שיאים ביצורים

שיאים ביצורים  \  אהוד קלפון

היכולת האתלטית של בעלי החיים שונים, מעוררת התפעלות לא פחות מהשיאים האולימפיים הנשברים על ידי הספורטאים בימינו. למשל "קופצית הרוק" היא ציקדה קטנה שאורכה 6  מ"מ וקופצת לגובה 70  ס"מ, שזה פי 110 מגודל גופה. זה דומה לאדם שיכול לנתר בקפיצה לגובה של 200  מטרים. בזמן הניתור היא מפתחת כוח הגדול פי 400 מכוח המשיכה של כדור הארץ ולשם השוואה, האדם מסוגל לפתח כוח ניתור רק עד פי שלושה מכוח המשיכה של הארץ.

חיפושית אחרת בשם "קרנפית", שמשקל גופה הוא 20  גרם, מסוגלת לשאת עליה משקל של 2000  גרם, כלומר פי מאה ממשקלה. זה מקביל לאדם המרים משא של שבעה טון, בזמן שהמשקל המרבי שהוא יכול לשאת הוא פי שלושה ממשקל גופו. נמלה מסוגלת לשאת משקל של פי 50 ממשקל גופה או לסחוב משקל של פי 30 מגופה. הצ'יטה יכולה לרוץ במהירות של 100  קמ"ש בזמן שהאדם מסוגל להגיע רק ל30  קמ"ש.

הציפור "נקר" מסוגלת לבצע נקירות בגזע של עץ במהירות של 20 פעמים בשנייה. הדולפין מסוגל לשחות במהירות עד 50  קמ"ש, בזמן שהאדם מסוגל לשחות במהירות של תשעה קמ"ש בלבד. הדולפים קופץ ארבעה מטרים מעל פני המים והלוויתן יכול לצלול לעומק של שלושה ק"מ. בקפיצה לרוחק היען קופץ בפסיעה אחת, תשעה מטרים, הקנגורו האדום קופץ למרחק של 13  מטרים, ואריות קופצים בשעת ריצה למרחק של  12 מטרים. היונק היחיד שאינו מסוגל לקפוץ הוא הפיל, אולם הוא רץ במהירות של קרוב ל40 קמ"ש. לג'ירפות יש שני שיאם: יש להן עניים הכי גדולות מבין היונקים וגם צוואר הכי ארוך (כשני מטרים).

בעלי חיים רבים, הרועים בעשב הגבוה של הסוונות באפריקה, מנצלים את הג'ירפות השומרות מגבוה (כמו מעל מגדל שמירה) ומבחינות בכל תנועה של טורפים מתקרבים. גור של ג'ירפה נולד בגובה מטר שמונים. אייל הצפון מסוגל לנדוד בערבות הקרח של צפון כדור הארץ בטמפרטורה של מינוס 50 מעלות צלזיוס בלי לקפוא. הוא אוכל טחבים בעלי ערך מזוני מועט, קשים לעיכול, אולם יש בהם חומר כימי המאפשר לנוזלי הגוף לא לקפוא. זה דומה לנוזל (אנטיפריז) שמוסיפים למצנן (רדיאטור) של מכונית כדי למנוע קיפאון של המים, במקומות קרים. החולדה יכולה לחיות למעלה מחודש ללא מים ואחריה בא הגמל שיכול לשרוד כשלושה שבועות בלי לשתות מים והאדם יכול לחיות בקושי שבוע בלי מים. החולד מסוגל לחפור מנהרה מתחת לפני הקרקע באורך של 80  מטרים ביום אחד והחולדות אוכלות מזון מהחי, מהצומח ובשר פגרים.

לבז יש ראיה טובה פי עשר מזו של האדם וגם לחתול יש ראיה פי שש יותר טובה. הלווייתן הכחול מסוגל להשמיע קול בעצמה אדירה של 188 דציבלים שזו עצמת הקול הכי חזקה מבין כל היונקים החיים היום. מי פותח את הפה בזווית גדולה ? ההיפופוטם מגיע לזווית של 150 מעלות בשעה שהוא מפהק.

למי יש צחוק ארוך ומתגלגל? לצבועים החיים במזרח אפריקה ובמיוחד לצבוע המנוקד, המהווה (אולי) חוליה אבולוציונית בין משפחת הכלביים למשפחת החתוליים.

