תופעות בעולם החי

תופעות בעולם החי  \  אהוד קלפון

 

בעולם החי בטבע קיימות תופעות שונות שתמיד סקרנו את האדם והנה חלק מהן:

יש בעלי חיים ארסיים המסוגלים להזריק ארס לאחרים (נחש צפע) ובעלי חיים רעילים (שגופם רעיל) שאינם מזריקים את הרעל לאחרים (קרפדה, פרפר הדנאית). בעל החיים הרעיל ביותר בעולם הוא צפרדע צהוב שחי ביערות הגשם בקולומביה, בדרום אמריקה. הרעל מרוכז בבלוטות העור ומי שטורף את הצפרדע מת (להוציא נחש מסוים).

הקרפדה שחייה בארץ, מכילה שתי בלוטות רעל מאחורי העיניים ואינה טעימה לטורפים.

הנחשים הארסיים ביותר בעולם הם "ממבה שחורה" שחייה באפריקה, "טייפן היבשה" שנפוץ באוסטרליה, "קינג קוברה" שהארס שלו יכול להרוג פיל בתוך שלוש שעות. הקוברה ההודית גורמת לתמותה של 20,000 איש מידי שנה בהודו, נחש הויפרה (צפע) של גבון המקיש מספר פעמים וגורם למוות מהיר ועוד. מבין 2700 מיני הנחשים הידועים בעולם 20% הם נחשים ארסיים. על פי הסיפור מהתקופה הרומית, קליאופטרה בקשה שיביאו לה סל שיש בו תאנים ונחש קוברה. היא רצתה להתאבד ולזכות בחיי נצח לאחר מות אהובה מרקוס אנטוניוס. היא הכניסה את ידה לסל התאנים עם הקוברה ומיד הוכשה למוות.

הלוויתן הכחול (זכר) בעל עוצמת קול החזקה ביותר בעולם. העוצמה  מגיעה ל 188 דציבל. לשם השוואה, עוצמת הרעש של טיל בפעולה, הנושא מעבורת לחלל, הוא  180 דציבל. הלוויתן מסוגל לשמוע קול ממרחק של 1600 ק"מ שמשמיע זכר מתחת למים. תדירות קולו מאוד נמוכה, לכן גלי הקול מגיעים רחוק.

ללווייתן יש מוח השוקל שבעה ק"ג, לעומת מוח האדם השוקל עד 1.5 ק"ג. ללווייתן הכחול יש לב השוקל 900 ק"ג והוא פועם רק 5 פעימות בדקה. לשם השוואה, לב האדם פועם 70 פעם בדקה ולב הצופית (יונק הדבש) פועם  1000 פעימות בדקה.

הפיל משמיע תרועות חזקות בתדירות נמוכה (אינפרה סאונד), אולם עוצמתן פחותה בהרבה מאלה של הלוויתן. בשפת הפילים יש 25 קולות בעלי משמעות שונה שכל פיל מנוסה מבין אותם. על פי ספר השיאים של גינס, הפיל הכבד ביותר שהיה בעולם ניצוד באנגולה באפריקה בשנת 1974 ומשקלו היה 13 טון (פיל רגיל שוקל בין 4 ל 8 טון  וגובהו 3.5 מטרים).
פיל בוגר אוכל 200 ק"ג עשב ועלי עצים בכול יום. הוא נולד במשקל  90 ק"ג ומתחיל ללכת כבר אחרי רבע שעה. הפומה שחי בהרי אמריקה, יכול לנתר לגובה של 4.5 מטרים באוויר וליפול מגובה של שמונה עשר מטרים אל האדמה מבלי להיפגע.

שיאים מיוחדים אצל בעלי חיים, מגיעים דווקא לפרעושים הקטנים הקופצים לגובה של פי מאה מגודל גופם ולציקדות הרוק הקופצות פי 120 מגודל גופן. לתמנון הענק, שחי באוקיינוסים, יש עיניים הגדולות ביותר, שקוטר כל אחת הוא של 25 ס"מ (פי עשר מקוטר עינו של אדם).

מבין 1.7 מיליון מיני בעלי החיים שבכדור הארץ רק 10% מהם חיים באוקיינוסים התופסים 75% מקליפת כדור הארץ, בזמן שיערות הגשם תופסים רק אחוז אחד. באוקיינוסים יש מעט נישות אקולוגיות, אין כמעט אזורים מבודדים, לכן נוצרו רק מעט מינים חדשים בהשוואה ליבשות. 

