סיור במערת פער אחר רעש המלחמה

סיור במערת פער, אחר רעש המלחמה  \  אהוד קלפון

בחודש אוקטובר 2006 נופי הגליל העליון נראים רגועים ומקרינים שקט ושלווה, אחר הדי נפץ הטילים, ושרידי מראות השריפה ממלחמת לבנון השנייה.

מעט ציפורים החלו לשוב לנופים הפגועים, ולהשמיע ציוצים רפים, אך לא נראו עדיין מטיילים בסביבה השרופה – אפורה, שבה מהדהדת דממה מתעתעת.

הסיור היה לאחר רדת גשם ראשון בגליל העליון, שבעקבותיו החלו לצאת מהאדמה פרחי סתוונית בכירה, ליד מערת פער, וליד המטעים הסמוכים לגבול הצפון. סתוונית זו, ממשפחת השושניים, בולטת בפרחיה הגדולים, בצבע סגול ורוד, ובעמודי העלי הבולטים מעל לאבקנים.

יש לה פקעת חד שנתית שפרחיה מופיעים לפני העלים. היא יוצאת בפרחים בודדים או בקבוצות קטנות, לעומת סתוונית היורה המופיעה בקבוצות גדולות (עד 10 פרחים) וגדלה בבתות בין הסלעים. במהלך החודשים הבאים של הסתיו והחורף, אפשר לראות, ליד מערת פער, גם את פריחת הכרכום הצהבהב, ואת החלמונית הזעירה.

ההרים שבקרבת עמק סאסא, כגון הר מירון, הר אדיר והר חירם, גובהם נע בין 900 לבין 1200 מטרים מעל פני הים. הם מכוסים בחורש ים תיכוני צפוף, בעיקר של חברת אלון מצוי.

בסביבת מערת פער, גדלים שיחי ורד בר (ורד הכלב) ושיחי עוזרר קוצני, עמוסי פירות בעונה זו של הסתיו, וכן עצי אלון מצוי ואלון התולע שגזעם עבה, וגילם מופלג. מאחר שמקום זה היה מקודש על ידי תושביו הקדומים במשך דורות רבים, לא נכרתו בו העצים, כמו עצי היער שגדלו מסביב ואינם.

הבולען (דולינה) שבתחתית העמק, נוצר על ידי תהליכי המסה של סלעי הגיר, בעזרת חומצה פחמתית חלשה, הנוצרת על ידי מי גשמים ביחד עם פחמן דו חמצני. אזור זה עשיר בפעילות ההמסה הקרסטית, בגלל כמות המשקעים הרבה, שנעה בין 700 ל 800  מ"מ בממוצע רב שנתי, וסחיפת החומר שבאה בעקבותיה.                                               

בעונת החורף, אפשר לראות כאן זרימת מים (עם בוץ) אל המערה המובילה לנחל תת קרקעי שאורכו קילומטרים רבים. לעומתו, בור הבולען שעומקו כעשרה מטרים וקוטרו כשלושים מטרים, מתמלא מים בחורפים גשומים (המחלחלים לאט לעומק האדמה) ומושך אליו בעלי חיים רבים הבאים לשתות מים.

 

 

 

 

 

 

 

                                                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                   

 

 

                                       

 

Comments