למי יש הכי הרבה שיניים? לחשופית (חילזון ערום), יש 27,000 שיניים זעירות המרכיבות מגרדת המסוגלת לכרסם בכל צמח. בדומה לשבלול השדה גם החשופית היא רכיכה דו מינית (הרמפרודיטית). לזיקית יש לשון שאורכה פי שניים מאורך גופה, המאפשרת לה ללכוד חרקים ממרחק מבלי להתקרב ולהתגלות ומבלי להבריח את החרקים והיא יכולה להזיז כל עין לכוון אחר בו זמנית. יש לה עור שקוף ומתחתיו יש שכבות אחדות של תאים שחלקם מכילים פיגמנטים וחלקם מחזירי אור ויוצרים צבעים. שני סוגי התאים ביחד יוצרים את הצבעים ירוק חום ואפור. במיטות, ברהיטים ובשטיחים שיש בבית חיים מיליארדים רבים של חרקים זעירים בשם "קרדית האבק" הגורמים סבל לאנשים רגישים, האלרגיים לקרדיות.

פרה ברפת נותנת בממוצע  50,000  ליטר חלב במהלך חייה. הלווייתן הוא היונק הגדול ביותר בעולם, הוא שוקל 150 טון ואוכל ארבעה טון מזון ביום הכולל זואופלנקטון וסרטנים זעירים רבים. החוקרים טוענים שעד אמצע המאה התשע עשרה, חיו למעלה משלוש מאות אלף לווייתנים באוקיינוסים השונים ומאז נשארו רק 5% מהם בגלל דייג בלתי מבוקר.

הלביאה עושה 90% מהציד והאריה מעדיף לנוח. גודל הדבשת של הגמל מעידה על כמות השומן שבה, גמל ללא דבשת סובל מתת תזונה. הפרפרים טועמים את מזונם בקצות הרגליים. היען הוא העוף הגדול ביותר והצופית היא הקטנה ביותר.                                                                

היתושים אינם נושכים אלא דוקרים, הנקבות ניזונות מדם של בעלי חיים לצורך הטלת ביצים, ומבין כלל בעלי החיים הם גורמים לתמותה הגדולה ביותר אצל בני אדם. הם יכולים להעביר מלריה, קדחת צהובה, קדחת דנג ועוד. היתושים מעדיפים לעקוץ ילדים מאשר מבוגרים ועור בהיר על כהה.

אנטילופה  מדברית בשם אוריקס, החיה במדבר נמיביה בדרום אפריקה, "מעלה" את טמפרטורת הגוף שלה עד 46 מעלות צלזיוס בימים חמים ויבשים וכך היא שורדת את תנאי החום והיובש במדבר.לשועלים הקטנים החיים בסהרה שבצפון אפריקה, יש אוזניים גדולות העוזרות בצינון הגוף בגלל רשת מסועפת של נימי דם הפרוסים בעור הדק של האוזן. מכאן שהאוזניים הגדולות של שועלי מדבר הסהרה, מותאמות היטב לשמיעה טובה מרחוק וגם מתפקדות כמו המצנן במכונית.

הצפרדע הכי גדולה בעולם נקראת צפרדע גולית והיא קופצת לגובה של שלושה מטרים בגלל רגליה האחוריות החזקות, אולם יש צפרדע בשם "חדת אף" או סנג'י שחייה בדרום אפריקה שקופצת לגובה רב יותר.

בניו זילנד יש חיי שותפות מוזרים בין לטאה בשם טואטרה לבין ציפור (וגוזליה) הנקראת פטרל החיים באותה המחילה באדמה. שחפית הקוטב עושה את הדרך הארוכה ביותר בזמני הנדידה בין שני הקטבים בסתיו ובאביב. היא עוברת במשך שמונה חודשי נדידה 36,000  ק"מ מהקוטב הצפוני לדרומי בסתיו ומהקוטב הדרומי לצפוני באביב.

לצופית (יונק דבש) יש יכולת תעופה כמו למסוק, היא מסוגלת לרחף באותו המקום באוויר, לעלות למעלה ולרדת למטה באותה נקודה, וגם לעוף אחורה. הפינגווין נקבה מטילה ביצים והזכר דוגר עליהן במשך למעלה מ 60 יום, בקור העז של הצפון הארקטי, מבלי לעזוב אותן לרגע ומבלי לאכול. הוא מאבד 40% ממשקל גופו בזמן הדגירה.

