חסידות ויום הנדידה הבינלאומי

חסידות ויום הנדידה הבינלאומי \ אהוד קלפון

 

יום הנדידה הבינלאומי נקבע לתאריך 2013. 4. 13 שבו נערכות תצפיות בעופות וציפורים בארצות תבל. גם ברחבי הארץ מתקיימות פעילויות להכרת ציפורים, תצפיות וסיורים. ביום זה אפשר לראות טיבוע לרגלי הציפורים במספר מקומות, כגון בכפר רופין שבעמק בית שאן, בשמורת נחל פרת סמוך לירושלים, במדרשת שדה בוקר בנגב, בפארק הצפרות באילת ועוד. אפשר גם לצאת אל גינת הבית, לחורש הקרוב, או לשדות פתוחים כדי לצפות בציפורים בסביבתן הטבעית, ואולי לראות להקות חולפות בנדידה.  
להקת חסידות חלפה בגובה נמוך מעל לבתים בנופית, ביום ראשון 2013. 3. 31 בשעה 20: 17 , בחום של יום שרב. החסידות החלו לעלות בדאייה ספיראלית, כשהן מנצלות את האוויר החם הנושא אותן למעלה ומשם הן גלשו צפונה. בנדידת האביב, רואים להקות רבות לאורך חוף הים של ישראל, כי הן חוזרות מאפריקה דרך צפון סיני אל הנגב המערבי, חולפות מעל השפלה, השרון והחוף, העמקים, החולה, בקעת הלבנון, סוריה, טורקיה, וחזרה לאירופה.
החסידות אינן עפות מעל הים התיכון, כי אין שם תנאי דאייה מתאימים. הנדידה מעל היבשה מאריכה עבורן את הדרך, משום שהן חייבות לתפוס תרמיקות הנוצרות מעל האדמה והסלעים ולא מעל מי הימים. בעזרת התרמיקה, הן עולות עד לאוויר הקר ועלייתן נעצרת. משם הן דואות למרחקים ומאבדות גובה בהדרגה, עד לתרמיקה הבאה, מבלי לבזבז אנרגיה.
בשעות הערב האוויר מתקרר ואין תרמיקות, לכן הן נוחתות בשדות וניזונות מצפרדעים, דגים, סרטנים, תולעים, לטאות ועכברים ולנות יחד בלהקה. בשעות הבוקר, עם התחממות הקרקע מתחמם האוויר שמעליה ועולה כלפי מעלה, והן ממשיכות לנדוד.
הן לא עפות במבנה כלשהו, אלא כל אחת מתמודדת עם זרמי האוויר לבדה, בניגוד לברווזים, אווזים, עגורים ושקנאים שעפים במבנים מוגדרים. יש יתרון לתעופה במבנה, כי כל ציפור נעזרת בכוח העילוי של הציפור שעפה לפניה וכך מגיע כוח העילוי לכל הלהקה, המפחית את כמות האנרגיה המושקעת על ידי הציפורים בנדידות הארוכות. מאחר שנדידת החסידות איטית מאוד, היא נמשכת זמן רב יותר מהנדידה של ציפורים אחרות.
החסידות נודדות בקצב של 150  ק"מ ליום בסתיו, ו 120  ק"מ ליום באביב. הן מקננות באביב במרכז אירופה ובמזרחה, ונודדות בסתיו מעל ישראל עד לדרום אפריקה. הן עוברות מרחק של אלפי ק"מ בכיוון דרום, ושבות באביב צפונה למרחבי אירופה.
באמצע חודש אוקטובר( 2010 . 10. 18), בצהרי יום חם ויבש, חלפה להקת גדולה של חסידות מעל נופית, בדאייה דרומה. הטמפרטורות הגבוהות של ימי החמסין באזורנו, בעונות הסתיו והאביב, אינן מרתיעות למעלה מ 300 אלף חסידות לחלוף מעלינו, ולהתמיד במסען במועדים די קבועים, המוכתבים על ידי דחפים פנימיים.
חסידה הלבנה - Ciconia ciconia  חייה בנופים פתוחים ובשדות לחים, סמוך לברכות דגים ומקווי מים. חלקי גופה לבנים, כנפיה שחורות, המקור והרגליים בצבע אדום בהיר. גובה 125  ס"מ, משקל בין 2.5  לארבעה ק"ג, ואורך מוטת הכנפיים נעה בין 1.5 לשני מטרים. בעונת הקינון והדגירה החסידות חיות בזוגות, אך הן אינן מונוגמיות לכל החיים כי לאחר הנדידה מתהווים זוגות חדשים. הן נודדות בלהקות גדולות וכך הן חיות באזורי הנדידה בחורף.
מקורה הארוך מותאם לשלות אורגניזמים בגדלים שונים מתוך המים הרדודים ומתוך הבוץ, ורגליה הגבוהות יכולות לנוע בגדות הבריכות הבוציות. החסידה לא שרה ולא משמיעה שריקות כי היא אילמת, אך בזמן הדגירה על הביצים בקן הגדול, שני בני הזוג מתקשרים ביניהם על ידי הקשת שני חלקי המקור במהירות, כמו כלי הקשה.

 

 

 

   

Comments