הציפור הקטנה ביותר בעולם שוקלת רק שני גרם, אורכה 6 ס"מ, חיה בקובה ושמה זוזונסיטו (Zunzuncito ). היא מרפרפת מעל לפרחים ומוצצת את הצוף מתוכם בדיוק כמו הצופית שבאזורנו.

הג'ירפה היא הגבוהה ביותר מבין החיות ( 5.5 מטרים גובה), צווארה כשני מטרים ורצה במהירות של 50 קמ"ש.

ביצת יען היא הגדולה מבין ביצי העופות ועל מנת לעשות ממנה ביצה קשה דרושה הרתחה במים של שעה וחצי. החלקים החזקים יותר בקליפת ביצי העופות הם שני הקצוות הקמורים. צפרדע שחייה בצפון קנדה קרוב לחוג הקוטב, הסתגלה לחיות בתנאי קור עזים ובסביבה קפואה בחורף. בשלושת חודשי החורף כשהטמפרטורה יורדת הרבה מתחת לאפס, היא נמצאת עמוק באדמה מתחת למעטה השלג והקרח. היא מפסיקה לגמרי לנשום, הלב מפסיק לפעום, המוח מפסיק לתפקד, 67% מגופה קופא ורק התאים בתוך הגוף ממשיכים את הפעילות הפיסיולוגית במינון מאוד נמוך.

בתהליך הקיפאון של הגוף, זורמת תמיסת סוכר לתאים, המשמשת כחומר נוגד הקפאה, כמו אנטיפריז ברדיאטור של מכונית. כאשר מגיע האביב, הצפרדע מתעוררת לחיים, כל אבריה חוזרים לתפקד כרגיל והיא יוצאת אל שלוליות המים שהפשירו כדי לחפש מזון מהחי ולהעמיד דור חדש. מסוף האביב ולאורך הקיץ, שומעים את הקולות המונוטוניים החזקים של זכרי הציקדות, הקוראים לנקבות בתדירות של 100 פעמים בדקה.
זבובי הבית נעלמים בחורף וחוזרים לפעילות מלאה ביתר עונות השנה. שלב הגולם עובר את החורף בתוך זבל של בעלי חיים וחומר אורגני אחר במקומות מוגנים מקור. עם בוא האביב, יוצא מהגולם זבוב בוגר שחי כעשרה ימים לצורכי הפריה, הטלת ביצים ומת. בסך הכול זבוב הבית חי בין 20 ל30 יום במחזור חיים מלא. הנקבה מטילה כ 500 ביצים הבוקעות באותו היום ומהן יוצאות רמות זעירות. הן אוכלות וגדלות במשך ארבעה ימים ועוברות לשלב הגולם הנמשך שישה ימים. מהגלמים יוצאים זבובים בוגרים שחיים כעשרה ימים המספיקים כדי להתרבות, להטיל ביצים ולמות. זבוב הבית עף במהירות של 140 קמ"ש וזבוב הפרות עף במהירות של 900 קמ"ש.

העקרבים הופיעו בכדור הארץ כבר לפני 450 מיליון שנה, הרבה לפני הדינוזאורים. קיימים בעולם 1300 מינים של עקרבים ומתוכם כ 25 מינים מסוכנים מאוד לאדם.  בארה"ב ובמקסיקו, מתים בני אדם בכל שנה מעקיצות עקרבים, פי שניים מתמותה מנחשים ארסיים. לכל העקרבים יש שמונה רגליים כמו קרוביהם ממחלקת העכבישים. העקרבים אוכלים את בני מינם (קניבלים), כגון במלחמה בין שניים המנצח אוכל את המפסיד והנקבה טורפת לעתים את הזכר לאחר ההפריה. בזמן החיזור בין הזכר לבין הנקבה, הם אוחזים בצבתותיהם ורוקדים במעגלים, עד שהזכר פולט שק מלא זרעים (ספרמטוזואידים) והנקבה אוספת אותו להפריית הביציות שבתוך גופה. מיד לאחר טקס החיזור וההפריה, הזכר מתרחק מהנקבה לפני שהיא טורפת אותו. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                          

 

 


Comments