פגעי טבע‏ > ‏

אלרגיות לצמחים פורחים באביב

אלרגיות לצמחים פורחים באביב   \  אהוד קלפון

 

העונה לתגובות אלרגיות, נמשכת לאורך ימי הפריחה באביב. אצל אנשים אלרגיים, מערכת החיסון מזהה גרגירי אבקת פרחים כחומרים אלרגנים ופועלת נגדם. תפקיד מערכת החיסון הוא להגן על הגוף מפולשים זרים, אולם קורה שחודר חומר לא מזיק לגוף, ומופעלת בטעות המערכת החיסונית נגדו. בעונה זו, יש יותר אנשים הסובלים מאלרגיות, כי הפרחים מפיצים את אבקתם ברוח כחלק מתהליך רבייתם. עצים נשירים הפורחים באביב ואבקתם מועברת על ידי חרקים, אינם גורמים לתגובות אלרגיות.  ברוח האביבית יש עליה בכמות גרגרי אבקה, ורוב הסובלים מאלרגיות מרגישים זאת, כי האלרגיה תלויה בכמות האבקה המרחפת באוויר. בחודשי הקיץ יש מעט פריחה, אך הסובלים מצמחי כותלית יהודה, ימשיכו להרגיש את אבקתה באוויר עד לסיום פריחתה.  

בארצות רבות, יש דיווח יומי בתקשורת על כמות האבקה הנמצאת במטר קוב של אוויר, על מנת להזהיר את הסובלים מאלרגיות. למשל 1500 גרגרי אבקה במ"ק נחשבת גבוהה למדי, אולם לעתים יש ריכוז העולה על 6000 במ"ק, הגורם לתופעות המתקבלות במחלת האלרגיה הנקראת קדחת השחת – Allergic rhinitis . אצל הסובלים, מופיעים תסמינים כגון נזלת מימית, אף סתום, התעטשות, קוצר נשימה, גירוד בעור ועוד.

החוקרים טוענים שלתורשה יש חלק משמעותי בהופעת אלרגיות אצל ילדים, אך בעשרות השנים האחרונות השפעת הסביבה הולכת וגדלה עם התגברות זיהומי האוויר. הם טוענים שילדים הגדלים במשפחות גדולות, שחשיפתם רבה לגורמי זיהום, אלרגיים פחות מילדים ממשפחות קטנות הנחשפים למעט מזהמים. כמוכן, אנשים מארצות עניות אלרגיים פחות מאנשים מארצות מתועשות עשירות, ובני חקלאים פחות אלרגיים מבני העיר, מאותן הסיבות.

אלרגיה היא תגובה של המערכת החיסונית לחומרים החודרים לגוף, או הבאים במגע עם הגוף וגורמים לתופעות לוואי שונות. אלרגנים הם חומרים חיצוניים, המעוררים אלרגיות שונות בגוף. האלרגנים מבין הצמחים, הם אלה המייצרים כמות גדולה של אבקת פרחים הנפוצה ברוח. בין הצמחים הבולטים נמנים ברוש, ערער, זית, איקליפטוס, אורן, תמר (זכר), אגוז פקאן, עצי אלון, אלות, אילנתה, שיטה, אשל, לענה, סרפד הכדורים, דשא , גידולי דגנים בחקלאות כגון חיטה ושעורה, וכן צמחי בר ממשפחת הדגניים. בתוך הבית, מעוררי האלרגיות בגוף, הם בעיקרם אבק, עבשים, שערות נושרות מחיות בית, נוצות של עופות וציפורים, מכרסמים ועוד. יש גם אנשים אלרגיים לעקיצות דבורים ועכבישים, ואחרים אלרגיים לסוגי מזון, תרופות וכדומה.

בעונת הסתיו יש אלרגנים אופייניים, שמקורם באבקת פרחים המתפזרת על ידי הרוח הסתווית. הבולטים שבהם, הם שיחי לענה חד זרעית הצומחים בר בטבע, ושיחי לענה תרבותית הנטועים בגינות הנוי. בעונת החורף, האנשים מבלים יותר זמן בבתים סגורים, שבהם האבק מכיל גם חרק קטן בשם קרדית האבק, העלול לגרום לאלרגיות מתמשכות בדרכי הנשימה. קדחת השחת הופיעה אצל בני אדם מאז ומתמיד, אולם באמצע המאה התשע עשרה, תארו לראשונה באנגליה את המחלה, שהופיעה אצל איכרים בשדות בעונת קציר הדגניים.

מעריכים שחמישית מכלל בני האדם בעולם ובפרט צעירים עד גיל 25 בעולם המערבי, סובלים מאלרגיית האביב. כאשר נכנסים אלרגנים לאף, הם מגרים את הרירית, ומערכת החיסון נכנסת לפעולה. היא יוצרת נוגדנים, ומשחררת היסטמין כדי לבלום את הפולשים מעוררי האלרגיה. במקרה של אבקת פרחים, נוצרים נוגדנים נגד מולקולות החלבון של גרגרי האבקה. זה גורם לתאים לשחרר היסטמין הגורם לתסמיני האלרגיה. אחת הדרכים להימנע מאלרגיות עונתיות, היא לא להימצא בקרבת הצמחים הפורחים שהוזכרו מקודם, כדי לא להיחשף לאלרגנים שלהם. כמובן שאין לטעת אותם סמוך לגני ילדים ובתי הספר, וגם לא בגינות פרטיות ובשכונות מגורים.  

 

 

 

 

 

 

Comments