולגרום לכוויות ומחלות עור.

 בתאריך 20.2.20011 חוקרים אמריקאים דווחו על להבת שמש ענקית - Solar flare  שנפלטה מהשמש, וגרמה להפרעות תקשורת בכדור הארץ. זוהי סערת שמש מקטגוריית X הנחשבת חזקה מאוד. הם טוענים שמאז תחילת המאה העשרים,  פעילות השמש הייתה מתונה יחסית, שפלטה להבות קטנות עד בינוניות, אך העוצמה הנוכחית מראה על שינוי מגמה בקרבה. להבת שמש מהסוג X משחררת אל החלל חלקיקים טעונים, המגיעים בחלקם לאטמוספרה של כדור הארץ ויוצרים בה סערות בשדה המגנטי. התפוצצות בועות גז והתפרצות להבות שמש, עוצמתן שווה לעוצמה של מיליארד פצצות מימן, אך כדור הארץ הנמצא במרחק 150 מיליון ק"מ מהשמש, עם כוח משיכה חזק, די מוגן מסערות אלו.

המגנטיות של כדור הארץ מגנה עליו גם מפני תהפוכות אקלים וסערות המגיעות מהחלל. הירח למשל, חסר האטמוספרה, ועם חמישית מכוח המשיכה של כדור הארץ, מושפע הרבה יותר מהתפרצות להבות שמש.      

במידה ותגענה סערות חזקות מלהבות שמש, תהיינה הפרעות בתקשורת, הפרעות באספקת חשמל, בשדות תעופה, במכשירי  GPS  ועוד. פליטת אנרגית מהשמש בעוצמה רבה, חוזרת על עצמה במחזוריות של 11 שנים, ואנחנו לקראת סוף המחזור הנוכחי, שהיה רגוע יחסית, ויסתיים בשנה הבאה. החוקרים טוענים שלאורך שנת 2012 תהיינה התפרצויות חזקות של להבות שמש, שתהיה להן השפעה על כדור הארץ.       

בשכבת היונוספרה, הנמצאת בגובה 100 ק"מ מעל פני כדור הארץ, יש ריכוז גבוה של אלקטרונים, הנפגשים עם חלקיקים טעונים המגיעים מסערות X ויוצרים זוהר הקוטב -  Aurora borealisבגובה השמים, בצבעי אדום ירוק וסגול.           

Comments