פגעי טבע‏ > ‏

אורנים מתייבשים זקופים

אורנים מתייבשים זקופים  \  אהוד קלפון

 

יערות האורנים בארץ סובלים מדי שנה לא רק משרפות, אלא גם ממזיקים הפוגעים בעצים. בחמש השנים האחרונות, עצי אורן רבים נראים יבשים ומתים זקופים, מבלי שאפשר היה למצוא להם מזור. לאחר בדיקת העלים והענפים במעבדה, התגלתה כנימה זעירה בגודל אחד מ"מ, הגורמת להתייבשות האורנים.

שם הכנימה צמרית האורןPineus pini או באנגלית – Pine Woolly Aphid כפי שהיא נקראת בהוואי שם הצליחו להדבירה. מקור הכנימה, במערב אסיה ואירופה, משם התפשטה לאזורי אקלים שונים כגון, לאזורים ממוזגים, טרופיים, סובטרופיים, וים תיכוניים, היכן שיערות האורנים יכולים להתקיים גם בתנאים מינימאליים של גשמים היורדים רק בעונת החורף. הכנימה הגורמת לתמותת העצים, זוהתה תחילה ביער ברעם בצפון, ואחר כך ביערות אורנים בגליל, בירושלים ובדרום.

בשלבים המוקדמים של המתקפה, נמצאת הכנימה מתחת לקשקשי הקליפה של הגזע, ובהמשך גדלה אוכלוסיית הכנימות ומתפשטת לכל חלקי העץ. הכנימה מייצרת קורי שעווה לבנים בתוך בלוטות החזה, ועוטפת את עצמה להגנת גופה מפני יובש. כאשר יש אוכלוסייה גדולה של כנימות על העץ, הן נראות כמו שכבה לבנה של שעווה צמרית. הן מייבשות את העלים ואת הענפים הקטנים, העץ הולך ומצהיב, עד שמתייבש ומת, ביחד עם 10% עד 20% מכלל עצי היער. בקרב אוכלוסיית הכנימות האלו, אין זכרים, והן מתרבות ברבייה אל מינית (רביית בתולין) - Parthenogenesis . הכנימה מטילה ביצים, שמהן בוקעות כנימות נקבות שיטילו ביצים, וכך גדלה האוכלוסייה ללא הפריה. לכנימה יש גלגול חסר, כפי זה קיים אצל חגבים וחרגולים, כלומר היא בוקעת מהביצה כשהיא דומה לבוגר, ללא מטמורפוזה. אין לה גלגול מלא, כפי שזה קיים אצל הפרפרים, כלומר ביצה, זחל, גולם ובוגר. לכנימה יש גפי פה בצורת חדק, המותאם למציצת נוזלי העלים.

כנימה הבוקעת מהביצה, עוברת מספר התנשלויות וגדילה, עד לגודלה המרבי ולבגרות מינית. החומר הכיטיני הקשיח המכסה את גוף הכנימה (וגוף החרקים) אינו אלסטי, ואינו מתרחב כמו העור של היונקים, כך שהנשלים הכרחיים לגדילת גופה. הכנימות חסרות כנפיים, והן נפוצות בין העצים על ידי הרוח. בדרך כלל, יערות צפופים ניזוקים הרבה יותר מיערות מרווחי עצים.  

מאחר שבהוואי הצליחו להדביר את הכנימה בעזרת זבוב טורף, שמקורו בפקיסטאן, החליטו חוקרי קק"ל להביא את הזבוב Neolucopis tapiae כדי להרבות אותו כאן, ולפזר את הזבובים ביערות האורנים.  הזבוב הטורף מצויד בעיניים רגישות במיוחד לתנועה, כך שהוא מבחין בכל תנועה זעירה של הכנימות וטורף אותן. גם הזבוב הבוגר וגם זחליו ניזונים מהכנימות.  לפרויקט זה שותפים קק"ל, מינהל המחקר החקלאי, וחוקרים אמריקאים בהוואי.  

כנימות עלים שייכות למחלקת החרקים, ומופצות על ידי האדם והרוח. הן הופיעו על פני כדור הארץ כבר לפני 280 מיליון שנים, והתקיימו על צמחים חסרי פרחים, כי עוד לא הופיעו אז צמחי פרחים. היום מוכרים בעולם 4000 מינים, ורק 250 מינים מזיקים לחקלאות.

לכנימות יש חדק שבעזרתו הן מנקבות את העלים, מוצצות את נוזלי רקמותיהם וגורמות להם להתייבש וליבול. הן אינן עולות בגודלן על 10 מ"מ, ונאחזות בדרך כלל בחלק התחתון של העלה כדי להימנע מחשיפה ישירה לקרני השמש. רק לחלק מהכנימות יש כנפי תעופה, אך בשעת סכנה, כנימות ללא כנפיים קופצות אל האדמה.

רוב הכנימות ניזונות ממין אחד של צמחים (מונופגיות), כי במהלך השנים, התפתחה התאמה הדדית בין אותו מין של כנימה לאותו מין של צמח. לעתים רואים בשדה, צמח אחד מכוסה כנימות, ומסביבו צמחים ללא כנימות, בגלל הקשר הספציפי הקיים בין מיני הכנימות למיני הצמחים.  

        

 

Comments