העוף אלבטרוס שחי בדרום אמריקה, יכול לישון בזמן הנדידה, במהירות תעופה של ארבעים קמ"ש. הציפור המהירה ביותר היא הסנונית שעפה במהירות של 350 קמ"ש ומעלה. יש עופות שאינם יכולים ללכת או לדדות על רגליהם כגון, צופית, סנונית, שלדג, ברכיה וברווז בשם לון.

יען זכר שוקל 150  קילוגרם ומי שנתקל בו בשעה שהוא רץ, אין לו סיכוי לשרוד מעצמת המכה מעצם החזה החזקה שלו. ליען יש עין יותר גדולה מהמוח ובעניין זה אין לו מתחרה. שאגה של אריה נשמעת במרחק של 7  ק"מ. הנקבה של הדג "מקרל" מטילה בבת אחת חצי מיליון ביצים. צלופח החשמל מסוגל ליצור שוק חשמלי של 600 וולט. הנמלים אינן ישנות במהלך חייהן.

קן טרמיטים שנמצא באוסטרליה גובהו הגיע לשבעה מטרים ורוחבו 30  מטרים. השפיריות עפות הכי מהר מבין החרקים, הן מגיעות למהירות של 80  קמ"ש. חישבו ומצאו ששליש מהתוצרת החקלאית העולמית נאכלת על ידי חרקים, ויש קרוב למיליון מינים של חרקים בכדור הארץ.

דבורת הדבש, גרמה ליותר תמותה אצל בני אדם מאשר נחשים ארסיים. החרק הקטן ביותר בעולם, היא צרעה שחייה בטנזניה באפריקה וגודלה כגודל עין של זבוב. רק 10% מכלל המינים של בעלי חיים שנוצרו בכדור הארץ חיים היום. נחשים ארסיים מחוסנים נגד הארס של עצמם והארס של העכביש "אלמנה שחורה" מרוכז יותר מאשר הארס של הצפע.

יש עכבישים ארסיים שרצים אחרי הטרף נושכים אותו, מזריקים לו ארס ומשתקים אותו. יש עכביש היורק רוק רעיל ודביק על טרפו וכך הוא לוכד אותו ומשתק אותו בשניות. יש עכביש שמייצר חוט דביק, מותח אותו בין ענפים ובקצהו הוא מציב כדור דבק המפיץ ריח הדומה לריחה של נקבת  פרפר לילה. כאשר פרפר לילה זכר נמשך מרחוק אל הריח, הוא מתקרב ונדבק אל החוט הדביק ואז מסתער עליו העכביש שהסתתר וטורף אותו.

החוקרים טוענים שכרישים אינם חולים כלל, כי הם מחוסנים נגד כל המחלות. הכריש הכי גדול שנלכד שקל 10 טון ואורכו 10  מטרים. יש מין תמנון שחי באוקיינוס השקט (פסיפי), המגיע לאורך של 10  מטרים ולמשקל של 70  ק"ג והוא חי רק שנתיים. אורך חייו של הדולפין קרוב לחמישים שנה, הוא ישן עם עין פקוחה והוא ער לכל תנועה מסביבו במים. הוא שוקל עד 250  ק"ג ושוחה במהירות של 60  קמ"ש. הוא מסוגל לצלול לעומק של 200  מטרים ולעצור את נשימתו למשך חצי שעה ואז הוא חייב לעלות מעל לפני המים כדי לנשום אוויר כי הוא יונק עם ריאות (ולא דג עם זימים). יש לו מאה שיניים בפה, אולם הוא בולע את מזונו ולא לועס אותו. הוא משתמש בסונר מפותח המחזיר קולות במים שעוזרים לו להתמצא במרחב (שמיעתו מפותחת בהרבה משמיעתו של האדם).

השיא בשעות שינה מגיע לקואלה הישנה במשך 22 שעות ביום כי היא ניזונה רק מעלי איקליפטוסים שאין בהם כמעט פחמימות וסוכרים ליצירת אנרגיה לפעילותו. הלטאה הארסית בשם "גילה מונסטר" שחייה במקסיקו ובדרום ארה"ב, אורכה 60  ס"מ וזנבה מצטמצם ב80%  בזמן מחסור במזון כי הזנב משמש כאיבר אגירה ומחסן לשומן. חתול בר בשם קרקל (לינקס), מסוגל לנתר, בזריזות רבה, לגובה של שלושה מטרים באוויר ולתפוס ציפורים שעפות נמוך.
הצרצר יכול לשמוע קולות בעזרת רגליו בתדירות של 40,000 הרץ, דולפין יכול לשמוע קול בתדירות של 100,000 הרץ, עטלפים- 120,000 הרץ, העכבר- עד 100,000 הרץ, והפיל משמיע קול בתדירות נמוכה (אינפרה סאונד) בין 1 לבין 20 הרץ בזמן שהאדם מסוגל לשמוע קולות בין 20 לבין 20,000 הרץ, כך שאינו מסוגל לשמוע את הקול שמשמיע הפיל בתדירות נמוכה וגם לא את הקולות שבתדירות הגבוהה של בעלי חיים אחרים. בז רואה למרחק של 1.5  ק"מ וגם בזמן צלילה של 150  קמ"ש הוא רואה  את מטרתו (עכבר בשדה) בצורה חדה.

