ארץ פלגי מים

ארץ פלגי מים  \  אהוד קלפון

בשבוע הראשון של ינואר שנת 2020 נפתחו ארובות השמים והארץ מלאה פלגי מים. ירדו כמויות עצומות של גשמים בזמן קצר, שהציפו בתים, רחובות, חניונים תת קרקעיים וכבישים. נחלים גאו בכול הארץ וגרפו שדות, רכבים ובני אדם למרחקים. כבישים התכסו מים וחסמו את התנועה בערים, במישור החוף, בשפלה ובנגב. בצפון רמת הגולן ובחרמון נערמו שלגים רבים, והכינרת עלתה עשרות סנטימטרים בחודש הראשון של החורף. 

רוחות חזקות שהגיעו למאה קמ"ש, העיפות כול מה שנקרה בדרכם, ובעיקר חפצים שלא היו מחוזקים לגגות ולאדמה. עצים גבוהים נפלו, קירות תמיכה ליד בתים ולאורך כבישים קרסו וכבלי חשמל נקרעו. קור עז שהגיע מצפון, ביחד עם ענני גשם הורידו משקעים רבים עם שלגים. קרני שמש קרות הגיחו ליום אחד, ונעלמו בשבוע השני של ינואר, תחת מסך כבד של עננים ומטרים. 

ארובות השמים נפתחו השנה (2020) בצורה מרוכזת, בעיקר בראשיתה, כי חודשי הסתיו של שנת 2019 היו צחיחים. בסביבת נופית, מקום מגוריי, נחל ציפורי עלה על גדותיו והציף את שדותיו, ונחל קישון ביקר את שכניו. אדמת העמק רוותה מים ונבטי המזרע צובעים בירוק את המרחבים. נבטי בר וכרכומים נראים על הגבעות, ורקפות ראשונות מגיחות מבין הסלעים. 

החזאים טוענים, שכמות הגשמים שירדה עלינו בזמן קצר, היא תופעה חריגה שזוכרים כמותה רק לפני עשרות שנים. מיחסים זאת לשינויים האקלימיים המהירים, שעוברים על כדור הארץ, שאנו חווים בעיקר בשנים האחרונות. ביבשת אוסטרליה למשל, משתוללות שריפות ענק, שמכלות יערות, שדות חקלאיים ועיירות שלמות. העשן הרעיל והמחניק מבריח את התושבים הרחק מבתיהם, והאדם עומד חסר אונים מול איתני הטבע, מבלי יכולת לשנות דבר. 

בקוטב הדרומי התגלו סדקים עמוקים ומפולות בקרחונים הקפואים, מזה מיליוני שנים, והפשרתם עלולה להביא לעליית פני הים ושקיעת איים וחופים נמוכים. קרחונים נמסים בהרים גבוהים, ושכבות קרח נשברות בקרחוני גרינלנד ואיסלנד וצונחות לים הארקטי. אי הסדרים בתופעות האקלימיות של כדור הארץ נגרמים כתוצאה מזיהום האטמוספרה על ידי גזי החממה,גזי פחמן, חנקן, מיתן, גופרית, חלקיקי שריפות ועוד. 

ההתחממות האיטית מביאה לשינויים אטמוספריים גלובאליים, ובאזורנו ילך ויתפשט המדבר ויפחתו המשקעים. לכן הפחתת זיהומי התעשייה, הורדת רכבים מזהמים, ופחות שימוש בדלקים פוסיליים  יכולה להביא להאטת תהליך ההתחממות. אך יש גם גורמים אחרים שמזהמים את האטמוספרה, כגון כמות גדולה של גז מיתן הנפלטת מנפיחות של מיליוני כבשים ובני בקר, גזים מהרי געש, גזים המשתחררים מביצות שהיו קפואות במשך מיליוני שנים והפשירו, ומשריפות טבעיות של יערות וחורשים המתרחשות בכל שנה.              

 

Comments