לנשר יש עדשה בעין באורך 35  מ"מ והוא רואה יותר טוב ויותר רחוק מהאדם שאורך העדשה שלו בעין היא 24  מ"מ. בכל עין של שפירית (עין מורכבת) יש 30,000 עדשות, לדבורה יש 5500 ולזבוב 3000 . איגואנה שחייה במדבריות מקסיקו, מסוגלת לחוש את הטמפרטורה של החול בצורה מדויקת עד להבדל של מעלה אחת צלזיוס, כדי שהיא תדע מתי להטיל את ביציה בחול, בטמפרטורה האופטימאלית עבור הביצים. לאדם יש 9000 פקעיות טעם בלשון, אולם לחזיר יש 15,000  ולארנב יש 17,000 .

לנחש צפע יש איבר רגיש לחום הנמצא בין שתי העיניים ובו יש 7000 סיומים של עצבים המגיבים לשינויי טמפרטורה. הוא יכול לחוש בחום הנפלט מגופו של עכבר במרחק של 40  ס"מ ולהגיב מיד. הנחשים משתמשים בעיניים כדי לראות עצמים ותנועות, משתמשים בחושים שבלשון ובאיבר לקליטה תרמית כדי לחוש את סביבתם ואת החום שמקרינים היונקים, אולם הם לא משתמשים בחוש השמיעה כי אינם שומעים.

יש חרק הנראה כמו ענף דק של עץ, כאילו שהוא מתפצל מענף אחר ואינו זז לזמן רב עד שעובר לפניו חרק, ובשבריר שנייה הוא טורף אותו. הוא מתחיל את התפתחותו כשהוא בצבע חום ובבגרותו הוא משנה את צבעו לירוק. אלא שיש רק נקבות של מקלונים, כי הזכרים הלכו ונעלמו במהלך האבולוציה ונשארו מעטים שאינם מזדווגים עם הנקבות. הנקבה שאינה מופרת, מטילה ביצה לא מופרת וממנה יוצאת נקבה של חרק המקלון. יש פרפר המגיע לשיא עולמי בנדידה העונתית ושמו " דנאית מלכותית" (מונארק). הוא עף כל שנה באביב בלהקות גדולות, עד למרחק של 4000  ק"מ מדרום אמריקה עד לצפון ארצות הברית וקנדה.             

קיימים בטבע בעלי חיים ארסיים המסוגלים להזריק ארס לאחרים (נחש צפע) ובעלי חיים רעילים (שגופם רעיל) שאינם מזריקים את הרעל לאחרים (קרפדה, פרפר הדנאית). בעל החיים הרעיל ביותר בעולם הוא צפרדע צהוב שחי ביערות הגשם בקולומביה שבדרום אמריקה. הרעל מרוכז בבלוטות העור ומי שטורף אותו מת די מהר, להוציא נחש מסוים שטורף אותו ולא ניזוק.

גם הקרפדה שחייה בארץ מכילה שתי בלוטות רעל מאחורי העיניים ואינה טעימה לטורפים. הנחשים הארסיים ביותר בעולם הם ממבה שחורה שחייה באפריקה, טייפן היבשה שנפוץ באוסטרליה, קינג קוברה שהארס שלו יכול להרוג פיל בתוך שלוש שעות, הקוברה ההודית הגורמת לתמותה של 20,000 איש מידי שנה בהודו, נחש הויפרה (צפע) של גבון המקיש מספר פעמים וגורם למוות מהיר ויש עוד. על פי הסיפור מהתקופה הרומית, קליאופטרה בקשה שיביאו לה סל שיש בו תאנים ונחש קוברה. היא רצתה להתאבד ולזכות בחיי נצח לאחר מות אהובה מרקוס אנטוניוס. היא הכניסה את ידה לסל התאנים עם הקוברה המצרית ומיד הוכשה למוות. מבין 2700 מיני הנחשים הידועים בעולם 20% הם נחשים ארסיים.

למי יש הקול החזק ביותר בעולם וחי דווקא בים ולא ביבשה. זהו הזכר של הלוויתן הכחול שעוצמת קולו מגיעה ל 188 דציבל. לשם השוואה, עוצמת הרעש של טיל בפעולה הנושא מעבורת לחלל, הוא רק 180 דציבל. הלוויתן מסוגל לשמוע קול ממרחק של 1600 ק"מ שמשמיע זכר מתחת למים. תדירות קולו מאוד נמוכה, לכן גלי הקול מגיעים רחוק (קול בתדירות גבוהה אינו מגיע רחוק). האדם יכול לשמוע בקושי קולות בתדירות כזו נמוכה ואוזנו אינה קולטת גם גלי קול בתדירות גבוהה כמו הסונר של העטלפים. ללווייתן יש מוח כבד השוקל 7 ק"ג, לעומת מוח האדם השוקל עד 1.5 ק"ג. ללווייתן הכחול יש לב השוקל 900 ק"ג והוא פועם רק 5 פעימות בדקה. לשם השוואה, לב האדם פועם 70 פעם בדקה ולב הצופית (יונק הדבש) פועם  1000 פעימות בדקה.
הפיל משמיע תרועות חזקות בתדירות נמוכה (אינפרה סאונד), אולם עוצמתן פחותה בהרבה מאלו של הלוויתן. בשפת הפילים יש 25 קולות בעלי משמעות שונה שכל פיל מנוסה מבין אותם. על פי ספר השיאים של גינס, הפיל הכבד ביותר שהיה בעולם ניצוד באנגולה באפריקה בשנת 1974 ומשקלו היה 13 טון (פיל רגיל שוקל בין 4 ל 8 טון  וגובהו 3.5  מטרים). פיל בוגר אוכל 200  ק"ג עשב ועלים של עצים בכול יום. הוא נולד במשקל של 90  ק"ג ומתחיל ללכת כבר אחרי רבע שעה.

מיהו אלוף היונקים בקפיצה לגבוה והקופץ מגובה רב למטה. זהו הפומה שחי בהרי אמריקה ויכול לנתר לגובה של 4.5  מטרים באוויר ולקפוץ מגובה של 18 מטרים אל האדמה מבלי להיפגע. אולם השיאים אצל בעלי החיים ככלל, מגיעים דווקא לפרעושים הקטנים הקופצים לגובה של פי מאה מגודל גופם ולציקדות הרוק הקופצות פי 120 מגודל גופן. לתמנון הענק, שחי באוקיינוסים, יש עיניים הגדולות ביותר, שקוטר כל אחת הוא של 25  ס"מ (פי עשר מקוטר העין של אדם).                                                             

היכן יש יותר גיוון ביולוגי, האם באוקיינוסים, או ביער הגשם הטרופי? המונח גיוון ביולוגי מתייחס למספר מיני אורגניזמים החיים באזור מסוים. לכן ביערות הגשם הטרופיים, יש הרבה יותר מינים של צמחים ובעלי חיים על אותו השטח, כלומר יש יותר גיוון ביולוגי מאשר באוקיינוסים. ביערות הגשם יש 250,000 מיני צמחים ובאוקיינוסים יש רק 4000 מינים.

מבין 1.7 מיליון מיני בעלי החיים שבכדור הארץ רק 10% מהם חיים באוקיינוסים התופסים 75% מקליפת כדור הארץ, בזמן שיערות הגשם תופסים רק אחוז אחד. באוקיינוסים יש מעט נישות אקולוגיות, אין כמעט אזורים מבודדים, לכן נוצרו רק מעט מינים חדשים בהשוואה ליבשות. הציפור הקטנה ביותר בעולם שוקלת רק שני גרם, אורכה 6  ס"מ, חיה בקובה ושמה זוזונסיטו (Zunzuncito ). היא מרפרפת מעל לפרחים ומוצצת את הצוף מתוכם בדיוק כמו הצופית שבאזורנו. הג'ירפה היא הגבוהה ביותר מבין החיות ( 5.5  מטרים גובה), צווארה כשני מטרים ורצה במהירות של 50  קמ"ש. ביצת יען היא הגדולה מבין ביצי העופות ועל מנת לעשות ממנה ביצה קשה דרושה הרתחה במים של שעה וחצי. החלקים החזקים יותר בקליפת ביצי העופות הם שני הקצוות הקמורים.

צפרדע שחייה בצפון קנדה קרוב לחוג הקוטב, הסתגלה לחיות בתנאי קור עזים ובסביבה קפואה בחורף. בשלושת חודשי החורף כשהטמפרטורה יורדת הרבה מתחת לאפס, היא נמצאת עמוק באדמה מתחת למעטה השלג והקרח. היא מפסיקה לגמרי לנשום, הלב מפסיק לפעום, המוח מפסיק לתפקד, 67% מגופה קופא ורק התאים בתוך הגוף ממשיכים את הפעילות הפיסיולוגית במינון מאוד נמוך. בתהליך הקיפאון של הגוף, זורמת תמיסת סוכר לתאים, המשמשת כחומר נוגד הקפאה, כמו אנטיפריז ברדיאטור של מכונית. כאשר מגיע האביב, הצפרדע מתעוררת לחיים, כל אבריה חוזרים לתפקד כרגיל והיא יוצאת אל שלוליות המים שהפשירו כדי לחפש מזון מהחי ולהעמיד דור חדש. מסוף האביב ולאורך הקיץ, שומעים את הקולות המונוטוניים החזקים של זכרי הציקדות, הקוראים לנקבות בתדירות של 100 פעמים בדקה.

זבובי הבית נעלמים בחורף וחוזרים לפעילות מלאה ביתר עונות השנה. שלב הגולם עובר את החורף בתוך זבל של בעלי חיים וחומר אורגני אחר במקומות מוגנים מקור. עם בוא האביב, יוצא מהגולם זבוב בוגר שחי כעשרה ימים לצורכי הפריה, הטלת ביצים ומת. בסך הכול, חי זבוב הבית בין 20 ל 30 יום במחזור חיים מלא. הנקבה מטילה כ500 ביצים הבוקעות באותו היום ומהן יוצאות רימות זעירות. הן אוכלות וגדלות במשך ארבעה ימים ועוברות לשלב הגולם הנמשך שישה ימים. מהגלמים יוצאים זבובים בוגרים שחיים כעשרה ימים המספיקים כדי להתרבות, להטיל ביצים ולמות. זבוב הבית עף במהירות של 140  קמ"ש וזבוב הפירות עף במהירות של 900  קמ"ש.

יען רץ מהר יותר מסוס, חתול רואה בלילה פי שש יותר טוב מאדם. לחתול יש 60 חוליות גב ולאדם יש 34 בלבד. לשון הזיקית ארוכה פי 2.5  מאורך גופה. פינגווין זכר שומר על ביצה שהועברה לו על ידי הנקבה, בשלג של אנטארקטיקה במשך 60 יום מבלי לאכול. הנקבה בזמן זה, צועדת עם האחרות אל האוקיינוס הקפוא, עד שהן מוצאות פתח להיכנס דרכו למים כדי לתפוס דגים אחרי צום ארוך. לאחר בקיעת הגוזלים על רגלי הזכרים (כדי שלא יהיה מגע עם השלג), מחליפות הנקבות את הזכרים בטיפול בגוזלים, וכל הזכרים צועדים יחד אל האוקיינוס, כדי לתפוס דגים ולשבור את הצום של חודשיים.

חתולים מסוגלים להפיק 100 צלילים שונים והכלבים רק עשרה. פרות יכולות לעלות מדרגות אך לא לרדת בהן. רק זכרי הגחלילית מסוגלים לעוף על מנת להגיע אל הנקבות שאינן עפות. רק הצופית יכולה לעוף גם אחורה. קואלה ישנה 20 שעות ביממה כי היא ניזונה רק מעלי איקליפטוס שאינם מספקים די אנרגיה לגוף. בעל החיים היחיד שאינו יכול לקפוץ הוא הפיל. שפירית היא המהירה ביותר מבין החרקים ונעה במהירות של 100  קמ"ש.

התולעים הגדולות ביותר בעולם חיות באוסטרליה, ואורכן מגיע לשלושה מטרים. בעולם יש 430 אלף מיני צמחים ו 80% מהם חיים במי האוקיינוסים. העצים מאריכי הימים הם האורנים בקליפורניה, שגילם מוערך ב 4600 שנה ועצי הסקוויה שחיים למעלה מ 2000 שנה.   

 

 

 

 

 

                                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                   

 


Comments